česky english Vítejte, dnes je neděle 22. prosinec 2024

FLIR C3-X: čestný základ

DPS 2/2021 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

Ačkoli se moderní smartphony pasují do role univerzální náhražky typu „mnoha přístrojů v jednom“, některé funkce samostatných zařízení v plném rozsahu prostě nezastanou, a tak alespoň vystupují jako jejich neustále přítomní, chytří společníci. Třeba pro další termokamery z dílny společnosti FLIR Systems, které k partnerství s mobilními technologiemi přímo vybízí.

Cestou přes cloud

Prozkoumat, zdokumentovat a výsledky nakonec ještě i sdílet. Přesně tak by se dala ve zkratce popsat smysluplná činnost, kterou od moderní termokamery očekáváte. Nahlížet na vše okolo sebe v infračervené části spektra se zkrátka vyplatí, ať se již v oboru každodenně pohybujete na profesionální úrovni, nebo si měřicí techniku pořizujete čistě k soukromým účelům. Výrobci se mnohdy odlišným požadavkům koncových zákazníků naštěstí dokážou přizpůsobit, což také pravidelně dokládají jednou novinkou za druhou. Z dostupných modelů nesoucích logo FLIR jsme na stránkách DPS Elektronika od A do Z minulý rok např. zmiňovali kompaktní „cé pětku“ [1]. Výrobce se však nezastavil a ve stejném duchu nedávno navázal i s další, základní kamerou řady Cx – praktickým nástrojem v podobě FLIR C3-X™ [2].

FLIR C3-X - čestný základ

Na jinak skryté problémy se můžete nyní zaměřit nejen se zabudovanou svítilnou, ale zejména díky teplotnímu senzoru pracujícímu v matici 128 × 96 bodů, jejíž výstupy dále pozvedá technologie MSX® (Multi-Spectral Dynamic Imaging) společně s pětimegapixelovou kamerou snímající ve viditelné oblasti. Pořízené snímky mohou elektrikáři, mechanici, stavaři nebo např. lidé z údržby navíc přímo nahrávat a ukládat do cloudu (FLIR Ignite™), kde si soubory rovněž organizují a zálohují. Nic také nebrání okamžitému sdílení výsledků měření se zákazníky, příp. vytváření profesionálního hlášení na mobilním zařízení nebo počítači.

C5 nebo C3-X?

Jak vyplývá z přiložených fotografií, nová termokamera FLIR C3-X patří především do kapsy. Rozhodně to však není kvůli její bezpečnosti. Musí totiž být neustále po ruce, a pokud z ní už jednou zařízení s krytím IP54 vyklouzne, neměl by je ohrozit ani pád z výšky dvou metrů.

S dříve představenou variantou C5 má navíc novinka hodně společného, včetně rozměrů 138 × 84 × 24 mm, nebo např. hmotnosti 190 gramů zahrnující též nabíjecí Li-ion baterii. Rozdíly nehledejte ani ve čtyřhodinové výdrži, přítomném komunikačním rozhraní Wi-Fi, Bluetooth® PAN a USB-C (s výjimkou streamování), podpoře ze strany cloudových služeb, rozlišení pomocné kamery, úhlopříčce displeje o velikosti 3,5 palce, citlivosti <70 mK nebo např. FOV 54° × 42°. Oba modely se od sebe liší spíše použitým IR senzorem, který oproti 12 288 pixelům u C3-X nabídne v případě pětkové verze matici 160 × 120 bodů a tedy 19 200 pixelů. Teplotní rozsah zkoumaného předmětu sice pokaždé startuje dvacet stupňů pod bodem mrazu, nicméně u modelu C5 vybaveného dále zoomem se zastavuje až na +400 °C, což představuje dalších sto stupňů k dobru.

FLIR C3-X - čestný základ 1