Evropské Testovací Centrum (ETC Prague) sídlí na západním okraji Prahy, konkrétně ve středočeské Hostivici. Na rozloze 18 000 m² zde již patnáct let funguje pracoviště provádějící široké spektrum environmentálních, mechanických a termodynamických zkoušek. Mimo to poskytuje i zázemí týmům zabývajícím se vývojem nových technologií a produktů v oblasti chlazení.
Centrum je součástí nadnárodní firmy Trane Technologies, která je světovou jedničkou v oblasti chlazení a klimatizace pro stacionární i transportní aplikace.
Jedním z důležitých produktů této firmy jsou chladicí a klimatizační jednotky pro silniční přepravu prodávané pod značkou Thermo King. Tyto jednotky byly do nedávné minulosti víceméně mechanická soustrojí obsahující několik točivých strojů poháněných čistě mechanicky dieselovým motorem. Posledních patnáct let tyto jednotky prochází stále se zrychlující elektrifikací. Ve velké míře se jejich součástí stávají elektrické motory a generátory, výkonová elektronika i velkokapacitní bateriové systémy. S tím je pak spojena potřeba intenzivního vývoje elektrických systémů od jednotlivých DPS až po složité rozváděče.
ETC Prague je na poli elektrifikace ve společnosti Trane Technologies jedním z klíčových hráčů. V posledních letech byl v rámci ETC Prague vybudován tým elektroinženýrů, kteří se věnují vývoji řídicí i silové elektroniky. Tým pokrývá všechny fáze designu od požadavků přes kompletní návrh schémat a DPS, prototypování a validaci až po předání hotového zařízení do sériové výroby.
Intenzivní vývoj hardwaru záhy ukázal potřebu důkladného testování elektromagnetické kompatibility (EMC) již od raných fází projektů. Většina zařízení vyráběných pod značkou Themo King vyžaduje před uvedením do prodeje homologaci, konkrétně dle mezinárodní EMC direktivy ECE R10. Tato homologace je finančně a časově náročná a nefunguje- li nové zařízení plně v souladu s požadovanými normami, celý proces generuje výrazné vícenáklady a zpoždění. Je tedy žádoucí provést sérii takzvaných před-certifikačních měření a zajistit shodu s předstihem. Z tohoto důvodu se ETC rozhodlo od roku 2016 průběžně investovat do vlastní EMC laboratoře a v rámci standardního procesu vývoje tak všechny prototypy DPS míří právě sem. To vedlo v posledních letech k výrazné redukci neshod a nákladů v pozdější fázích projektů.
Přístup EMC laboratoře je přizpůsoben potřebám vývoje. Počítá se s větším počtem krátkých iterací designu a rychlým opakování jednotlivých testů. Laboratoř je velice flexibilní z pohledu plánování jednotlivých zkoušek a dokáže reagovat na akutní požadavky. Test inženýři jsou navíc partnery vývojářů a v případě identifikace problémů se podílí svou zkušeností na jejich řešení. Na druhou stranu většina měřicích metod je akreditována dle EN ISO/IEC 17025, čímž je zaručena kvalita a opakovatelnost výsledků měření.
Laboratoř provádí měření vyzařovaných a vedených elektromagnetických emisí. Dále testuje odolnost jednotlivých zařízení proti VF rušení, přechodovým jevům i elektrostatickému výboji. Test inženýři se orientují v problematice automotive, průmyslových, železničních i leteckých EMC norem. Provádí se zkoušky na zařízeních od malých řídicích DPS přes výkonové systémy do 1000 V až po celé jednotky a rozváděče. Mimo podpory vlastního vývoje nabízí EMC laboratoř svoje služby také externím zákazníkům, kdy je opět aplikovaná filozofie rychlých iterací, flexibility a expertního přístupu test inženýrů.
Více informací na www.etcprg.cz.