česky english Vítejte, dnes je pátek 10. leden 2025

Jednodeskové počítače firmy AAEON

01.05. 2021 | Články
Autor: TME

Řešení pro průmysl a veřejná zařízení

 
Od kompaktních až po jednodeskové počítače

Dříve byla stavba kompaktního počítače založena na využití hlavních desek ve formátu ITX a Mini-ITX, ale příliš se neodlišovala od „skládání” typického PC. S rozvojem technologie, mimo jiné integrací grafických procesorů (GPU) s centrální procesorovou jednotkou (CPU), se objevila jednodesková řešení, to znamená s předinstalovanou na hlavní desce většinou komponentů. Umožnilo to rozsáhlou miniaturizaci.

Jednodeskové počítače si v posledním desetiletí získaly obrovskou popularitu. Především díky svým technickým parametrům, které se v současné době přibližují nabídce přenosných počítačů, přizpůsobení pro práci v průmyslových podmínkách, kompaktním rozměrům, a také dobrému poměru výkonu a ceny. Jejich výpočetní výkon je dostatečný pro většinu průmyslových aplikací. Množství vyzařovaného tepla umožňuje navíc pasivní chlazení systému, a to znamená v podstatě tichý provoz zařízení. Díky svým možnostem a přijatelné ceně se jednodeskové počítače používají v mnoha průmyslových odvětvích, mimo jiné v automatizaci (řízení procesů, zpracování dat), energetice, dopravě, mobilních aplikacích, síťových a komunikačních systémech, v aplikacích souvisejících se zpracováním obrazu, v prodejních automatech, informačních stáncích, automatizovaných poštovních schránkách atd. Najdou si také své místo v sektoru spotřební elektroniky (multimédia, zábava) a vzdělávání (výuka v oblasti programování a robotiky).

Mnoho světových výrobců si uvědomilo potenciál jednodeskových počítačů. Dnes si zákazníci mohou vybírat ze široké škály specifikací a určení. V katalogu TME nemohou průmyslové jednodeskové počítače chybět. Níže je uveden výběr nejnovějších řešení od jednoho z našich předních dodavatelů, a to firmy AAEON (součást skupiny ASUS). Specializuje se na navrhování a výrobu řešení v oblasti Průmyslu 4.0, Internetu věcí (IoT) a souvisejících oborů.

 
Novinka od AAEON

Zcela nové produkty firmy AAEON v naší nabídce jsou založeny na procesorech Intel® s 64\bitovou architekturou x86-64. První je Celeron® N3350 vybavený dvěma jádry, integrovaným grafickým čipem HD Graphics 500, cache velikostí 2MB. Pracuje na frekvenci od 1,1 GHz do 2,4 GHz v režimu burst (tedy práce pod zatížením). Druhý procesor je Pentium® N4200 (známý dříve pod označením Apollo Lake) s podobnými specifikacemi, avšak čtyřjádrový, taktovaný frekvencí 2,5 GHz a vybavený grafickým enginem Intel® HD Graphics 500/505 (Intel® Gen9).

Všechny produkty nabízejí gigabitové ethernetové konektory, mají porty USB ve verzi 3.2, podporují paměť DDR3L a z větší části poskytují možnost rozšíření prostřednictvím rozšiřujících karet M.2. Specifikace těchto počítačů budou popsány později. Níže uvádíme tabulku srovnávající jejich základní vlastnosti.

Model

Formát

Procesor

Vestavěný SSD

Paměť RAM

Kryt

PICO-APL1-A10-F001

Pico-ITX

Intel® Pentium® N4200

není

není (až 8GB)

není

PICO-APL4-A10-F003

Pico-ITX

Intel® Pentium® N4200

32GB

4GB

není

PICO-APL4-SEMI-A10-S001

Pico-ITX

Intel® Celeron® N3350

32GB

2GB

kovové

PICO-APL4-SEMI-A10-S003

Pico-ITX

Intel® Pentium® N4200

32GB

4GB

kovový

EMB-APL1-A10-3350-F1-LV

Mini-ITX

Intel® Celeron® N3350

není

není (až 8GB)

není

EMB-APL3-A10-4200-F1-LV

Mini-ITX

Intel® Pentium® N4200

není

není (až 8GB)

není

 
Počítače PICO-APL1 a PICO-APL4

Počítač PICO-APL1-A10-F001 je vybavený integrovaným procesorem, ale uživateli byla ponechána možnost dovybavit jej paměti RAM a nosičem, který bude plnit funkci pevného disku. Operační paměť DDR3L je instalována ve standardním SODIMM konektoru (max. frekvence podporovaných modulů je 1867 MHz), zatímco netěkavá paměť může být připojena přes rozhraní SATA (např. 2,5“ pevný disk) nebo vložená do konektoru mSATA (ve formě modulu SSD). I když se nepřítomnost vestavěných pamětí může zdát jako nevýhoda, je důležité si uvědomit, že toto řešení usnadňuje rozšíření a servis počítače. Poškození systémů RAM nebo HDD v systémech typu embedded obvykle znamená nutnost výměny celé jednotky.

1-PICO-APL1-A10-F001
Počítač PICO-APL1 o rozměrech 100×72mm.

Tento model má navíc konektor LVDS určený pro komunikaci s LCD matricemi (dva kanály, 18bitové nebo 24bitové). Umožňuje to vytvářet levnější, energeticky úsporná a spolehlivější zařízení, protože cílový displej nemusí mít ovladač HDMI.

Model PICO-APL4-A10-F003 je vybavený pamětí eMMC 32GB a 2GB RAM. Na desce najdeme dva sloty M.2 (formát E 2230 nebo B 2280), které lze použít k ukládání dat nebo rozšiřování počítače, např. o modul, který umožňuje Bluetooth nebo WiFi komunikaci. Video signál lze odeslat prostřednictvím portu HDMI nebo eDP ( Embedded DisplayPort). Podobně jako model PICO-APL1 má také tento produkt vestavěnou síťovou kartu spojenou s procesorem prostřednictvím sběrnice PCIe. V tomto případě však uživatel získá dva nezávislé ethernetové porty. V kombinaci s procesorem s architekturou x86-64 (podporovaným mimo jiné systémem Windows a Linux) jsou produkty AAEON o třídu výš než konkurenční řešení.

Oba počítače jsou napájeny 12V DC napětím. Mají také nainstalované vyhrazené konektory sběrnice I2C (nebo SMBus), výstup pro port COM (RS-232/422/485), a také port rozšíření BIO. Tento port kombinuje několik sběrnic: PCIe, USB, GPIO, a také audio výstup.


Příslušenství

V katalogu TME najdete příslušenství určené pro efektivnější chlazení výše popsaných počítačů. Pro PICO-APL1-A10-F001 se jedná o modul pasivního chlazení a hliníkový chladič, který přiléhá k procesoru (součástí sady je teplovodivá pasta), s montážními otvory pro 60mm ventilátor. Model PICO-APL4-A10-F003 může být vybavený jedním z dvou podobných modulů PICO-APL4-HSK01 nebo PICO-APL4-HSP01. Výrobce připravil také chladič s vestavěným ventilátorem (napájeným ze základní desky počítače). Toto řešení se vyznačuje nízkým profilem a dokonale se osvědčí při odvádění tepla během intenzivní práce procesoru.

2-PICO-APL4-FAN01
Chladič s vestavěným ventilátorem (oficiální příslušenství AAEON).

 
Počítače PICO-APL4-SEMI

Počítače PICO-APL4-SEMI jsou, jak již napovídá samotný název, související produkty k výše popsanému modelu PICO-APL4. V tomto případě jsou však přizpůsobeny pro použití v průmyslových podmínkách, jako jsou například ovladače automatizačních systémů strojů a dalších zařízení pracujících v náročných podmínkách okolního prostředí. Výrobky jsou uzavřeny v kovovém krytu, který působí jako chladič a zároveň chrání stíněním systém před elektromagnetickým rušením**. Zařízení je vybaveno závitovým napájecím konektorem (odolným vůči vibracím). Pokud jde o možnosti a dostupná rozhraní, je hlavním rozdílem absence portu rozšíření BIO, protože konstrukce PICO-APL4-SEMI neumožňuje rozšíření vrstvením desek na sebe.

3-PICO-APL4-SEMI_1
Počítač ve variantě SEMI, vybavený kovovým tělesem.

Díky mechanické odolnosti, špičkovým procesorům a nízké spotřebě energie (méně než 20 W) se tyto počítače perfektně hodí pro „terénní“ aplikace. Mohou to být městské monitorovací senzory a ovladače, GPS trackery a multimediální centra ve vozidlech (např. ve veřejné dopravě), ovladače multimediální venkovních reklamních tabulí, stejně jako centrální jednotky v prodejních automatech, automatech na prodej vstupenek, interaktivních informačních stáncích atd.

 
Počítače EMB ve formátu Mini-ITX

Počítače AAEON se symboly EMB-APL1-A10-3350-F1-LV a EMB-APL3-A10-4200-F1-LV se  z hlediska výkonu výrazně neliší. Rozměry těchto zařízení (formát Mini-ITX, tedy 170×170 mm) umožnily výrobci jejich vybavení mnoha funkcemi. Jedná se v mnoha ohledech o „starší bratry“ PICO-APL1 a PICO-APL4, tedy univerzální řešení, která neomezují vývojáře a programátory. Počítače jsou plně kompatibilní se systémy Linux (distribuce Ubuntu) a Windows 10.

4-EMBAPL3A104200F1LV

Na výše uvedeném obrázku je znázorněna soustava základní desky EMB-APL3-A10-4200-F1-LV. V horní části jsou standardní výstupy, jež jsou známé z osobních počítačů (zleva): lineární zvukový výstup, 4 porty USB 3.2, porty, VGA, DisplayPort a HDMI a napájecí zásuvka pro spolehlivé připojení s napájecím zdrojem. Deska je vybavena 12voltovým ATX konektorem a dvěma sloty SODIMM, výstupem PWM ventilátoru (volitelné aktivní chlazení). Podle menších modelů je nainstalován výstup signálu LVD (ovládání LCD panelu) a eDP. Sloty M.2 2230 a 2242 lze použít k instalaci rozšiřujících a paměťových karet (navíc je zde slot SATA). Vlevo (dole) můžete vidět: kolíkový konektor pro připojení prvků předního panelu (spínač, reset, signalizace aktivity), výstupy pro 6 sériových portů COM a 4 USB porty (2.0), slot PCIe a konektor multimediálního HD Audio rozhraní.

Text připravila společnost Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.

Původní zdroj textu: www.tme.eu