Příprava na návštěvu veletrhu productronica v Mnichově v listopadu loňského roku byla tak trochu sázkou do loterie. Situace s covidem se stále zhoršovala, a tak nebylo jisté, jestli se výstava vůbec uskuteční. Nakonec vše dobře dopadlo a productronica proběhla v plánovaném termínu. Na rozdíl od veletrhu SPS (automatizace), který se měl konat o týden později v Norimberku a byl na poslední chvíli zrušen.
Podle očekávání byl veletrh productronica o něco menší než obvykle – v jednotlivých halách bylo možné vidět proluky, které svědčily o tom, že výstavní plocha nebyla plně využita tak, jak tomu bývalo v minulosti. Také návštěvníků bylo méně, což bylo jistě způsobeno i přísnými požadavky pro vstup – respirátor po celou dobu návštěvy výstaviště a nezbytný doklad o očkování nebo prodělání nemoci doplněný identifikačním dokladem. Tyto požadavky platily ostatně v celém Bavorsku a byly s německou důkladností všude vyžadovány.
Tato situace měla však i pozitivní efekt – v chodbách mezi halami i v halách samotných bylo volněji a u jednotlivých výstavních stánků se netísnilo tolik lidí, takže se návštěvník mohl v klidu dozvědět potřebné informace.
Zveřejněné ohlasy ukázaly, že navzdory různým omezením uvítali vystavovatelé možnost osobního setkání se svými současnými i možnými budoucími zákazníky. Dvacet tisíc návštěvníků ukázalo, že i v době pandemie je osobní kontakt nenahraditelný.
Na výstavě bylo prezentováno vše potřebné pro výrobu elektroniky, od součástek a měřicích přístrojů přes desky plošných strojů, výrobní zařízení, osazovací a inspekční stroje až po nové výrobní technologie a služby nebo software. Poprvé jsem tak mohl vidět nejnovější 3D tiskárnu DragonFly od Nano Technologies pro aditivní výrobu elektroniky nebo průmyslové drony pro logistiku, které předváděla asociace
Na veletrhu se ve společném stánku prezentovalo i několik českých firem (obr. 2).
V rámci výstavy měla svou premiéru i akce nazvaná „productronica online“. Ta umožňovala spojit on-line individuální zájemce s vystavovateli bez nutnosti osobního kontaktu, a to nejen v průběhu konání veletrhu, ale už před jeho zahájením i dlouho po jeho ukončení. Tuto možnost využilo zhruba pět tisíc zájemců.
I tentokrát proběhla na veletrhu soutěž v ručním pájení, kterou ve spolupráci s výstavištěm pořádá organizace IPC. Zúčastnilo se jí 21 zručných soutěžících ze 14 firem. Všichni měli za úkol osadit 116 SMT součástek a zprovoznit desku plošných spojů. Hodnotila se rychlost a kvalita provedení v souladu se standardem IPC-A-610H.
Vítězkou se stala Allison Guermond ze společnosti Safran Fougères (Francie), která dokončila práci za 59 minut. Kromě vítězné plakety získala odměnu 300 euro, pájecí stanici Hakko a dárek od společnosti Almit. Na druhém místě se umístila Nathalie Foubert, rovněž z firmy Safran Fougères, která byla pouze o 10 sekund pomalejší než její kolegyně. Na třetím místě skončila Stéphanie Devy z firmy Thalès Six GTS (opět Francie), která sice dokončila desku rychleji (51 minut), ale nedosáhla na potřebné body za provedení.
Jistě je sympatické, jak se v této disciplíně v konkurenci ostřílených mužských expertů prosadily ženy.
I když tentokrát productronica nezlomila žádný rekord v návštěvnosti ani počtu vystavovatelů, ukázala jednu důležitou věc – osobní kontakty jsou nenahraditelné a výstava jako tato je příležitostí k setkání i v nepříznivých dobách.