Možnost převodu 3D objektů do 3D PDF není sice žádná novinka, ale v elektronice není ještě tak využívána jako v jiných oborech. Umožňuje nejen prostorové zobrazení 3D objektů včetně výpisu jednotlivých částí (bloků), ale i určité manipulace, navíc v běžném prohlížeči, jakým je Adobe Acrobat Reader. 3D PDF je standardním PDF souborem, který podporuje obrázky, texty, odkazy, multimediální obsah atd. a který navíc obsahuje jeden nebo více 3D modelů.
I tak by mohla vzniknout otázka, jakou praktickou výhodu převod do 3D PDF vlastně má.
Odpověď je možné shrnout takto: 3D data, která jsou v 3D PDF obsažena, mohou být sdílena, prohlížena a prozkoumána s použitím volně dostupného softwaru Adobe Acrobat Reader i pracovníky, kteří nemají přístup k originálním CAD souborům, ale potřebují 3D zobrazení daného objektu, aniž by instalovali další aplikace a učili se s nimi pracovat. V případě, kdy se 3D PDF dá k dispozici mimo firmu, je ochráněno duševní vlastnictví proti zneužití, protože data z 3D PDF nelze převést zpět do 3D CAD programu.
Jinou otázkou by mohlo být, k čemu se může v oboru elektroniky 3D PDF hodit. Možných použití je více, od katalogů a technických specifikací popisujících výrobky či součástky a díly přes prezentační dokumenty až po dokumentaci s instrukcemi pro montáž či návody k použití. Je tak možné prostorově zobrazit například desku plošných spojů (nebo elektronickou sestavu), natáčet ji a zvětšovat podle potřeby, odměřit potřebné vzdálenosti, identifikovat jednotlivé součástky či díly vybráním ve výpisu atd.
K převodu 3D dat do PDF lze použít software různých výrobců. Některé programy jsou zaměřeny na vytváření 3D PDF z konkrétních 3D programů, např. 3D PDF Publisher for CATIA v5 od Theorem nebo program Tetra4D Converter či 3D PDF for Rhino od společnosti SimLab Soft. Tyto programy pracují přímo s nativními formáty dat daných 3D modelářů. Jiný software převádí běžné 3D výstupní formáty (.step, .dwg, .dxf, .iges atd.), takže není závislý na zdroji dat – viz 3D PDF Maker, PDF3D ReportGen a další.
3D zobrazení v PDF dokumentu může být jen jednou částí celé stránky PDF, zatímco zbývající prostor je možné použít pro vysvětlující text a obrázky. Vlastní 3D zobrazení zahrnuje všechny další informace, které byly do originálního 3D objektu vloženy, jako jsou rozměry, anotace či inteligentní stavy PMI zobrazení.
Pokud se v Adobe Acrobat otevře PDF s 3D obsahem, v horní části se objeví žlutý pruh s nápisem typu: „Multimediální a 3D obsah byl deaktivován. Aktivujte tuto funkci, pokud je dokument důvěryhodný.“ Aktivaci lze provést volbou na pravém konci žlutého pruhu s následným kliknutím na 3D objekt. Je potřeba vědět, že 3D zobrazení nelze spustit v jiných prohlížečích PDF než v Acrobatu, rozhodně ne ve webových prohlížečích.
Interaktivní práce se zobrazeným 3D objektem je jednoduchá a obdobná jako v jiných 3D programech – kliknutím na 3D objekt a tažením kurzoru se objekt natáčí a posouvá podle potřeby, klávesou Ctrl a otáčením kolečka myši lze zobrazení přibližovat či oddalovat atd. Kromě toho lze v liště 3D stránky PDF nastavit způsob zobrazení 3D objektu – plný (vybarvený), drátový, průhledný, ilustrace atd., stejně jako způsob práce s 3D objektem (rotace, posuv, zvětšení, procházení, odměřování apod.). Také je možné zobrazit řez 3D objektu rovinou podle nastavení. Vybráním 3D části ve výpisu bloků se tato část zvýrazní.
Existuje řada programů, které převádějí 3D CAD data do 3D PDF, např.:
Odkazy:
[1] www.theorem.com
[4] www.pdf3d.com