česky english Vítejte, dnes je neděle 17. listopad 2024

Má to smysl. Analogové obvody se s programováním nevylučují

DPS 2/2021 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

Jakou spojitost hledat mezi senzory tlaku, fotodetektory s transimpedančními zesilovači TIA nebo snímači s rezistory FSR citlivými na velikost vyvíjené síly, jejich rozhraními a jindy, zase obecněji, zesilovači PGA s nastavitelným ziskem, přístrojovými zesilovači InAmp nebo například obvody Sample & Hold? Záleží, kde všude se budete ptát.

Vlastní a jedinečné

Pokud stejnou otázku položíte firmě Dialog Semiconductor, nadnesou ještě kapesní elektroniku, domácí spotřebiče, internet věcí, robotiku či řadu dalších spotřebních i průmyslových aplikací, které se z povahy věcí nemohou obejít bez mnoha analogových obvodů, často odlišného charakteru. A právě ty zde tvoří společného jmenovatele. Je ale vůbec možné vyhovět různorodým požadavkům s jedinou „univerzální“ součástkou? Ano, ale bude to mít dvě podmínky: pouzdro vám nezabere více než 3 x 3 mm a vše potřebné si v něm přímo na míru sami naprogramujete.

Má to smysl. Analogové obvody se s programováním nevylučují

Výrobce vám pro tyto účely nabídne stavební bloky, jako jsou, mimo jiné, operační zesilovače s konfigurovatelnou šířkou pásma, dva desetibitové / 100kΩ reostaty s volitelným režimem potenciometru, dvojice analogových spínačů SPST, tři analogové komparátory, trojí oscilátory, teplotní čidlo apod. S takovou „pokročilejší“ výbavou, schovanou v pouzdře typu STQFN s 24 vývody, napájenou v rozsahu 2,5 V (±4 %) až 5 V (±10 %) a obsluhovanou pomocí sériového rozhraní I²C, se již dokážete pohnout z místa, aniž přitom ohrozíte dostupný prostor na desce. Celý vývoj může navíc probíhat mnohem efektivněji a třeba i s nižšími náklady, uvážíme-li komplikovanější návrh s využitím diskrétních součástek.

Má to smysl. Analogové obvody se s programováním nevylučují 1

AFE na mnoho způsobů

Nejnovější přírůstek do rodiny obvodů GreenPAK™, které můžete znát i z webových stránek DPS Elektronika od A do Z [1], Dialog představil již v listopadu [2] a ponese označení SLG47004. Přítomné CMOSové OZ se šířkou pásma 8 MHz lze nakonfigurovat jako přístrojový zesilovač, zatímco číslicově řízené potenciometry poslouží nejen při automatickém dorovnávání offsetu analogového systému. Za zmínku tak stojí obvody přivádějící signál do A/D převodníku, ale třeba i přeladitelné analogové filtry. Softwarové vybavení zde přitom podporuje simulace s prvky uvnitř, ale do určité míry i vně IO.