Při návrhu zdroje napájení je nutné společně zohlednit celou řadu požadavků, které nakonec dokážou poslat do užšího výběru pouze některé součástky. Pokud se např. od výsledného řešení očekává nasazení v automobilovém průmyslu, vstupní rozsah v řádu stovek voltů, rostoucí proudová zatížitelnost, samozřejmě spolehlivost a třeba i vysoká míra integrace, sáhněte po novince s logem Power Integrations. Cesta na trh by totiž neměla končit někde ve slepé uličce.
Výkon, ale i ochrany
Firma Power Integrations představila dalšího zástupce rodiny spínacích IO LinkSwitch™-TN2Q, který nyní dokáže na svém výstupu vykrývat ještě vyšší proudové odběry – až do 850 mA a navíc bez potřeby tradičního kovového chladiče [1]. Co si budeme říkat, elektronika je v moderních autech stále sofistikovanější záležitostí a její výkonová spotřeba navzdory různým snahám jen tak neklesá. Zmíněná výstupní úroveň tak v porovnání s dalšími členy stejné rodiny představuje nárůst o více než 130 %. Ale nejen to. Poplatně aplikacím ze světa elektromobility a jejich požadavkům na funkční bezpečnost budou takové obvody s bohatou vnitřní výbavou ještě podporovat skutečně široký rozsah vstupního napětí od 30 V až do 550 VDC, takže svou činnost můžou začít a dále v ní též pokračovat pod požadovanou prahovou úrovní SELV. Struktury LinkSwitch™-TN2Q „okolo sebe“ navíc snižují celkový počet součástek, protože zde pamatují na řízení, buzení, ochranné prvky a samozřejmě též i výkonový MOSFET – to vše v drobném provedení určeném pro povrchovou montáž [2].
Obr. 1 Firma Power Integrations vyráží na cesty se snižujícím spínaným obvodem vyhovujícím z pohledu AEC, který v palubních systémech napájení s požadavkem na nízký počet vnějších součástek vykrývá odběry až 0,85 A; ilustrace: Business Wire [1]
Novinka z dílny Power Integrations tedy vyhovuje z pohledu AEC-Q100 a může zde podpořit i různé topologie měniče, snižující, snižující-zvyšující a také Flyback bez galvanického oddělení. Kromě 750V integrovaného spínače pak všechny monoliticky řešené součástky nabídnou též oscilátor, řízení on/off, spínaný vysokonapěťový zdroj proudu pro vlastní napájení, frekvenční jittering, rychlé (tedy pro cyklus za cyklem) snímání proudu a proudové omezení, teplotní pojistku s hysterezí a také výstupní přepěťovou ochranu. Prvky LinkSwitch™- -TN2Q navíc samy v pohotovostním režimu odebírají jen velmi málo, takže vývojáři u svých návrhů zdroje, bez připojené zátěže a také pro vstupní napětí 400 VDC, snadno dosáhnou na méně než 50 mW. Komplexně řešené ochranné funkce pak umožňují bezpečný a spolehlivý provoz celého systému, pod který se dále „podepisují“ ochrany proti přepětí na vstupu i výstupu a také pro případ přehřátí součástky, výpadku regulace či přetížení výstupu zdroje, resp. zkratů. Při odběru 10 000 kusů vychází jedno provedení obvodu LNK3209GQ-TL již na 1,33 dolaru. Výrobce pak nezapomíná ani na referenční návrhy, včetně sady RDK-707Q zachycené na obr. 2.
Obr. 2 Bude vše fungovat, jak má? Vzorové řešení rovnou od výrobce napoví [3]
Obr. 3 Ukázkové zapojení takřka 10W zdroje s obvodem LNK3209GQ [3]
Odkazy:
[1] Tisková zpráva,
[2] Obvody LinkSwitch™-TN2Q, www.power.com/products/linkswitch/linkswitch-tn2q
[3] Referenční návrh – sada RDK-707Q, www.power.com/design-support/design-kits/rdk-707q-reference-design-kit