Bylo jen otázkou času, kdy patnáctipalcové displeje ovládnou to nejlepší, co v řadách svých osciloskopů nabízí též i společnost Rigol Technologies. Správný okamžik nadešel tento rok, prvního února.
Výrobce totiž představil řešení zbrusu nové generace – digitální osciloskopy StationMax, za kterými sice, alespoň dle názvu, stojí pořád platforma UltraVision, nyní ovšem s pořadovým číslem římská tři. Společně s technologií UltraReal pro účely spektrální analýzy tak ožívá nejvýkonnější měřicí a testovací technika, kterou kdy v Rigolu vyrobili [1]. Modely máme přitom dva, nižší verze DS70304 zde vykazuje šířku pásma „pouze“ 3 GHz, zatímco vrcholná varianta DS70504 přidává ještě další dva gigahertzy k dobru [2].
Pokud máme obrovský krok směrem vpřed s něčím porovnat, sáhneme v nabídce čínského výrobce po dřívější vlajkové lodi – osciloskopech řady MSO8000 ze srpna roku 2019, které jsme na stránkách DPS Elektronika od A do Z blíže představili v [3].
Čtyři analogové kanály zůstaly při starém, ovšem posun v jejich šířce pásma již bude znát – série 8000 zde totiž startovala na 600 MHz a počítala maximálně s kmitočtem 2 GHz, na který novinky v řadách DS70000 teprve navazují. Nejvyšší vzorkovací rychlost, nyní již 20 GS/s, vzrostla dvojnásobně, zatímco u paměti se z 500 Mpts aktuálně vyšplháme až na volitelné dvě miliardy bodů. Rozdíl zaznamenáme též v případě rychlostí 600 000 wfms/s vs. 1 000 000 wfms/s nebo u kapacitního multidotykového panelu, jehož úhlopříčka 10,1 palce roste až na 15,6 palce.
U displeje se však chvíli zastavíme. Osciloskopy řady DS70000 zde totiž počítají s provedením „full-rack“ o velikosti 7U zahrnujícím rovnou dva dotykové panely, což ale nemusí být z fotografie přístroje okamžitě zřejmé. Větší výklopný panel slibuje HD rozlišení 1920 × 1080 bodů, zatímco pomocný blok s úhlopříčkou 3,5 palce si již pro účely ovládání vystačí s maticí 480 × 320 pixelů. Hlavní jednotka sloužící k vizualizaci signálů, jejich analýze a také zobrazení souvisejících výsledků měření je navíc vybavena elektronickým řízením náklonu prostřednictvím jednoho tlačítka. Malý sekundární displej s možností přizpůsobení své činnosti a třeba i zástupci položek z hlavní nabídky v podobě ikon pak vše dle obr. 3 jen vhodně doplňuje, zatímco menu přístroje společně s dalšími funkcemi „nemíchá“ dohromady s měřením, signály, ale ani jejich analýzou.
Osmibitovým osciloskopům s volitelným rozšířením od 9 do 16 bitů nechybí ani řada externích rozhraní, včetně USB 3.0 Host a Device, LAN (LXI), HDMI, AUX Out, 10 MHz In, 10 MHz Out nebo volitelně i GPIB (přes adaptér USB-GPIB). Přítomné, optoelektronické mechanické spínací enkodéry se pak v případě barevně odlišených ovládacích prvků na čelním panelu vyznačují neobyčejně dlouhou životností, které je dosahováno mechanismy bez rizika vzniku opotřebení, a to i při jejich častém používání. Výrobce pro ně definuje více než sto tisíc operací stisku, resp. jeden milion otoček. Jenže s 5GHz osciloskopy jdou nakonec ruku v ruce i generátory podobných kvalit. V řadách aktuálních novinek od firmy Rigol bude proto výše zmíněnou měřicí techniku, nejen svým označením, ale také fyzickým vzezřením, silně připomínat model generátoru DG70004 se čtyřmi kanály, který jsme na webu nedávno představili v [4].
[1] Tisková zpráva, https://www.rigolna.com/news/2022/8679/
[2] Osciloskopy řady DS70000, https://www.rigolna.com/ds70000/
[3] Je libo 2 GHz? MSO8000 k nim přidá 10 GS/s, https://www.dps-az.cz/mereni/id:65542/je-libo-2-ghzmso8000-k-nim-prida-10-gs-s
[4] Generátor libovolných průběhů jiného druhu, https://www.dps-az.cz/mereni/id:84020/generatorlibovolnych-prubehu-jineho-druhu