česky english Vítejte, dnes je neděle 24. září 2023

Tektronix přepisuje dějiny osciloskopů

DPS 3/2014 | Měření - články
Autor: Testovací technika

Tektronix, Inc., přední firma v oboru měřicí techniky a průkopník technologií, uvedla na trh novou řadu osciloskopů MDO3000 (Mixed Domain Oscilloscope). Řada nabízí 10 základních modelů – 100 MHz, 200 MHz, 350 MHz, 500 MHz a 1GHz. Vždy je k dispozici dvou- i čtyřkanálová verze. Jak už označení napovídá, jedná se o osciloskopy pracující ve více doménách. Zároveň jsou MDO3000 uváděny jako přístroj 6 v 1. Hlavní funkcionalita základního provedení je samozřejmě OSCILOSKOP, formát je podobný předchozí generaci DPO/MSO3000, nicméně akviziční paměť je zvětšena na 10M bodů na kanál a max. vzorkování u 1GHz modelu je 5 GSa/s. Všechny modely mají místo vstupu pro externí spouštění N-konektor pro vstup SPEKTRÁLNÍHO ANALYZÁTORU. Ten je už známý z řady MDO4000, nicméně jeho parametry jsou o něco horší a MDO3000 umí pracovat buď jako osciloskop, nebo jako spektrální analyzátor, mezi frekvenční a časovou doménou u této řady není korelace. SA umí ve standardní verzi pracovat do kmitočtu, který mají i analogové kanály osciloskopu, po rozšíření o option MDO3SA je pak rozsah 9 kHz – 3 GHz. Pomocí MDO3MSO lze základní verzi rozšířit o 16 digitálních kanálů. Funkcionalita se tak rozšíří o LOGICKÝ ANALYZÁTOR, časové rozlišení na logických kanálech je až 121 ps. Řada samozřejmě podporuje i spouštění a dekódování (+ vyhledávání) sériových sběrnic, je možné definovat dvě různé sběrnice nad libovolnou kombinaci analogových a digitálních kanálů. Z MDO tak snadno uděláme PROTOKOLOVÝ ANALYZÁTOR. Pokud je zapotřebí signál nejen měřit, ale i generovat, tak je možno přístroje rozšířit o funkci ARBITRARY GENERÁTORU. Vybavovací rychlost 250 MSa, paměť pro průběh 128k bodů, výstupní kmitočet pro sinus 50 MHz. Základní funkce jsou předdefinovány. Generátor pracuje nezávisle na ostatních modech přístroje. Poslední funkcí MDO3000 je DIGITÁLNÍ VOLTMETR. Ten je dostupný na libovolném analogovém kanále, pracuje nezávisle na stavu osciloskopického režimu. 4 digity, AC, DC, AC+DC režim, případně 5místný čítač. Grafická prezentace minima, maxima a aktuální hodnoty. Rozšíření o tuto funkci je zdarma za registraci přístroje na stránkách www.tek.com.

Tektronix přepisuje dějiny osciloskopů

Oproti předchozí řadě je maximální rychlost zobrazování až 280 000 průběhů/s (1GHz model), respektive 235 000 průběhů/ s (ostatní modely). Provedení rychlého zobrazování je stejné jako u vyšších řad technologií DPX, tedy v barevné škále nebo v jasu monobarvy. Novinkou je možnost reverzního zobrazení, tedy málo časté děje jsou zobrazeny s vyšším jasem. Přístroje jsou dodávány se sondami 10x, se vstupní kapacitou pouze 3,9 pF. Tektronix novinkou je v této oblasti Action on Event – po triggeru nebo definovaném počtu spuštění lze zastavit osciloskop, uložit data, obrázek, zaslat SRQ po sběrnici, vytisknout obrazovku na tiskárně, poslat signál na výstup AUX, poslat email nebo jen zobrazit zprávu na obrazovce. Osciloskop je nově připraven na testování limity/maskou a v oblasti sériových sběrnic přibyla analýza USB.

Mottem u MDO3000 je rozšiřitelnost, tedy je možné začít pouze s analogovými kanály a SA do 100 MHz a v dalších měsících či letech lze funkcionality v případě potřeby dokoupit. Rozšíření pásma je možné libovolně do 500 MHz, přechod na 1 GHz je možný, ale vyžaduje větší zásah.

Bližší informace u firmy Testovací technika, zástupce Tektronix (+ Keithley) pro Českou republiku a Slovensko, nebo u výrobce www.tek.com/MDO3000.

Partneři

https://eipc.org/
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik