Rozváděče vybavené DIN/TH35 lištami jsou normou nejen v Evropě, ale i v mnoha dalších zemích. Tato obrovská popularita znamená, že výrobci elektronických zařízení stále častěji hledají univerzální kryty přizpůsobené pro montáž v tomto systému. Zde přichází na pomoc značka Hammond...
Níže uvádíme produkty z portfolia kanadské značky Hammond. Na úvod je třeba zdůraznit, že se jedná o jednoho z největších světových dodavatelů krytů pro elektronická zařízení. Na rozdíl od „bezejmenných“ náhražek se výrobky Hammond vyznačují vynikající přesností zpracování, odolností, důrazem na dodržování norem a kvalitou materiálů – což potvrzuje pověst značky, která je přítomná na trhu od roku 1916. Zároveň je cena nabízených výrobků konkurenceschopná, zejména při nákupu větších objemů.
Tyto přednosti je třeba vzít v úvahu při zvažování výběru prvku, který bude použit k výrobě zařízení pro průmyslové odběratele i jednotlivé spotřebitele. Vysoce kvalitní tělo je pevným základem pro konstrukci stejně solidních zařízení.
V tomto článku se věnujeme následujícím tématům:
Otázka názvosloví
Jak již bylo zmíněno, níže uvedené kryty jsou určeny k montáži na lištu rozváděče, ale měli bychom zde upřesnit, o které normě mluvíme. Neoficiálně se označuje jako DIN, často je označovaná jednoduše jako DIN lišta. Formálně se jedná o nesprávné pojmenování, protože DIN je zkratka pro Německý institut pro normalizaci (Deutsches Institut für Normung), který standardizoval mnoho různých systémů modulární montáže (založených mimo jiné na C nebo G profilech). Teoreticky správný název pro lišty o šířce 35 mm je TH35 (z angl. top hat, což odkazuje na válcový průřez) nebo TC35 (v amerických zemích). Rozměry tohoto řešení jsou specifikovány v mezinárodních normách pro elektroinstalace EN 50022 a EN 60715.
Obr. 1 Standardní rozměry lišty „DIN“, resp. TH35 podle normy EN 50022 a EN 60715
Standardní kryty na DIN lištu
Typický jednotlivý modul instalovaný na lištu TH35 má šířku 18 mm. Horní a spodní část těla, kde jsou umístěny připojovací svorky, jsou mnohem mělčí než celková hloubka prvku. Při typické a nejbezpečnější vestavbě modulu zůstávají tyto části konstrukce skryty za krycí deskou. Takový panel má štěrbinu, která umožňuje přístup pouze k vyčnívající přední části krytu. Tento formát se používá k výrobě mnoha zařízení: nadproudových a proudových chráničů, časových relé, měřičů atd.
Všechny kryty Hammond uvedené v této částí mají právě tento tvar. Jsou k dispozici v šířkách od 1 do 9 modulů (160 mm), ve světle šedé, šedé a černé barvě. Jejich konstrukce umožňuje konstruktérovi maximální volnost při využití vnitřního prostoru, který úspěšně pojme desky PCB, elektromechanické komponenty, kontrolky, transformátory atd. Přední panel je vyměnitelný, takže modul může být vybaven signalizačními komponenty, displeji či konektory komunikačních portů.
Je třeba také poznamenat, že kryty na lištu Hammond se vyznačují třídou hořlavosti UL94V-0. Jsou vyrobeny z plastů (PPE, PPO, polykarbonát, polystyren). Vybrané modely mají ventilační otvory (v horní a dolní části těla), což optimalizuje konvekční chlazení elektronických systémů, např. měničů, tranzistorů apod.
Obr. 2 Šířka od 1 do 3 modulů
Obr. 3 Šířka od 4 do 9 modulů
Obr. 4 Příslušenství
Obr. 5 Univerzální držáky DIN/TS35/TH35
Výše uvedený přehled zohledňuje kryty a jejich příslušenství. Ve většině případů bude pro používání tělesa nezbytné doplňkové příslušenství, protože zahrnuje kryty svorek, přední panely a záslepky. Tyto komponenty mohou být určeny pro vlastní zpracování nebo vyrobeny s prefabrikovanými kabelovými průchodkami, ventilačními otvory atd.
Univerzální držáky na lištu
Často je nutné umístit do rozváděče zařízení s krytem, který není přizpůsobený pro montáž na lištu. V takových případech stojí za úvahu univerzální držáky, které nabízí Hammond. Umožňují rychle přizpůsobit jakékoli těleso standardu DIN/TH35. Položky v této skupině jsou vyrobeny z hliníku nebo plastu. V prvním případě mají z výroby zhotovené otvory a jsou dodávány s doplňkovými upevňovacími prvky, díky čemuž je jejich instalace velmi hladká. Jediné, co musíte udělat, je vyvrtat otvory do těla a poté připevnit sponu.
Kryty na lištu jednodeskových počítačů
Obr. 6 Kryt je vybaven vývody pro konektory Ethernet, USB a GPIO.
Rostoucí obliba jednodeskových počítačů, jako je například Raspberry Pi nebo Banana Pi, způsobila, že se již nepoužívají pouze ve vzdělávání či individuálních projektech (což byl jejich původní účel). Tyto platformy jsou stále častěji využívány profesionály, jimž slouží jako základní modul pro výrobu měřicích, monitorovacích či řídicích zařízení. To je způsobeno několika důvody, zejména širokou dostupností a jednoduchostí softwaru. Souvisí to i s neoficiální (ale běžnou) standardizací formátu těchto platforem. Představují perfektní základ pro stavbu modulů typu IoT (Internet of Things), protože ze své podstaty nabízejí široké komunikační možnosti (Wi-Fi, LAN, USB, sériová rozhraní jako I2C či SPI). Takto vznikají ovladače z oblasti smart home, kontroléry systémů obnovitelných zdrojů energie, skladování energie a programovatelných průmyslových jednotek.
Důležitým problémem, kterému čelí konstruktéři výše uvedených zařízení, je upevnění desky počítače do rozváděče. S použitím výrobků Hammond to však nebude vážný problém, nabídka dodavatele totiž zahrnuje širokou skupinu těles pro bezpečnou a pohodlnou montáž embedded systémů na DIN lištu. Z pohledu odběratele je instalace stejná jako v případě běžné pojistky. Kryty jsou vyráběny v několika variantách: pro umístění samotné PCB počítače a s prostorem pro další obvody. Mohou přiléhat k liště nebo mít vyčnívající přední část, která umožňuje implementaci uživatelského rozhraní. Kromě vhodně umístěných montážních pouzder vybavila společnost Hammond těla výřezy pro konektory USB, RJ-45 a napájecí konektory a také slotem pro vyvedení pásky (obvykle s IDC zástrčkou) připojené k GPIO vývodům, což usnadňuje připojení jednotky k externím relé, senzorům, zdroji napájení apod.
Krabičky do panelu
Kromě výše popsané nabídky krytů na lišty TH35 dodává Hammond také řadu dalších krytů určených k ochraně elektroniky v průmyslovém prostředí. Příkladem takových řešení je skupina výrobků do panelů vyrobených podle normy DIN 43700. Nabízejí ergonomický systém montáže elektronických obvodů kolmo k rovině panelu. Upevnění se provádí do otvoru standardní velikosti (120×48 mm, 120×36 mm nebo 75×48 mm). Okraje zůstávají zakryty předním rámem tělesa, který zároveň slouží k instalaci předního panelu vestavby.
Obr. 7 Kryty do panelu / s panelem se sadou upevňovacích prvků
Odkazy:
[1] https://www.tme.eu/cz/news/about-product/page/58356/kryty-hammond-na-din-th35-listu/