Program pro návrh desek plošných spojů Pulsonix [1] má novou verzi 11.0. Jeho výrobce uvádí, že je nyní v tomto programu návrh o 80 % rychlejší. Toho bylo dosaženo použitím nejnovějších dostupných technik a zavedením nových funkcí v oblasti high-speed návrhu.
Verze 11.0 dosahuje nebývalého skoku v rychlosti provádění mnoha operací souvisejících s návrhem desky, jako například Design Rule Check (DRC), Copper Pour nebo generování Gerber výstupů. Zlepšení rychlosti bylo umožněno kompletním přepsáním grafického jádra programu tak, aby bylo možné využít standardní grafiky DirectX a rychlých grafických karet, které jsou používané například v hracích konzolách. Výsledkem je, že se velké návrhy desek zobrazují až 2,5krát rychleji.
Rychlost je výrazně zvýšena také proto, že úlohy náročné na procesor mohou být nyní zpracovávány paralelně pomocí multi-threading. Jako příklad lze uvést kontrolu DRC, která může být až čtyřikrát rychlejší s multi-threading při použití osmi jader procesoru. Kromě vylepšení rychlosti má nová grafika také nečekaně pozitivní vliv na kvalitu renderování obrazu.
Nová verze programu Pulsonix přináší uživatelům i další vylepšení:
Kompletní seznam všech novinek verze 11.0 programu Pulsonix je uveden na webových stránkách [2].
Obr. 1 Uživatelské prostředí programu Pulsonix (zdroj: Pulsonix)
Výrobcem programu Pulsonix je stejnojmenná firma, která byla založena v roce 2001 a je divizí společnosti WestDev Ltd. Program Pulsonix představuje kompletní návrhový systém – kreslení schématu, návrh desky, Spice simulátor, výrobní výstupy. I když editor schématu lze koupit samostatně, celý program se jeví jako jeden celek, ve kterém lze volně přecházet mezi stránkami schématu a návrhem desky. Přechod ze schématu do desky je rychlý a jednoduchý, program zvládá jak zpětné anotace při změnách v obou směrech, tak i oboustranné cross-probing.
Návrh desky umožňuje provádět všechny běžné úlohy, které lze od dnešních návrhových programů očekávat:
Kreslení schématu odpovídá svými možnostmi návrhu desek, takže podporuje jak varianty zapojení, tak hierarchická schémata, Crossprobing, Spice simulátor atd. Co je na programu také zajímavé, je velký počet konvertorů z jiných programů, celkem kolem 20. Ty zahrnují všechny běžné programy od výrobců, jako jsou Altium, Cadance, Mentor, Zuken, NI, Eagle a řadu dalších.
Program je možné si vyzkoušet ve zkušební verzi s omezeným počtem vývodů (100).