K základnímu vybavení pracoviště již neodmyslitelně patří laboratorní zdroje, o tom není pochyb. Jen se v zápalu boje často zapomíná, že na opačné straně napájecího řetězce stojí pokaždé nějaká zátěž. Ta může mít nejrůznější podoby, dokonce i v přeneseném slova významu. Pro účely vývoje, měření a testování se však budou nejlépe hodit právě hmatatelná řešení v podobě samostatného přístroje, který by měl oslovit nejen svými výkony, ale také doprovodnými funkcemi.
Pokud se poohlížíte po vhodném zařízení, můžete nyní do užšího výběru poslat i některou z dvojice nových, stejnosměrných elektronických zátěží, které ve své produktové řadě EL30000 nabízí společnost Keysight Technologies [1]. Světu je představila vloni, prvního prosince [2]. Technikům se tak dostávají do rukou kompaktní stolní přístroje z přiložených fotografií s vestavěným zapisovačem změřených údajů, hmotností do sedmi, resp. něco přes osm kilogramů a o celkových rozměrech 145 × 216 × 476 milimetrů umožňující v nejrůznějších zapojeních nahlédnout „pod pokličku“ a na zjištěné výsledky bezprostředně i reagovat.
Obsluha, která je s nástroji zmíněného typu zvyklá pracovat, pravděpodobně nebude mít nouzi ani o další laboratorní techniku. Díky zapracovanému systému, který u našich programovatelných zátěží dokáže přesně změřit napětí, proud a ještě k tomu spočítat i výkon, však na ni nemusí být zase tolik závislá. Jednokanálovou DC variantu na vstupu popíšeme 350 watty (EL34143A), duální verzi pak 0,6 kW (EL34243A). Stejnosměrné napětí a stejně tak i proud zde zůstávají stejné, tedy na maximálních úrovních 150 V a 60 A. Zdánlivý nesoulad po sčítání výkonů pak bude v případě vyšší verze vysvětlen dvěma 300wattovými kanály. Při paralelním řazení dvou, jinak nezávislých vstupů lze každopádně uvažovat průtoky o velikosti až 120 A.
Jen pro pořádek, elektronické zátěže jsou přístroji navrženými za účelem obecného testování zdrojů napájení, a to tak, že jim řízeným způsobem v zásadě kladou do cesty různě velké odpory a sledují vzniklou reakci, včetně odezvy systému. Vývojářská obec proto elektronické zátěže využije při ověřování svých návrhů a testování celé řady baterií, akumulátorů nebo i jejich kompletních modulů. Jindy se zase budou hodit ve spojitosti s elektrochemickými palivovými články, DC/DC měniči, adaptéry, nabíječkami, solárními panely nebo např. budiči svítivých diod, k práci s polovodičovými součástkami, jako jsou tranzistory MOSFET a IGBT apod. Pokračovat je možné napříč celým oborem elektroniky, nejen té výkonové.
Pravda, v nouzi lze naprosto základní funkci zátěže, tedy kladení překážky průtoku elektrického proudu, do určité míry simulovat s vhodně zvolenými součástkami – objemnými rezistory či rovnou reostaty, tradičními žárovkami a možná i s vlastními jednoduchými „udělátky“ v zapojeních napodobujících třeba Zenerovu diodu.
V praxi se s tím běžně setkáváme. Jakmile však jednou okusíte všechny pokročilé funkce, které může speciálně navržená, programovatelná elektronická zátěž nabídnout, pravděpodobně se již nebudete chtít vrátit zpět. Vybraným modelům – rovněž novinkám od společností, jako jsou Teledyne LeCroy, TDK-Lambda, GW Instek nebo například SIGLENT Technologies, byly na stránkách DPS Elektronika od A do Z v uplynulých dvou letech věnovány příspěvky, v pořadí [3], [4], [5] a [6]. K testu DC zátěže DL3021 od firmy Rigol Technologies zase povede [7].
Pojďme ale zpátky k aktuálním novinkám z dílny Keysight Technologies. Jak jsme již naznačili, stolní elektronické zátěže rodiny EL30000 umožňují řízeně prověřit zdroje napájení v docela širokém rozsahu.
Nabízí přitom statické i dynamické testování a související profily (continuous, pulse či toggle, programovatelná rychlost přeběhu, práce se složitějšími posloupnostmi apod.) dokládající schopnost kontrolovaného systému, tzv. DUT (Device Under Test), dodávat stabilně energii a příp. si poradit i s nenadálými změnami v provozních požadavcích – ať již při rostoucím zatížení, nebo jindy zase v případě odlehčení.
Díky několika rozsahům dokáže přístroj přesně a také souběžně vyčíslit výsledná napětí a proud od nuly až do 150 V, resp. 60 A. S vestavěnými měřidly, voltmetrem i ampérmetrem, již proto nejsou zapotřebí externí digitální multimetr, bočníky nebo proudové sondy, ale ani související kabeláž. Aby pak výrobce omezil chyby vznikající z titulu vedení elektrického proudu nedokonalým vodičem, zavádí u nových DC zátěží možnost vzdáleného snímání se čtyřdrátovou metodou pro vyloučení vlivu napěťového úbytku.
Veškerá nastavení jsou dále, společně se zjištěnými výsledky, vykreslována barevným LCD displejem s úhlopříčkou 4,3 palce, který zde nezapomíná ani na tradiční osciloskopický režim zobrazování. Pokud jde o standardní provozní módy, Keysight uvažuje konstantní napětí (CV), proud (CC), odpor (CR) a také výkon (CP). V podobném duchu rovněž zasahují jednotlivé pojistky – pevně daná či stavitelná nadproudová ochrana OCP, přepěťová pojistka OVP a také výkonové jištění OPP. Z hlediska jednoduchého způsobu měření, zachytávání údajů nebo i zobrazování výsledků se kromě toho uplatní přítomná rozhraní USB, LAN (LXI Core) a volitelně též i GPIB (general-purpose interface bus). Data ukládáte buď v rámci přístroje do interní NV RAM, nebo na externí flash disk.
Z dokumentace k novým elektronickým zátěžím Keysight série EL30000 vyplývá při uvážení režimu konstantního proudu přesnost nastavení u nízkého rozsahu, tedy 0,6 A, na úrovni ±(0,04 % z výstupu + offset 130 μA). V případě zpětného čtení změřených údajů se pak za stejných předpokladů změní jen koncový posun, a to na 120 μA.
Odkazy:
[1] Zátěže Keysight řady EL30000, https://www.keysight.com/zz/en/products/dc-electronic-loads/el30000-series-benchelectronic-loads--350-to-600-w.html
[2] Tisková zpráva, https://www.keysight.com/zz/en/about/newsroom/news-releases/2020/1201-nr20140-keysightlaunches-compact-dc-electronic-loads-for-t.html
[3] Zdrojů je 13, zátěže dvě. Na výkonu a výbavě se v Teledyne nešetří, https://www.dps-az.cz/mereni/id:71005/zdroju-je-13-zateze-dve-na-vykonu-a-vybave-se-v-teledyne-nesetri
[4] Multifunkční elektronické zátěže řady SFL s rychlou odezvou, https://www.dps-az.cz/mereni/novinky/id:71506/multifunkcnielektronicke-zateze-rady-sfl-s-rychlou-odezvou
[5] Elektronické zátěže, jak se patří. Stovky wattů, ale i jednotky kW, https://www.dps-az.cz/mereni/novinky/id:65938/elektronicke-zateze-jak-se-patri-stovky-wattu-ale-i-jednotky-kw
[6] Zátěž jako přínos? Jedině elektronická, třeba do 30 A, https://www.dps-az.cz/mereni/novinky/id:63102/zatez-jakoprinos-jedine-elektronicka-treba-do-30-a
[7] DL3021: zátěž, kterou budete vyhledávat, https://www.dps-az.cz/mereni/id:71960/dl3021-zatez-kterou-budete-vyhledavat