Úhlopříčka zobrazovacího a mnohdy též i dotykového panelu nehraje v případě osciloskopu zase tak zásadní roli, jak by se mohlo na první pohled zdát. Při výběru nové měřicí techniky může sice leccos napovědět, nicméně v řadě případů se bez LCD obejdeme úplně. Tedy alespoň v rámci daného zařízení. A tak zatímco jedni volí nejrůznější „USB krabičky“, jiným sednou spíše modely osazované přímo do stojanu. Přesně to je i případ novinky od společnosti RIGOL Technologies z letošního března [1].
Rodina digitálních osciloskopů ponese označení DS8000-R [2], ale i hrdý odkaz na technologii UltraVision II. Novinky přitom nabízí šířku pásma až 2 GHz a svými parametry nebo doplňkovými možnostmi, pokud jde o analýzu (sériové protokoly, jitter, výkony, diagram oka v reálném čase apod.), až nápadně připomínají příbuzné osciloskopy řady MSO8000 – na stránkách DPS Elektronika od A do Z jsme je blíže představili v [3]. Prostorově nenáročné modely s příponou „R“ však patří v prvé řadě do stojanu, kde také vyniknou při synchronizaci jednotlivých přístrojů, ať již to bude v malých systémech, či obrovských konfiguracích čítajících třeba až 512 kanálů. Typický jitter pak za předpokladu souběžného provozu většího počtu zařízení nepřekračuje 200 psRMS. Celek zde navíc odolává provozním teplotám v rozsahu od –40 °C až do +50 °C.
Kompaktní provedení osciloskopů řady DS8000-R, kdy na výšku počítáme s 1 U a ve druhém rozměru pak s poloviční šířkou racku, přesněji 214 mm, umožňuje standardní osazování. Na dané pozici tak mohou vedle sebe pokaždé stanout dvě jednotky a najednou přitom zajistit osm kanálů. Zařízení lze ovládat přímo na místě prostřednictvím monitoru s rozhraním HDMI, myši a také klávesnice, na dálku pak díky webovému rozhraní, volně dostupnému počítačovému softwaru UltraScope, resp. přes LAN či USB.
Jak jsme již naznačili, nová rodina osciloskopů DS8000-R od firmy RIGOL Technologies nabízí celkem čtyři analogové kanály a volbu mezi šířkou pásma 350 MHz, 1 GHz a také 2 GHz. Rychlost vzorkování zde přitom dosahuje až 10 GS/s, v případě výchozí varianty DS8034-R pak jen poloviny. Počítejte rovněž s pamětí v délce 500 milionů bodů a rychlostmi 600 000 wfm/s.
V duchu slučování většího počtu funkcí jinak samostatných zařízení do jednoho těla osciloskopu má obsluha dále k dispozici spektrální analyzátor, volitelný generátor průběhů AWG s jedním kanálem pracujícím do 25 MHz a rychlostí 200 MS/s, číslicový voltmetr, šestimístný čítač se 48bitovým „totalizerem“, pod kterým si představíme počítadlo náběžných hran, příp. též analyzátor protokolů s podporou rozhraní RS232 / UART, I²C, SPI, CAN, LIN, I²S, FlexRay a MIL-STD-1553 (opět volitelně). Cena za jedno provedení měřidla přitom v základu startuje na 3 499 dolarech.
[1] Tisková zpráva, https://www.rigolna.com/news/2021/8665/
[2] Osciloskopy řady DS8000-R, https://www.rigolna.com/products/digital-oscilloscopes/DS8000-R/
[3] Je libo 2 GHz? MSO8000 k nim přidá 10 GS/s, https://www.dps-az.cz/mereni/id:65542/je-libo-2-ghz-mso8000-k-nim-prida-10-gs-s