Opravy desek plošných spojů jsou nedílnou součástí výrobních procesů elektrotechnického průmyslu. Z pohledu oprav dochází často k problémům s pájenými spoji u elektronických pouzder s větším počtem vývodů a větším ztrátovým teplem při jejich aktivním režimu. Typickými zástupci mohou být například GPU u grafických karet.
Když se zaměříme konkrétně na opravu BGA pouzder, například jejich pájených spojů, pak se dostáváme k procesu zvanému „reballing“, tedy k výměně pájkových kuliček. Přitom se používají jak levnější metody založené na kovové šabloně pro osazení pájkových kuliček, tak i dražší, jako je laserové pájení. Mezi tyto metody se nyní řadí i inovativní a námi patentovaná metoda s přímo vyhřívanou šablonou, kterou využívá náš prototyp osazovací a pájecí stanice HSR-01 zobrazený na obr. 1.
Obr. 1 Pájecí stanice HSR-01 s vyhřívanou šablonou pro reballing
Myšlenka vývoje nového procesu vytvoření, respektive obnovení (reballing) kulových pájkových vývodů na pouzdře BGA vznikla kvůli potřebě snížení spotřeby elektrické energie, vytvoření lépe kontrolovaného procesu pájení se snížením počtu procesních kroků (přesun pouzdra do pájecího zařízení) a zvýšení jakosti a spolehlivosti výsledných pájených spojů.
Ze stávajících metod využívá tato metoda kovovou osazovací šablonu a celý proces osazení kulových pájkových preforem (pájkových kuliček). Zásadním rozdílem oproti používaným metodám „reballing“, které mají procesy osazování pájkových kuliček a následného pájení oddělené, je v přizpůsobení osazovací šablony i pro proces pájení přetavením. Šablona tedy slouží nejen k osazení kuliček, ale také k jejich přetavení a následnému zapájení na pájecí plošky BGA pouzdra. Ohřevu šablony se docílí připojením elektrického signálu na šablonu v hodnotách stovky milivoltů až jednotky voltů, což vzhledem k odporu dané šablony způsobí průchod jednotek až desítek ampérů. Při dodání dostatečného výkonu šablona ohřeje pájkové kuličky na teplotu potřebnou k přetavení měkkých pájecích slitin. Výhody pájecí stanice HSR-01 jsou následující:
Návrh a konstrukce prototypu pájecí stanice HSR-01 byly koncipovány pro nezávislý provoz, který nevyžaduje další externí přístroje. Tím se rovněž liší od jiných zařízení pro reballing, které jsou sestavené z několika samostatných částí (osazovací aparatura pro pájkové kuličky, pájecí stanice aj.). Pájecí stanice má proto integrovány všechny důležité části pro zajištění kompletní funkce, jako jsou:
Napájení zařízení je 230 VAC, ale na přímo vyhřívanou šablonu se přivádí pouze 2,2 VDC, zatímco procházející proud lze nastavit až na 90 A. Díky nízké hodnotě elektrického napětí na přímo vyhřívané šabloně není rozdíl potenciálů mezi otvory pro pájkové kuličky takový, aby došlo v případě zkratu k poškození vnitřního obvodu v pouzdře BGA.
Postup práce na pájecí stanici HSR-01 je možné stručně popsat takto:
Prototyp HSR-01 byl na letošním veletrhu AMPER 2022 oceněn cenou Zlatý Amper za nejpřínosnější exponát.
alexandr.otahal@vutbr.cz