Nabídka techniky určené k měření a testování od společnosti Siglent se v červenci rozrostla o nové analyzátory a také zdroje napájení. Dvou- a čtyřportové VNA rodiny SNA5000A jsme již krátce zmínili v [1], řadu programovatelných stejnosměrných zdrojů SPS5000X si blíže představíme nyní.
Během vývoje a také při optimalizaci moderních elektronických návrhů hrají zdroje energie nezastupitelnou roli. Dostatečně velké výkony pak zajišťují nejen v laboratoři, ale třeba i ve výrobě. Ke stejnému účelu nyní poslouží též nová řada spínaných DC modelů Siglent [2] s maximálním výkonem 1 080 wattů. Ten správný model „na míru“ si přitom vyberete z celé řady různých kombinací napětí a proudu.
Zařízení s jedním výstupním kanálem zde doplňují varianty se dvěma nebo i třemi výstupy, zatímco lze zdroje série SPS5000X v základu a dle jmenovitého zatížení 180 W, 360 W, 720 W nebo též 1,08 kW dále rozdělit do čtyř kategorií. Zátěží pak bude v maximu protékat až 90 A a napětí se může vyšplhat až ke 160 V. Pokud by však nestačilo ani to, v paralelním režimu se nové nástroje umí dostat až na 3 240 wattů. Tři výstupy pak v úhrnu vykryjí průtoky o velikosti až 270 A, zatímco při sériovém spojení dvou kanálů zdroje podpoří práci v rozmezí od nuly až do 320 V.
Výrobce svou techniku jednotně vybavuje displeji OLED s úhlopříčkou 2,4 palce a pozorovacím úhlem 170 stupňů. Integrovaný web server zase umožní rychlou a také pohodlnou konfiguraci zařízení pomocí webového rozhraní, aniž přitom budete muset instalovat jakýkoli software. Z pohledu výstupních posloupností napětí či proudu systém nabídne až padesát dílčích kroků. Rozšířené „seznamy“ lze přitom vytvářet buď přímo na ovládacím panelu, prostřednictvím webového rozhraní, nebo na základě importu souborů ve formátu CSV.
Z pohledu priority budou v „proudovém režimu“ omezovány případné špičky s cílem lépe ochránit připojené zařízení. U „napěťového módu“ zase výrobce vše podřizuje dosažení nastaveného výstupního napětí nejrychlejší možnou cestou. Za zmínku však stojí též stavitelný výstupní odpor. Když tedy zařízení využijeme při testování bateriově napájených aplikací, bude možné prozkoumat chování DUT s ohledem na stárnutí či různé typy použitých baterií. Vedle obvyklých ochranných prvků sledujících přepětí, nadproudy, teplotní přetížení nebo též maximální výkonové limity společnost Siglent rovněž pamatovala na vlastní obvody řešící otázku vybíjení. Veškerý zbývající náboj na výstupní kapacitě lze proto řízeným způsobem potlačit prostřednictvím interní zátěže. Při nastavování a také zpětném čtení hodnot výrobce dále pracuje s rozlišením 1 mV, resp. 1 mA.
[1] Novou řadu A v Siglent otevírají čtyři VNA, https://www.dps-az.cz/mereni/novinky/id:79358/novou-radu-a-v-siglent-otevirajictyri-vna
[2] Tisková zpráva, https://www.siglenteu.com/news-article/sps5000x-series-wide-range-programmable-switching-dcpower-supply-introduction/
[3] Napájecí zdroje řady SPS5000X, https://www.siglenteu.com/power-supplies/sps5000x/