Zákazníci z různých oborů, jako je průmyslová elektronika, automotive, zdravotní technika či digitální zpracování obrazu, využívají konkrétní řešení problému nabízené firmou Würth Elektronik. Nejlepší je ve dvou klíčových bodech: kvalita a náklady. Díky tomu jsou flexrigid a flexibilní DPS dostupné a efektivní pro maximální využití u složitých technologií v minimálním prostoru, především s ohledem na systémové náklady.
Obr. 1 Nejlepší kontakt mezi flex-rigid DPS a ZIF konektorem
Flexibilní a flex-rigid DPS jsou určeny pro stále více převládající ZIF rozhraní, která mají tzv. ZIF kontakt (ZIF – Zero Insertion Force). Z tohoto důvodu designéři z Würth Elektronik eiSos – tvůrci nového ZIF konektoru WR-FPC, věnovali zvláštní pozornost pečlivému naladění systému v relevantních oblastech. ZIF konektor WR-FPC byl speciálně navržen pro nejlepší napojení na flexibilní a flex-rigid DPS při respektování přesné tolerance a parametrů použitelných ve výrobě DPS. Würth Elektronik nabízí design-kit pro ZIF konektory, zejména vytvořený pro návrháře, který disponuje celou řadou možností pro testy. ZIF konektor WR-FPC je k dispozici v různých variantách a pro všechny typy konstrukcí, a to buď ve svislé nebo horizontální poloze, s kontakty na horní nebo dolní straně.
Obr. 2 Würth Elektronik eiSos ZIF konektory ideální pro připojení flex-rigid DPS.
Propojení odnímatelného displeje a DPS nebo propojení mezi dvěma DPS jsou často tvořeny pomocí pružných plošných spojů nebo flexibilními plochými kabely a konektory ZIF. Fine-pitch ZIF konektory jsou k dispozici například s 1mm a 0,5mm roztečí. Propojení je vytvořeno mezi ZIF konektorem, který je připájen na desku plošných spojů a kontaktem ZIF, který se musí vejít přesně do ZIF konektoru. Tento ZIF kontakt může být jednoduchý flexibilní plochý kabel, komplexní flexibilní DPS nebo flexibilní vývod od flex-rigid DPS.
Obr. 3 U flexibilní DPS je výztuha umístěna na kontaktní ploše, což znamená relativně vysoké náklady na nutnou manipulaci při lepení. Oproti tomu u flex-rigid DPS, Würth Elektronik využívá jednoduché a cenově výhodné metody vysoce přesného hloubkového frézování k dosažení požadované tloušťky.
Existují různé způsoby, jak vytvořit ZIF kontakt. Flex-rigid a tenké plošné spoje jsou zpracovány různými způsoby ve snaze dosáhnout požadované tloušťky 0,3 mm v místě kontaktu. Pro flexibilní PCB je výztuha umístěna pouze v oblasti kontaktu, což znamená relativně vysoké náklady v důsledku potřeby manipulace během lepicího procesu. Naproti tomu u flex-rigid PCB, Würth Elektronik využívá jednoduchou a levnou metodu přesného hloubkového frézování k dosažení požadované tloušťky.
Obr. 4 Kombinace přesného řezání laserem a hloubkového frézování ponechá stabilní podporu na spodní straně DPS.
Při výrobě musí být dodržena velmi přísná mechanická tolerance, aby se zajistilo, že ZIF kontakt zapadne optimálně do ZIF konektoru. Z tohoto důvodu musí být při výrobě použita pouze velmi hladká povrchová úprava kontaktů. Pro vyšší spolehlivost a delší životnost se ukázala vhodná povrchová úprava Ni/Au, což se mnohokrát potvrdilo v praxi.
Obr. 5 Myšlenka, která vzešla z oblasti DPS: „Uši“ umístěné za ZIF kontaktem zlepšují manipulaci, kontakt lze snadno vložit do konektoru, když ho za tyto „uši“ držíte.
Profil jednoduchých ZIF kontaktů, s technickými požadavky na profil DPS s tolerancí ±0,1 mm, je většinou vytvořen pomocí frézování. Nicméně, pro lepší tolerance jako ±50 μm lze využít pouze frézování řízené pomocí kamery nebo řezání laserem.
Obr. 6 ZIF Kontakt nahradí zapojení do řídicí jednotky motoru pro rolety a markýzy.
Bez odpovídající specifikace na výkresu a/nebo v Gerber datech, nelze rozlišit, zda je flexibilní vývod určen pro ZIF kontakt. Proto je třeba, aby byly ve výkresu obsaženy následující údaje získané z datasheetu výrobce:
Obr. 7 Semi-flexibilní PCB se ZIF kontaktem slouží jako spojení s optickým modulem čidla pro měření kvality ovzduší.
Flex-rigid je osvědčená a spolehlivá technologie, je zvláště vhodná při překonávání problémů s prostorem a hmotností. Pečlivé zvážení flex-rigid řešení a řádné posouzení dostupných možností v rané fázi návrhu nám může poskytnout významné výhody:
Obr. 8 Lámací můstky lze nastavit různými způsoby: Horní varianta má můstky v pružné oblasti přímo za výztuhou ZIF kontaktu. Metoda zobrazená níže ponechává materiál v původní tloušťce PCB, což nabízí mnoho výhod.
Würth Elektronik je předním výrobcem DPS v Evropě, vyrábí široké spektrum DPS – od standardních technologií až po průkopnická systémová řešení – v továrnách Niedernhall, Rot am See a Schopfheim. Specialista na DPS poskytuje specifická řešení ve všech technologiích a je hnací silou nových technických inovací, například v oblasti embedded aktivních a pasivních součástek. Rozsáhlé portfolio PCB se pohybuje od oboustranných a vícevrstvých DPS všech konvenčních technologií až po technicky náročné DPS jako HDI, flex-rigid a heatsink technologie.
Více podrobnějších informací naleznete na www.we-online.com.