Řešení, které známý výrobce měřicí techniky představil v únoru [1], zde bude zahrnovat jednotku „CAN Unit“ U8555 [2] a také její bezdrátové provedení „Wireless CAN Unit“ s označením LR8535 [3]. Jenže obě novinky z obr. 1 toho samy o sobě zase tolik nezvládnou a bude je proto zapotřebí spojit s nadřazeným systémem, zde konkrétně tzv. „Memory HiLoggerem“ LR8450 ve standardním provedení [4] nebo i bezdrátovým modelem LR8450-01. Jakmile tedy umožníme jedinému zařízení typu Memory HiLogger zaznamenat a také zobrazit jak signály CAN, tak i měřené analogové údaje, posuneme se ve vývoji zase o něco výš, přičemž automobilový sektor zde rozhodně nemusí být podmínkou.
CAN – tři písmena odkazující na „Controller Area Network“ a výměnu dat probíhající zvláště uvnitř vozidel. Spousta palubních systémů a senzorů zde totiž svou informaci vysílá právě pomocí takového komunikačního protokolu. Vývojáři ale potřebují souběžně sledovat mnohem víc, třeba též analogová měření související s napětím či teplotou. V minulosti zde společný záznam signálů sběrnice CAN a také analogových měření znamenal z pohledu jejich centrální správy určité komplikace, protože byla příslušná data pokaždé zjišťována s využitím samostatného přístroje. K tomu si navíc přičtěte i popularitu zmíněné sběrnice, která se kvůli své snadné rozšiřitelnosti vyskytuje také vně automobilového průmyslu, třeba v oblasti robotiky, medicíně, provozních systémech internetu věcí apod. Stejně tak i zde bude zapotřebí vhodně nakládat s jinak odlišnými typy výstupů. Hioki však ví, jak na to.
Díky jednotkám CAN U8555 (vstup nebo výstup) a také LR8535 (pouze jako vstup) stačí nyní k centrálnímu řízení jediný přístroj. Jak vyplývá z obr. 2, Memory HiLogger dokáže v reálném čase převádět signály sběrnice CAN pocházející např. ze senzorů v automobilech za účelem dalšího zobrazování na analogové průběhy, takže lze během vývoje či testování snadněji posoudit změny a nejrůznější vzájemné vazby. Data související s analogovým měřením, jako jsou např. informace o teplotě či vibracích ve vozidle, která jsme převedli prostřednictvím HiLoggeru LR8450 nebo též LR8450-01, je kromě toho možné nechat s přispěním prvně zmiňované jednotky opět vystupovat jako signály sběrnice CAN. V praxi to pak znamená předpoklady ke správě všech dat právě na základě těchto signálů, včetně zapracování do stávajících systémů CAN či analýzy prostřednictvím komerčně dostupného softwaru.
Další výhody nyní skýtá možnost bezdrátové komunikace s využitím „Wireless CAN Unit“ LR8535 provázané se zařízením LR8450-01. Pokud zde totiž uvážíme schopnost jednotky pracovat i s bateriovým napájením, zjednodušíme si tím ve výsledku složité zapojování, takže LR8535 nasadíme třeba tam, kde by to jinak bylo s klasickým vedením komplikované či méně praktické. Ale nejen to. Jestliže v souvislosti s protokolem dále skloňujete rychlou výměnu obrovského množství dat, pak vězte, že obě jednotky nezapomínají ani na standard CAN FD.
[1] Tisková zpráva, https://www.hioki.com/news/detail/id_680646.html
[2] CAN Unit U8555, https://www.hioki.com/global/products/multichannel-data-loggers/multichannel/id_530104
[3] Wireless CAN Unit LR8535, https://www.hioki.com/global/products/multichannel-data-loggers/wireless/id_530212
[4] Memory HiLogger LR8450, https://www.hioki.com/global/products/multichannel-data-loggers/multichannel/id_6767