CAD/CAM program PCB-Investigator [1] od německé firmy EasyLogix [2] byl na stránkách tohoto časopisu již několikrát popsán [3], [4] a v loňském roce také předveden na odborném semináři konaném v rámci veletrhu Amper. Protože se však jedná o velmi zajímavý program, přinášíme zde ještě alespoň stručné informace o jeho nové verzi (v. 5.0). Na úvod si ale připomeňme, k čemu se tento program vlastně používá.
PCB-Investigator je software, který umožňuje načíst výstupy z návrhových systémů desek plošných spojů, a to v různých formátech, jakými jsou např. Gerber, ODB++ a další. Načtená data vizualizuje s možností detailního vyhledávání potřebných informací. Zajímavý na tomto programu je také způsob, kterým pak s těmito daty pracuje. Může např. zobrazit několik různých desek najednou (modul EDA Multiboard Panel Builder), natočit je a vytvořit jejich panel [3] nebo zobrazit načtené desky ve 3D s možností cross- -probing se stejnou deskou ve 3D [4].
Nejzajímavější novinky PCB-Investigator v. 5.0
Power Pin Wizard
Cílem této funkce je vybarvení napájecích vývodů zobrazené desky zvolenou barvou pro snadný přehled, přičemž nejdříve se vytvoří pomocí netlistu seznam napájecích vývodů. Zvýraznění vývodů může být ve formě vyplnění pájecích plošek danou barvou (obr. 1) nebo pouhého vybarvení jejich obrysů.
Obr. 1 Barevné zvýraznění napájecích vývodů (funkce Power Pin Wizard)
Script Engine
Nový editor pro psaní skriptů umožňuje uživateli napsat si vlastní malou aplikaci, která práci s programem automatizuje. K dispozici je sada příkazů, která zahrnuje klíčová slova C# i vlastního programu PCB-Investigator. Skriptování umožňuje pracovat s textem, proměnnými i komentáři.
Panel Builder
Jednoduchý panel editor umožňuje načíst několik, i rozdílných, desek plošných spojů a zhotovit z nich podle zadaných kritérií panel.
Compare ODB++
Grafické porovnání výstupních dat z návrhového programu v podobě ODB++ je vhodnou metodou k nalezení rozdílů mezi dvěma deskami plošných spojů po provedení jejich úprav. Rozdíly jsou zvýrazněny barevně a zaneseny do hlášení, které lze sdílet s ostatními.
Extended Report
Protože program umožňuje provést na datech načtené desky celou řadu analýz, lze jejich výsledky, spolu se všemi dalšími informacemi o dané desce, zahrnout do jednoho výstupního dokumentu ve formátu .docs nebo .PDF.
DRC DFM
Vyhledání možných problémů z pohledu výroby desky nebo elektrické integrity je jednou z klíčových možností programu. Součástí této funkce je vyhledání i vhodné velikosti planžety podle nejmenší pájecí plošky.
Interactive 3D
Pokud je načtená deska zobrazena ve 3D, potom lze zobrazit také pouze vybrané objekty (obr. 2).
Obr. 2 Zobrazení vybraných objektů ve 3D
Import
Možnosti načítání dat se nyní ustálily na formátech typu Gerber 274x, ODB++, Excellon1/2, Sieb&Meyer, GenCAD1.4, CSV výpis součástek, IDF 2.0/3.0 aIPC 2581.
Export
Výsledek práce v programu lze zobrazit v prohlížeči nebo ho exportovat ve formátu DXF, CATIA 3D, SolidWorks 3D, IPC 356 netlistu, v podobě obrázků různých formátů, výpisu materiálu, Gen- CAD1.4 a AOI černobílých obrázků.
[1] www.pcb-investigator.com
[2] www.easylogix.de
[3] EDA Multiboard Panel Builder (DPS č. 3/2013)
[4] Zobrazení desky ve 3D s návazností na 2D (DPS č. 3/2013)