česky english Vítejte, dnes je neděle 22. prosinec 2024

Firmy mají zájem o schopné studenty

DPS 1/2015 | Články
Autor: prof. Ing. Miroslav Husák, CSc., Katedra mikroelektroniky FEL ČVUT v Praze

Elektronika a mikroelektronika náleží spolu s obdobnými technickými obory k těm, kde nacházejí absolventi velmi dobré pracovní příležitosti. Akce „Mikroelektronika v ČR“ podpořila na ČVUT v Praze, Fakultě elektrotechnické v listopadu 2014 již osmé setkání významných českých a zahraničních firem z oblasti mikroelektroniky a elektroniky působících v ČR se studenty a dalšími zájemci o elektroniku v ČR. Akce byla pořádána katedrou mikroelektroniky ve spolupráci s Agenturou pro podporu podnikání a investic CzechInvest – obr. 1.

Hlavní cíl této akce byl zaměřený na propagaci elektroniky jako perspektivního oboru s velkým potenciálem uplatnění u řady významných firem v ČR, které spolupracují se světovými výrobci (např. Swatch Group, Samsung). V expozicích firem bylo možné vidět současný stav a perspektivy dalšího rozvoje elektroniky a mikroelektroniky. Akce významně přispěla k podpoře a přímému propojení vzdělávacího procesu a průmyslových firem. Zúčastněné firmy přispěly významnou měrou k popularizaci oboru. Společnosti projevují zájem o schopné absolventy, protože úspěch ve světové konkurenci je založený především na velmi dobrých odborných znalostech umožňujících vytvářet vysokou hodnotu přidané lidské práce, tj. konkurenceschopné hodnoty absolventů, se kterými se mohou velmi dobře uplatnit na světovém trhu práce. Součástí akce byla studentská soutěž o ceny věnované agenturou CzechInvest a FEL ČVUT v Praze. Akce se zúčastnilo více než 120 návštěvníků.

Firma ASICentrum z Prahy jako vývojové středisko švýcarské společnosti EM Microelectronic, představila kromě jiného volně prodejné Bluetooth Beacons – obr. 2. Tyto majáky slouží k vysílání informací a jejich příjmu na smartphone. Skvělý příklad využití nové technologie Bluetooth Low Energy (BLE 4.0). Unikátních parametrů bylo dosaženo díky součástkám s extrémně nízkým příkonem a s nízkým napájecím napětím EM9301 – Bluetooth Low Energy Controller a EM6819 – 8bit Flash μController, volně dostupné bezplatné aplikace pro smartphone s iOS i Android. Využití Bluetooth Beacons je velmi široké, např. předávání informací (obchody, muzea, sportoviště, konference, výstavy, letiště apod.), detekce pádu nebo stisknutí tlačítka, pasivní sběr dat, monitoring senzorů (osvětlení, zrychlení, teplota, stav baterie apod.).

Firma Silicon & Software Systems (S3 Group) představila výsledky spolupráce s OEM partnery, pro které vyvíjí zákaznické integrované obvody – obr. 2. Výsledky její práce ve vývoji digitálních IC/SoC obvodů, Mixed-signal SoC obvodů a FPGA návrhů jsou primárně zaměřeny na produkty z oblasti spotřební elektroniky, satelitní/mobilní komunikační techniky nebo automobilového průmyslu. Jedním z cílových produktů takové spolupráce s OEM partnerem byly představené bezdrátové reproduktory, které využívají bezdrátového Bluetooth přenosu audio signálu. Z portfolia svých IP bloků firma S3 Groups představila flexibilní DC/DC řadič, který byl vyvinut v CMOS technologii TSMC 28 nm HPL. Tento IP blok nalezne uplatnění v integrovaných obvodech zaměřených na generování proměnlivých napájecích napětí a v aplikacích určených k řízení spotřeby.

ON Semiconductors, jeden z celosvětových leadrů v segmentu PMIC (Power Management Integrated Circuits), představil některé z úspěšných obvodů vyvinutých v poslední době – obr. 3. Z lineárních regulátorů se jedná zejména o produkt NCP114, 300 mA LDO (Low Droupout) pro přenosná bezdrátová zařízení s vysokým PSRR (75 dB při 1 kHz) v miniaturním pouzdře DFN 1 × 1 mm. Ze skupiny AC/DC kontrolérů byl představen produkt NCP1250, Current Mode PWM Controller s demoboardem. Kromě výše zmíněných byly prezentovány demoboardy s obvody NCN8026, smart card interface a výrobní část křemíkových monokrystalických ingotů v Rožnově pod Radhoštěm.

Firma Texas Instruments představila řadu svých produktů vybavených bezdrátovými standardy pro přenos dat, produkty byly demonstrovány např. na hrací kostce s bezdrátovým přenosem informace do PC – obr. 3.

Firma Micro-Epsilon patří mezi špičkové výrobce senzoriky, a to zejména v oblasti měření vzdálenosti, polohy a profilu, bezkontaktního měření teploty pomocí infračervených snímačů a termokamer. Byl prezentován laserový profilový 2D skener řady scanCONTROL LLT2900-25 a novinka TIM 640 – termokamera s vysokým rozlišením 640 × 480 pixelů – obr. 4. Termokameru lze použít pro měření nejmenších teplotních změn i na miniaturních elektronických součástkách.

Společnost ROHDE & SCHWARZ z jihočeského Vimperka, výrobce špičkové měřicí a vysílací techniky, představila zájemcům o studium na ČVUT vlastní stipendijní program, nabídla jim možnost odborných stáží a témata bakalářských či diplomových prací. ROHDE & SCHWARZ představil vektorový signálový generátor SMW 6 GHz a spektrální analyzátor FSW 26 GHz – obr. 5.

Společnost Jablotron představila nové teplotní detektory v bezdrátovém (JA-151TH) i sběrnicovém (JA-111TH) provedení – obr. 6. V samoobsluze MyJABLOTRON uživatel vidí aktuální změřenou teplotu na všech teploměrech v objektu. Samoobsluha Jablotron zajišťuje řadu funkcí: vytápění pomocí termostatu, který lze v samoobsluze nejen ovládat, ale i kompletně programovat a nastavovat topné programy, zasílat oznámení na vybrané kontakty včetně sledování aktuální polohy.

Firma SQS Vláknová optika a. s. zabývající se výrobou aktivních a pasivních optických prvků jak planární, tak vláknové optiky prezentovala nové modulární Hi-Power LED na bázi GaN se speciálním lumioforem a vysokou svítivostí až 2 000 lm, dále optické prvky určené pro letecký průmysl zaručující spolehlivost a neomezenou funkčnost v extrémních podmínkách a také specializované vícevláknové konektory a optické rozbočnice určené do nepříznivých prostředí, jakož i optické komponenty pro biomedicínské aplikace – obr. 7.

Česká firma Institut mikroelektronických aplikací (IMA) představila komponenty přístupových systémů a RFID komponenty – obr. 4.

Firma Conrad na českém trhu působí od roku 2008, zabývá se také vývojem a výrobou vlastních značek z oblasti měřicí techniky, pájení a nářadí, jimiž jsou značky Voltcraft a Toolcraft. Conrad představil několik měřicích přístrojů Voltcraft včetně nového klešťového multimetru s OLED displejem a termokameru FLIR E50, E4 a vizuální IR teploměr TG165 – obr. 8.

Katedra mikroelektroniky představila některé výsledky diplomových prací, elektronické systémy navržené a realizované studenty magisterského oboru „elektronika“ se zaměřením na aplikace v zabezpečovacích a přístupových systémech, senzorových technologiích, bezdrátových technologiích, optoelektronických aplikacích a dalších – obr. 9. Celá akce Mikroelektronika byla doplněna možností prohlídky specializovaných laboratoří s vybavením určeným pro výzkum i výuku.

 

Foto: doc. J. Foit, Ing. J. Náhlík,

Ing. A. Laposa