V roce 1990 byla obnovena činnost mezinárodní organizace YMCA a i v Liberci vznikla pobočka, jejíž hlavní činností bylo organizování zájmových kroužků pro děti a mládež. YMCA Liberec měla vlastní klubovnu, kuchyňku a sklad, což pro tuto činnost bylo naprosto vyhovující.
Zejména kroužky elektrotechniky nabývaly na významu, když během devadesátých let jimi prošlo asi 200 zájemců.
V tehdejší době ještě neexistovaly připravené stavebnice, a bylo tedy nutno dávat dohromady vlastní zapojení a motivovat mladé bastlíře k vlastní tvůrčí činnosti. Navrhovaly se různé blikače, bzučáky, sirény a ti zkušenější se přes různé digitální hodiny, teploměry, světelné závory postupně dostávali k mikroprocesorové technice. Ta byla tehdy ještě ovládaná hlavně řadou Intel ’51, pomocí níž se tvořila např. vlastní tónová volba pro CB. Už v této dekádě dosahovali naši nadšenci výborných výsledků v odborných soutěžích, a to nejen v okresních a krajských přeborech, ale i na mistrovství republiky.
V roce 2001 se bohužel činnost omezila jen na kroužky elektroniky a raketových modelářů. Zároveň byl objekt s klubovnou prodán, a tak jsme byli nuceni hledat nové prostory. Nakonec jsme klubovnu našli ve starém městském objektu uprostřed Liberce. I když byly prostory ideální, náklady na provoz byly příliš vysoké, takže jsme stěží měli na činnost. Výhodou bylo, že z bývalých frekventantů kroužku se postupně stali jejich vedoucí, kteří se ujali mladších elektroniků, a tak bylo možné mít v kroužcích více dětí. V roce 2007 byl městský objekt s naší klubovnou opět prodán a útočiště jsme našli na Technické univerzitě v Liberci. Zde došlo ke vzájemně výhodné dohodě o využití klubovny i pro studenty, kteří zde tvoří závěrečné práce (projekty, bakalářské a diplomové práce). Klubovna, na univerzitě nazývaná „bastlírna“, tedy nabrala na významu – nejenomže slouží pro výchovu mladých elektroniků v zájmových kroužcích v odpoledních hodinách, ale stala se také místem setkávání studentů univerzity zajímajících se o elektroniku, což významně přispívá k jejich odbornému růstu. Postupem času se klubovnu podařilo slušně vybavit – máme zde dva digitální osciloskopy, funkční generátor, stolní multimetr, čtyři PC (zejména pro navrhování plošných spojů a programování), výbavu na výrobu plošných spojů fotocestou, vrtačky (velkou stolní a i malé ruční na vrtání děr DPS), mnoho pájecích stanic, odpájecí stanici (odsávačka/vyfukovačka) a v neposlední řadě data projektor s plátnem a zvukovým zařízením pro příležitostnou výuku teorie.
Vloni si ti nejstarší postavili 3D tiskárnu, která je v současnosti zřejmě největší „hit“. Konečně jsme schopni si některé mechanických díly vyrobit sami. Ta ovšem nenahradí malý soustruh s frézkou nebo malou osazovací stanici na SMD součástky, včetně BGA pouzder, které bychom potřebovali.
S příchodem nových vedoucích byla posílena sekce modelářů, a tak se nyní dobře uplatňuje kombinace elektroniky s modelařením. Dokladem je množství skvělých umístění na modelářských soutěžích včetně mistrovství republiky. Od roku 2006 sami pořádáme Severní ligu házedel, které se účastní dalších 30 modelářů z Libereckého kraje.
V roce 2010 byl založen kroužek programování a výsledkem bylo vítězství našich členů v soutěži Game Jam Prague v roce 2012.
V současné době máme kroužky Elektronici I, Elektronici II a Plastikoví a raketoví modeláři. V elektronické oblasti ti mladší osazují stavebnice, většinou nakoupené od specializovaných firem (Flajzar, TIPA, TME, GM), a ti starší pracují hlavně s mikroprocesory. Po velké módě procesorů Atmel Atmega (včetně populárního Arduina) dochází k přechodu na 32bitové mikroprocesory s jádrem ARM. I tato generace je velmi úspěšná v soutěžích, neboť pravidelně vyhrává krajský přebor a úspěšně nás reprezentuje na mistrovství republiky.
Vedoucí kroužků, díky svým kontaktům v technice, pořádají během roku několik exkurzí do zajímavých výzkumných center a firem, kde se mladí zájemci o elektroniku seznamují s problémy a jejich řešením v praxi. Z okolí jsme navštívili např. Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace při Technické univerzitě v Liberci nebo firmu Cube CZ, známého výrobce plošných spojů, atd. Pravidelně se také účastníme setkání elektroniků v Holicích.
Kolektiv členů YMCA Liberec nespojuje jen zájem o techniku, ale i mnoho „mimotechnických“ akcí, jako jsou výlety, drakiáda a sportovní klání. I přes poměrně nízké příjmy (tvořené zejména dotací Ministerstva školství prostřednictvím YMCA Česká republika) tak žije YMCA Liberec velmi aktivně.