česky english Vítejte, dnes je pondělí 18. listopad 2024

Vícerozsahové osciloskopické sondy HIOKI

DPS 5/2022 | Články
Autor: TESTOVACÍ TECHNIKA
uvod.jpg

Nejrůznější elektronická zařízení nabízejí v posledních letech stále větší úspory energie díky zlepšující se účinnosti jejího využití.

Společnost HIOKI i na základě tohoto trendu vyvinula dvojici sond s modelovým označením CT6710 a CT6711, aby uspokojila poptávku zákazníků po univerzální sondě, kterou by bylo možné použít k měření nejen vyšších zátěžových, ale také malých proudů nevyhnutelně spojených s aplikacemi vyplývajícími z výše popsaného trendu. A právě univerzálnost, tj. možnost použít jednu sondu pro proudy od miniaturních až po řádově nižší desítky ampér, byl kromě co nejvyšší přesnosti klíčovým požadavkem při vývoji. Mimoto jsou sondy samozřejmě vybaveny BNC konektory (s jednoduchým připojením bez nutnosti pootočení konektoru), takže je lze bez problému připojit nejen k vysokorychlostním záznamníkům vlastní produkce, ale také k osciloskopům jiných výrobců. Sondy jsou napájeny dedikovaným zdrojem HIOKI s modelovým označením 3269.

Zlepšený konverzní poměr výstupního napětí

Obě sondy disponují konverzním poměrem výstupního napětí až 10 V/A (na nejnižším rozsahu 0,5 A), což je desetkrát více než u předchozích modelů CT6700 a CT6701. Zbylé dva rozsahy 5 A, resp. 30 A mají tento poměr navržen na 1 V/A, resp. 0,1 V/A. Společně s tímto parametrem byl při vývoji sond kladen důraz na co nejnižší hodnotu šumu (Signal-to-Noise Ratio) generovaného uvnitř proudové sondy. Výsledkem je zaručená přesnost pro měření proudů od 200 μA, frekvenční pásmo měření je přitom DC – 50 MHz (CT6710), respektive DC – 120 MHz (CT6711).

Funkce pro snadnější a bezpečné použití

Ke snadnému ovládání obou modelů přispívá kombinovaná funkce demagnetizace a automatického nastavení nuly v jednom a LED diody pro různá varovná upozornění (proudové přetížení, přehřátí, odemčení čelistí). Uživatel může provést demagnetizaci a následné nastavení nuly jediným stisknutím tlačítka, přičemž kratší stisk tlačítka provede pouze nastavení nuly. Sondy se skládají z částí zahrnujících magnetické jádro a Hallův snímač. Měření velkých proudů a změny teploty způsobují magnetizaci magnetického jádra a změnu napěťového offsetu snímače, v důsledku čehož přirozeně dochází ke změně nulového bodu výstupního napětí sondy. Zavedenou praxí bylo před samotným měřením nejprve demagnetizovat jádro a teprve poté provést nastavení nuly − a přitom monitorovat výstupní hodnotu napětí sondy.

S novými sondami HIOKI je nyní vše zajištěno jediným stiskem tlačítka. A co se týká bezpečnosti: každý ze tří rozsahů CT6710/CT6711, jak již bylo uvedeno výše, má stanoven maximální jmenovitý proud. Za situace, kdy uživatel nechá sondu připevněnou k vodiči (ať už záměrně, nebo nechtěně), zatímco neočekávaný vstup nebo chybná operace způsobí překročení definované úrovně proudu, může dojít k zahřátí rezistoru proudového detektoru a dalších součástí, což může vést k poškození sondy a nebezpečí popálení. Deska plošných spojů sondy obsahuje teplotní integrovaný obvod, který monitoruje vnitřní teplotu zařízení. V případě překročení předem stanovené limitní teploty přejde sonda do ochranného režimu, který omezuje tvorbu tepla okamžitým přechodem do takového režimu nastavení, který produkuje co nejméně tepla.

Pro podrobnější informace prosím kontaktujte zastoupení výrobce HIOKI v České republice a na Slovensku, společnost TESTOVACÍ TECHNIKA s. r. o., www.teste.cz.