česky english Vítejte, dnes je neděle 22. prosinec 2024

Vysoce efektivní přístroje pro podporu vývoje elektroniky

Společnost LeCroy ve spolupráci s firmou Telemeter Electronic s. r. o. nabízí osciloskopy z inovované série WaveSurfer MXs-B a MSO MXs-B (Mixed-Signal-Oscilloscope) se šířkou pásma 200 MHz až 1 GHz, vzorkovací frekvencí až 5 GS/s (10 GS/s prokládaně) a současně se zvětšenou pamětí na hodnotu 16 Mpts (16∙106 bodů) na kanál resp. 32 Mpts prokládaně. S těmito parametry je řada osciloskopů WaveSurfer (obr. 1) nejvýkonnější ve své třídě. Pouze tyto parametry ale nezaručují velkou užitnou hodnotu osciloskopu, a proto je zapotřebí tyto vlastnosti efektivně využívat i při měření. Toho je dosaženo pomocí širokého spektra funkcí, které jsou schopny optimalizovat např. využívání paměti, rychlý přístup k nastavení požadovaných hodnot, jasný přehled měřených parametrů apod. Velkou výhodou je také intuitivní ovládání pomocí dotykového displeje o velikosti 10,4". Dále bychom Vám rádi přiblížili některé z jedinečných funkcí, které Vám tyto osciloskopy nabízejí.

Vysoce efektivní přístroje pro podporu vývoje elektroniky1.jpg

Obr. 1 Osciloskop WaveSurfer ve variantě MSO

Sekvenční mód

Díky této funkci lze nastavit a pozorovat až 10 000 sekvencí. Přitom je tento mód velmi rychlý, a to z důvodu možnosti využití velké dostupné paměti. Pro jednoduchou identifikaci pozorovaných dějů jsou jednotlivé části signálu vypsány v tabulce včetně jejich umístění. Tento mód lze efektivně využívat pro zobrazení signálů, ve kterých není sledován celý průběh jako celek, ale měření je zaměřeno pouze na části signálu, které nejsou v těsné blízkosti. Z pohledu uživatele lze zobrazovat tedy pouze děje, které jsou předmětem zkoumání, a to s větším rozlišením než celý původní signál (obr. 2).

Vysoce efektivní přístroje pro podporu vývoje elektroniky2.jpg

Obr. 2 Zobrazení signálu v sekvenčním módu

Měření parametrů včetně statistického vyhodnocení

Pro souhrnné charakteristiky měřených signálů je účelné využívat statistické vyhodnocení měřeného signálu. Výhodou je výpočet statistických veličin z celého zobrazeného záznamu, což zrychluje vlastní měření. Zobrazení hodnot pomocí tabulky (max., min., střední hodnota, odchylka apod.) je doplněno ještě o histogram, který dává uživateli jednoduchý náhled na typ rozložení měřeného parametru (obr. 3).

Vysoce efektivní přístroje pro podporu vývoje elektroniky3.jpg

Obr. 3 Zobrazení statistického vyhodnocení a histogramů

Funkce LeCroy WaveScan

V případě zkoumání signálu, kde uživatel není schopen rozpoznat, zachytit a identifikovat anomálie v signálu, lze s úspěchem využít funkci WaveScan. To je většinou v případech, kdy nelze tyto signálové anomálie např. jednoznačně popsat. Vhodná je tato funkce i pro měření, která probíhají v řádu hodin nebo dnů. WaveScan nabízí 20 různých módů hledání (např. pro dobu náběhu, šířky pulzu apod.). Nalezené nestandardní průběhy (hodnoty) se v zobrazeném signálu označí červeně a následně jsou vypsány do tabulky. Vzhledem k velké paměti osciloskopů řady Wave‑Surfer lze tímto způsobem zpracovávat a analyzovat i velká množství dat.

Měření a dekódování sériových sběrnic

Vedle klasických analogových signálů lze osciloskopy této řady doplnit o možnost zobrazování a analyzování signálů různých průmyslových sběrnic: I2C, SPI, UART, CAN, LIN, MIL-STD-1553, MIPI D-PHY, Digital Audio a nově i: FlexRay, USB, ARINC 429 a DigRF 3G. Díky patentovanému zobrazování řetězců (obr. 4) lze přehledně zobrazovat jednotlivé datové pakety, které jsou doplněny o údaj v binárním, hexadecimálním nebo ASCII kódu. V signálu průmyslové sběrnice lze cíleně vyhledávat datové pakety obsahující zvolenou syntaxi.

Vysoce efektivní přístroje pro podporu vývoje elektroniky4.jpg

Obr. 4 Zobrazení dat ze sériové sběrnice

Současné měření analogových a digitálních signálů

K dispozici je i varianta s označením MSO, která umožňuje analýzu kombinovaných anologových a digitáních signálů (obr. 5). Vzorkování 18 digitálních vstupů dosahuje hodnoty 1 GS/s, přičemž každý kanál má k dispozici paměť o velikosti 10 Mpts. Pro efektivní měření lze využívat širokou paletu nastavení triggeru, která umožňuje i kombinaci podmínek pro analogové a digitální signály.

Vysoce efektivní přístroje pro podporu vývoje elektroniky5.jpg

Obr. 5 Zobrazení analogových a digitálních kanálů

Dokumentace a archivace

Pro snadnou dokumentaci a archivaci nabízí řada WaveSurfer funkci Labnotebook, která umožňuje jednoduché uložení nastavení osciloskopu včetně zobrazeného signálu. Lze i jednoduše generovat měřicí protokoly a zprávy včetně poznámek uživatele v různých formátech (pdf nebo html). Již uložené zprávy je možné zpětně načítat a původní data dále analyzovat. Spojení funkcí Labnotebook a Wavescan vytváří z osciloskopů řady Wavesurfer automatický testovací systém, který je schopen zřídka se vyskytující chyby v signálech automaticky detekovat a následně provést jejich dokumentaci.

Ukázka měření se sondou I-prober 520

Vysoce efektivní přístroje pro podporu vývoje elektroniky6.jpg

Obr. 6 Měření sondou I-prober 520

Použitím proudové sondy I-prober 520 od firmy TTi ve spojení s osciloskopem Vám přinášíme možnost měření časových průběhů proudu na vodivých trasách desek plošných spojů, kabelech nebo na jednotlivých elektrotechnických součástkách (obr. 6). Výhodou této proudové sondy je měření aktuálních hodnot proudu bez nutnosti přerušení elektrického obvodu. Zvlášť zajímavé je využití sondy např. na měření uzemněných ploch nebo pro lokalizování míst s velkým proudovým zatížením, čímž je možné i optimalizovat konstrukci desek plošných spojů. Princip stanovení hodnot proudu je založen na měření magnetického pole, které je generováno vodičem. Proudová sonda I-prober 520 je vybavena patentovaným miniaturním snímačem, který byl vyvinut ve spolupráci s univerzitou v Cambridge. Řídicí jednotka je vybavena kalibračním dokem, pomocí kterého lze sondu kalibrovat, čímž je schopna dosáhnout vždy max. přesnosti. Izolovaný kompaktní měřicí hrot je schopný měřit proudy v rozsahu 10 mA až 20 A špička-špička a odpovídá bezpečnostní třídě 300 V Cat II (600 V Cat I). Sonda se vyznačuje velmi malou úrovní šumu a velkou šířkou pásma (až 5 MHz). Komplet obsahuje následující části: měřicí hrot, řídicí jednotka včetně kalibrátoru, napájecí zdroj a nástavec pro měření kabelů. Vše je umístěno do elegantní tašky (obr. 7).

Vysoce efektivní přístroje pro podporu vývoje elektroniky7.jpg

Obr. 7 Kompletní balení I-prober 520

Více informací naleznete na http://www.telemeter.cz a v případě zájmu o prezentovanou měřicí techniku neváhejte kontaktovat společnost Telemeter Electronic s. r. o. na tel. +420 385 310 637. Lze si vyžádat i předvedení nabízených produktů.