česky english Vítejte, dnes je pondělí 18. listopad 2024

Uživatelská rozhraní a ovládání strojů pomocí dotykových panelů

DPS 1/2023 | Články
Autor: Eaton Česká republika
obr3.jpeg

V minulosti jsme se při ovládání strojních zařízení a systémů často spoléhali na jednoduchá tlačítka a signálky umístěné na dveřích rozváděče. V dnešní době však máme mnohem více možností. Od nejjednodušších displejů, které mohou být součástí řídicí jednotky, přes dotykové panely různých velikostí až po rozsáhlé vizualizace na průmyslových PC nebo obrazovkách ve velínech výrobních závodů.

Společnost Eaton se na poli automatizace a v možnostech vizualizace procesů také aktivně angažuje. Pojďme se tedy společně podívat na portfolio přístrojů, které v nabídce najdeme.

Největší částí nabídky jsou dotykové panely. Jedním z prvních kritérií pro výběr dotykového panelu je použitá technologie samotného displeje. Panely řady XV100 (obr. 1) a XV150 používají rezistivní displeje. Jedná se o 4vodičovou odporovou technologii, která je v tuto chvíli asi úplně nejpoužívanější technologií a jejími výhodami jsou vysoká odolnost proti prachu i vodě nebo světlu. Ceněnou funkcí je možnost ovládání displeje v rukavicích. Řada XV300 pak disponuje displejem s kapacitní technologií. Tento typ displeje nabízí vysokou mechanickou odolnost a není náchylný na poškození prachem či mastnotou. Navíc nabízí dnes čím dále častěji vyhledávanou multidotykovou funkci. Nevýhodou je nutnost dotyku něčím elektricky vodivým, takže v obyčejných pracovních rukavicích jej ovládat nemůžeme a v provozech se stříkající vodou bychom také neuspěli. V nabídce pak ještě najdeme i řady XV363 a XV400 s nyní již méně používanou technologií infračerveného záření. Ta přináší vysokou přesnost, odolnost a průhlednost s vysokým rozlišením.

Dalším kritériem výběru bývá samotná funkce dotykového panelu. U stěžejních řad panelů XV100 a XV300 lze zvolit variantu s integrovaným PLC. Pokud však zvolíme variantu bez PLC, tak je k dispozici široké množství komunikačních rozhraní pro komunikaci s nadřazeným systémem.

V případě řady XV100 se pak vždy jedná o ethernetové připojení s volbou rozhraní: Profibus, CAN, RS232, RS485 nebo také rozhraní inteligentního komunikačního systému SmartWire-DT.

V případě řady XV300 je možné přidat ještě navíc druhý ethernet konektor a také použít kombinaci všech rozhraní na jednom zařízení. Jako nadřazený systém je možné využít PLC Eaton z řad XC100, XC200 nebo z nejvyšší řady XC300 (obr. 2). Další možností je připojení programovatelných relé easyE4 (obr. 1). Díky široké nabídce zmíněných komunikačních protokolů je však samozřejmě možné připojit i zařízení jiných výrobců.

Dalším kritériem výběru může být samotná aplikace a realizace jejího zobrazení na dostatečně velké ploše. I v tomto případě máme z čeho vybírat. Od nejmenších 3,5" displejů se můžeme dostat až k displejům s úhlopříčkou 15,6". Pokud se budeme bavit o schopnostech a rozlišení jednotlivých dotykových panelů, tak v nabídce společnosti Eaton najdeme opět širokou škálu možností. Od monochromatického QVGA displeje s 32 odstíny šedé přes VGA displej se schopností zobrazení 64 tisíc barev až po TFT WSVGA displej s 16 miliony barev.

Ve všech panelech najdeme již integrovanou licenci runtime vizualizačního softwaru. Pro programování samotných panelů je pak zapotřebí software Galileo s instalační licencí. Výjimku tvoří dva panely XV102 speciálně určené pro propojení s programovatelnými relé easyE4. V jejich případě licenci nepotřebujeme a stačí nám pouze základní instalace softwaru.

V případě potřeby průmyslového PC najdeme v nabídce řadu XP500 s operačním systémem Windows 10 Enterprise s procesorem QuadCore 2GHz a 8GB RAM. Jsou nabízeny s úhlopříčkami displeje od 10,1" až po 21,5", ty jsou vybaveny kapacitní multidotykovou technologií. V případě nové řady XP504 (obr. 3) je možné objednat samostatné průmyslové PC, ale tato řada také umožňuje modulární řešení s více displeji a samostatnou řídicí jednotkou. Bližší informace najdete na našem blogu. Všechna průmyslová PC jsou již vybavena licencí Galileo Runtime. Tuto licenci je možné zakoupit i samostatně a následně ji pak použít pro vizualizaci na jakémkoliv samostatném PC s využitím vizualizačního softwaru Galileo.

Dnešní doba si žádá, pokud možno, co nejjednodušší a nejnázornější formy vizualizace. Pomocí přístrojů a vizualizačního softwaru z nabídky společnosti Eaton jsou tyto potřeby snadno dosažitelné.

Pro více informací o společnosti Eaton a jejích produktech navštivte webové stránky www.eaton.com.