česky english Vítejte, dnes je pátek 27. prosinec 2024

Jak si postavit bodovačku ze staré mikrovlnky

DPS 6/2021 | Články
Autor: Antonín Čapek, žák 9. třídy Základní a mateřské školy ve Ždírci nad Doubravou

Potřeboval jsem něco sbodovat, a tak jsem se pustil do stavby bodovačky. Nejprve jsem ji chtěl vyrobit z kondenzátorové baterie nabíjené trafem s regulátorem a usměrňovacím můstkem. Ale když jsem to zkoušel, tak to udělalo hroznou ránu, ale nic to nesbodovalo. Pak jsem přišel na to, že bodovačka musí mít hodně ampérů při malém napětí. Předtím jsem to měl obráceně (110 V a asi 2 A).

Hledáním na internetu jsem zjistil, že bodovačku jde vyrobit jinak, a to pomocí MOTu (Microwawe oven transformer) čili z vysokonapěťového transformátoru mikrovlnné trouby.

Moje bodovačka se skládá z MOTu, 12V napájecího transformátoru, řídicí desky s displejem, spínacího pedálu, ventilátoru, dvou vypínačů, napájecího a spínacího konektoru, pojistky, vodičů a materiálu pro montáž.

Řídicí jednotku jsem koupil na AliExpress (40 A / 100 A Spot Welding Machine Control Board). Jsou to dvě desky plošných spojů, kde jedna spíná přes tyristor 230 V pro bodovací transformátor a druhá s displejem zobrazuje nastavení doby sepnutí a výkon.

Se stavbou jsem začal tak, že jsem u MOTu odřízl pilkou na železo sekundární vinutí a na jeho místo jsem namotal dva závity silného svářečského izolovaného vodiče (35 mm²). Na jeho konce jsem nalisoval pomocí rozříznuté matice a svěráku měděné dutinky s očky.

Vše jsem umístil do krabičky dlouhé 30 cm, široké 19 cm a vysoké 18 cm. Je zhotovena z věcí, které jsem doma našel. Prkýnka jsem sešrouboval do tvaru U, na spodní díl jsem přišrouboval nožičky, které jsem dostal od Petra Prauseho za řešení minitestíku z Hamíkova koutku (www.hamik.cz).

bodovačka (jpg)

Přední stěnu jsem vyrobil z odřezku plexiskla. Do plexiskla upevnil vypínače, displej a potenciometry od spínací desky. Dále jsem vyvrtal otvory pro kabel od trafa a nasunul ochranné gumové průchodky. Elektrody jsem vyrobil z měděného drátu a upevnil šroubem s matkou a podložkami.

Zadní stěna je zhotovena z perforovaného plechu ze starého rozebraného satelitu, na který jsem přišrouboval ventilátor z PC a dva konektory. Víko je z překližky nepoužívané československé televize, kterou jsem obrousil a přišrouboval. Na víko jsem připevnil rukojeť z vyřazeného příklepového kladiva, pod kterou jsem ještě vyvrtal otvor pro odvod vzduchu ze skříňky. Jednotlivé komponenty jsem propojil vodiči ze starého vícežilového kabelu.

Dobrý sbodovaný spoj vytvořím nastavením času a výkonu. Brzy se pustím do stavby bodovacích kleští, aby byl materiál před spojením dobře stlačený, ale ne zas příliš. Profesionální bodovačky to mají stlačené tak na 85 % a větším tlakem se sepne tlačítko (v mém případě je to pedál), které sepne tyristor.

Ještě bych měl přiznat, že můj vystudovaný tatínek mi moje zařízení zkontroloval, aby nemohlo dojít k úrazu, když je bodovačka připojena k síti.

Na závěr vysvětlím, co to je ten Hamík a minitesty. Z magazínu Hamíkův koutek čerpám nápady pro stavby dalších různých zařízení a přístrojů. V každém čísle Hamíku je i minitestík. Minitestík je většinou otázka nebo výpočet z elektrotechniky, odpovědi se posílají e-mailem na adresu redakce. V dalším čísle je potom seznam juniorských a dospělých řešitelů. Junioři za správně řešení získávají různé elektronické součástky pro své bastlení.

Má-li někdo dotazy, může mi klidně napsat na e-mailovou adresu ton.ca@seznam.cz.