česky english Vítejte, dnes je pátek 27. prosinec 2024

Holice 2021 aneb 31. mezinárodní setkání radioamatérů

DPS 6/2021 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz

Nepatřím sice mezi aktivní radioamatéry, ale ze zvědavosti jsem se koncem srpna přijel podívat na jejich setkání v Holicích. Najít z parkoviště ve středu města správný směr k místu konání akce nebyl žádný problém, když jsem už cestou potkával řadu lidí s charakteristickou visačkou kolem krku. Ulice, ve které se nachází kulturní dům, základní umělecká škola a sokolovna, byla pro účely konání této akce uzavřena, včetně volného prostranství kolem.

První, co mě upoutalo, byly prodejní stánky volně rozmístěné po obou stranách školy. Z programu akce jsem pochopil, že se jedná o burzu nebo možná přesněji řečeno bleší trh. Prodejci ve svých stáncích nabízeli vše, co by správný bastlíř mohl potřebovat. Přijímače a přístroje, jednotlivé díly a součástky, nové i použité, dokonce i retro. Našel jsem tam řadu věcí, které jsem kdysi v dobách svých radioamatérských začátků tolik potřeboval − např. celé sestavy mechanických převodů pro jemné a přesné ladění. Byly zjevně vymontovány ze starších přijímačů a přístrojů, ale v dobrém stavu a téměř zadarmo. Další stánky nabízely vojenské vysílací stanice i nové přijímače, velkou hromadu demontovaných desek plošných spojů, monitory, počítače, elektronky, chladiče, přístrojové knoflíky, napájecí zdroje, přístrojové skříňky a další díly. Ceny byly lidové, a tak jsem v duchu litoval, že už se aktivitám tohoto druhu nevěnuji. Jeden z největších a nejobsazenějších stánků nabízel součástky, které perfektně zapadaly do potřeb správného kutila (obr. 1).

Obr. 1 stánek (jpg)

V sále místní sokolovny byly pod názvem „Prodejní výstava“ další stánky, které nabízely profesionální výrobky a služby pro radioamatéry. Ve stánku DX COM nabízeli SDR přijímače, a tak jsem si hned jeden koupil. Učinil jsem tak pod vlivem článku „Výbava radioamatéra a příjem zajímavých stanic“ (DPS č. 5/2021), abych si mohl vše sám „na vlastní uši“ doma vyzkoušet. Prodejce mi navíc na notebook nainstaloval potřebný software a předvedl ovládání, když i na malou anténku bylo na místě možné zachytit nějakou stanici. Povzbuzen tímto úspěchem jsem u stánku DD AMTEK zakoupil i širokopásmovou anténu, potřebný anténní kabel i konektory, zatímco u jejich sousedů (MASTRANT) jsem doplnil výbavu kotvicím lanem pro uchycení antény na střeše. Nejspíš se aktivním radioamatérem nestanu, ale rád bych to vyzkoušel a se svými dojmy a zkušenostmi se event. podělil v některém z příštích vydání časopisu. Třeba to bude někoho inspirovat... U dalších prodejců jsem mohl obdivovat vysílací a přijímací techniku, ale současně také zjistit, že špičkové vybavení radioamatéra není zrovna levnou záležitostí.

Ve vestibulu ZUŠ byl stánek Českého radioklubu, kde bylo možné využít nabídku QSL služby, a stánky s prezentacemi elektro a radio kroužků. Zde mě zaujala například bodovačka vlastní výroby teprve čtrnáctiletého žáka (viz následující článek) nebo elektronický telegrafní klíč, o kterém jsem sice už slyšel, ale nikdy neměl možnost ho vidět a vyzkoušet. Myslím, že se mu lidově říká dvojité pádlo nebo také dvoupáková pastička (obr. 2). Tomu, kdo to umí, umožňuje velmi rychlé vysílání znaků Morseovy abecedy, aniž si moc unaví ruku.

Obr. 2 stánek (jpg)

V kulturním domě probíhala řada přednášek, které byly tematicky zaměřené na radioamatéry, a mladí zájemci o elektroniku zde vystavovali rádiové přijímače z dob jejich prvopočátků.

I když během dne několikrát pršelo, účastníky setkání to neodradilo, a to dokonce ani venku u prodejních stánků. Bylo vidět, že jsou nadšeni pro danou věc a že pro ně toto setkání není jen příležitostí něco si koupit, ale také se něco nového dozvědět a setkat se s ostatními radioamatéry.