česky english Vítejte, dnes je pondělí 18. listopad 2024

Malá automatizace s Node-RED a komponenty od Papoucha

DPS 2/2023 | Články
Autor: Papouch
uvod.png

Node-RED je velmi schopný automatizační nástroj pro zpracování a zobrazení veličin a stavů. Může být „mozkem“ malé automatizace nebo řízení. Umožňuje propojit nejrůznější zařízení a systémy a zpracovávat z nich data. Jde o tzv. programování řízené událostmi, takže událost, například sepnutí kontaktu, dosažení teploty a podobně, spustí jednu nebo několik dalších operací.

Pomocí grafického rozhraní ve webovém prohlížeči si uživatel může snadno nadefinovat celou automatizační sestavu. Node-RED je možné provozovat na různých systémech: Windows, Linuxu a například i na mini PC Raspberry Pi.

Hardware

Pro realizaci automatizace lze použít komponenty různých výrobců. Pro následující popis jsou použity produkty společnosti Papouch, a to teploměry TQS4, TH2E a I/O moduly Quido.

Obr. 1  Příklad „programu“ v prostředí Node-RED

Obr. 2  Naměřené hodnoty přenášené on-line do tabulky Google

Jak na to? Jednoduše!

Na serveru Papouch.com jsou v současné době tři velmi podrobné články, které vás provedou od úplného začátku až po realizaci automatizační sestavy. Vysvětlena je instalace systému Node-RED a začlenění jednotlivých komponentů.

Node-RED 1: Čtení dat z teploměrů přes ethernet a RS485

První díl vysvětluje, jak číst teplotu z teploměrů TQS4, které používají protokol Modbus RTU a z vlhkoměrů TH2E, které komunikují přes ethernet a data poskytují ve formátu XML. Je ale také ukázáno, jak si přečíst teplotu z webové stránky, lze tedy začít i bez hardwaru. Vždy je popsán konkrétní příklad, který je funkční a který je možné stáhnout a zkoušet. Data jsou vypisována do tzv. konzole v prostředí Node-RED.

Node-RED 2: Zápis dat do tabulky Google

Druhý díl se zabývá vizualizací dat. Aby byla data viditelná na internetu, je jako cloud použita tabulka Google. Uživatel ji pak může prohlížet či sdílet podle vlastní úvahy, provádět výpočty, hlídat limity, vytvářet grafy a mnoho dalšího. Opět je popsán podrobný postup, jak data do tabulky Google postupně zapisovat. Tabulka je tedy živá a data přibývají v reálném čase. Ke stažení je opět funkční příklad. Na závěr článku je popsáno, jak pracovat s desetinnými čísly, aby je Google pochopil správně.

Node-RED 3: Automatizace s I/O moduly Quido

Třetí díl popisuje začlenění modulů Quido. Univerzální I/O moduly Quido jsou určeny ke čtení dvoustavových signálů, ovládání pomocí relé nebo polovodičovými spínači. Jejich řada začíná u malých typů se třemi vstupy a končí velkými typy se 100 vstupy a 32 relé. Komunikace je možná po síti LAN nebo po linkách RS232, RS485 či přes rozhraní USB. V článku je podrobně popsáno, jak Quido do Node-RED začlenit, jak číst vstupy a jak na základě událostí ovládat výstupy.

Obr. 3  I/O modul Quido s 32 výstupy a rozhraním ethernet

Node-RED 4: Již brzy

Uvedené tři články na serveru Papouch.com reálně ukazují, jak vytvořit jednoduchou automatizaci i bez klasického programování. Připraveno je pokračování, další článek Node-RED 4 se bude zabývat rychlým čtením vstupů, například pokud Quido slouží jako automatizační prvek inteligentní budovy či rodinného domu.

Autorem článků je dlouholetý člen vývojového týmu společnosti Papouch s. r. o., pan Lukáš Kürty, který zájemcům i rád poradí.