Digitální multimetry jen tak něčím nepřekvapí. Při jejich výběru bude proto mnohem zajímavější sledovat, jaký mix vlastností, funkcí a třeba i „vychytávek“ pro daný model výrobce nachystal a kolik si za kompletní výbavu nakonec nechá zaplatit.
Voltcraft VC271 SE je příkladem zařízení, které za rozumné peníze nabízí mnohem víc, než od běžného multimetru očekáváte. S řadou funkcí se navíc v této nižší cenové kategorii zase tak často nesetkáte. Značkový přístroj má sice namířeno zejména do škol, nicméně svou výbavou oslovuje rovněž profesionály z oboru. Vždyť i oni mohou při své práci chybovat.
Chcete robustní zařízení určené k měření stejnosměrného i střídavého napětí a proudu do 600 V (CAT III) či 10,00 A, odporu do 40,00 MΩ, kapacit o velikosti až 40,00 mF a také kmitočtu od 10,00 Hz do 9,999 MHz s automatickým přepínáním rozsahů a zdaleka největším displejem široko daleko? Máte ho mít.
Relativně silnější tělo multimetru s podporou True RMS (až do 400 Hz) boduje protiskluzovou úpravou, ale i několika drobnostmi, se kterými je rychle odlišíte od ostatních. Jedná se např. o pomocné gumové tlačítko, které výrobce chytře integroval přímo do držadla otočného voliče nebo ochranu znemožňující výměnu baterie při současně zapojených přívodech. V takovém případě ještě potřebujete povolit šroub a jednoduše stáhnout dolů celou spodní část multimetru. Díky úspoře energie spojené s automatickým vypnutím přístroje nebo chybějícím podsvícením displeje a třeba i vratné pojistce (PTC) pro nižší proudové rozsahy se však do vnitřního prostoru měřidla zase tak často nepodíváte. A pokud ano, kabely zde před opětovným složením krytu znovu nenasadíte.
Multimetr Voltcraft VC271 SE si rovněž hlídá správné zapojení měřicích přívodů. Zřetelná nápověda se pokaždé zobrazuje přímo na velkém displeji a obsluha bude na případný omyl dále upozorněna jasnou signalizací. Polaritu, ale ani obsazení napěťové svorky u proudových pozic však systém neřeší, před záměnou jednoho proudového vstupu za druhý nicméně varovat umí. Leccos o svém aktuálním stavu prozradí též samotné kabely. Byly totiž navržené tak, aby na základě další izolační vrstvy v odlišné barvě indikovaly možné opotřebení.
Číslice, které svou velikostí nedosahují ani poloviční výšky LCD, bývají často malé a zhoršují čitelnost, nikoli však u modelu VC271 SE. Hlouběji zasazený displej má totiž místa na rozdávání a dokáže proto veškeré informace přehledně i zprostředkovat. Některé zobrazované předpony, zvláště pak u nanofaradů, by však nemusely od základní jednotky zase tolik „utíkat“.
Z pohledu klíčových funkcí multimetr nabízí vše potřebné. Výrobce dále pamatoval i na relativní měření, přidržení aktuální hodnoty nebo tlačítko snižující vnitřní odpor voltmetru. Horší to však bude s omezenou ruční volbou rozsahů a rovněž zde nečekejte možnost měření teploty, ale ani bezkontaktní detekci napětí – tedy věci, které by cenu přístroje dále zvyšovaly. Multimetr také nezná prohlubně pro odkládání měřicích hrotů. Na jeho odvrácené straně se však našlo místo pro zapuštěný kovový závit.
Zařízení pracuje v teplotním rozsahu od nuly až do +40 °C a s výjimkou měření kmitočtu nebo několika rozsahů pro stejnosměrná napětí se jeho základní přesnost nedostane pod ±1,0 %. Kvůli 20 V vstupního rozsahu navíc nebude možné prozkoumat frekvenci u síťových rozvodů. Kontrola vodivosti reaguje prakticky okamžitě a také je dostatečně hlasitá. Akustickou výstrahu rovněž uslyšíte s každou změnou polohy voliče, při stisku tlačítek a přerušovaně pak za předpokladu špatného zapojení přívodů. Výdrž baterie dále prodlužuje funkce automatického vypínání, kterou však lze rychle vyřadit z činnosti. Robustní tělo s promyšlenými ochrannými prvky si každopádně vybírá svou daň a multimetr Voltcraft VC271 SE proto nebude nejmenší. Ve své cenové kategorii přesto sbírá body, a to nejen od ekologů. Jen tak jej totiž nepřehlédnete – ať již kvůli obrovskému displeji, nebo bohaté sbírce nadstandardních funkcí.