Společnost Boston Micro Fabrication (BMF), na jejímž založení se podílel profesor Nicholas Fang z Massachusettského technologického institutu (MIT), se může pochlubit velmi zajímavými 3D tiskárnami [1]. Tyto tiskárny používají vlastní speciální technologii tisku objektů o velikosti v řádu milimetrů s detaily v mikronovém měřítku. Metoda Digital Light Processing (DLP) používá světlo z projektoru pro vytvrzení každé vrstvy, která byla tiskem nanesena, zatímco speciální čočky zaostřují světlo na miniaturní detaily vznikajícího objektu. K tiskárně patří i programy pro návrh tištěných předmětů a pro řízení samotného tisku.
Impulsem pro vývoj tohoto druhu 3D tisku byla zvyšující se poptávka po stále menších a menších dílech, které mají složitou geometrii s mnoha detaily. Takové se vyskytují například v chirurgických nástrojích, mikroelektronických sestavách, lékařských diagnostických prostředcích, mikrofluidních čipech, naslouchacích pomůckách apod.
BMF vyrábí několik typů těchto tiskáren [2]. Tak například typ microArch S240 je určen pro malé průmyslové série, zatímco jiné typy jsou určeny více méně jen pro prototypování. Série 2μm Series Printers pak představuje tiskárny s nejvyšším rozlišením, které jsou vhodné pro 3D tisk velmi malých dílů s minimálními tolerancemi.
[1] https://news.mit.edu/2021/boston-micro-fabrication-3dprint-0602