česky english Vítejte, dnes je neděle 26. leden 2025

Novinky švédské firmy Flir

DPS 2/2017 | Články
Autor: Micronix

Z celé bohaté nabídky měřicích přístrojů bychom se tentokrát rádi v tomto článku pozastavili u švédské společnosti Flir, která přinesla ke konci roku na trh několik zajímavých novinek. Ty budou také, společně s dalšími novinkami od jiných předních výrobců měřicí techniky, ke zhlédnutí na blížícím se veletrhu AMPER v Brně.

U tohoto výrobce se jedná o přístroje spadající do celkem nového segmentu pod jednotné označení Flir IGM. Tato tři písmena jsou zkratkou z anglického označení Infrared Guide Measurement (IGM). Jak již první slovo naznačuje, budou to přístroje, které mají funkci termálního snímání, často kombinovanou i s dalšími funkcemi.

Vzhledem k tomu, že nejrozšířenějším a nejběžněji používaným přístrojem pro měření elektrických veličin je multimetr, představme si jej jako prvního zástupce této rodiny. Jedná se o přesný ruční multimetr Flir – DM284. Tento precizní přístroj s odolnou pogumovanou konstrukcí zajišťuje rychlé, snadné a účinné kontroly či měření a díky všem potřebným funkcím profesionálního multimetru omezuje i počet nástrojů, které je nutné s sebou nosit pro provádění důsledných kontrol. Oproti klasickému multimetru má implementované již zmíněné termální snímání, které využívá inovativní senzor typu Lepton® s rozlišením 160 × 120 px. Multimetr má 18 funkcí, včetně True RMS, nízko impedančního vstupu (LoZ), bezkontaktní detekce napěťového pole (NCV), ale také měření teploty dotykovou sondou vybavenou termočlánkem typu „K“. K dispozici jsou i další funkce profesionálního multimetru. Ovládání přístroje je velmi jednoduché a intuitivní.

Novinky švédské firmy Flir

Termální zobrazení má na výběr ze tří barevných palet. Vestavěné světlo pomáhá k přístupu špatně osvětlených míst a laserový ukazatel pak přesně zjistí měřená místa. Na LCD displeji se zřetelně zobrazují měřené hodnoty. Na tomtéž displeji se zobrazí i tepelný infrasnímek, který lze prolnout i s ostatními hodnotami, které se zobrazují i přes termální snímek.

Multimetr FLIR DM284 má krytí IP54 a vysokou pádovou odolnost (zkouška ze 3 metrů). Je na něj poskytována 10letá záruka, což je nejdelší v daném odvětví.

Druhým zajímavým přístrojem ze zmíněné rodiny IGM je klešťový ampérmetr Flir CM174. Tento klešťový multimetr je v principu podobný jako výše uvedený multimetr – DM 284. U klešťových multimetrů je ale termální snímání ještě významnější právě díky fyzikální souvislosti velikosti proudu a teploty. Pomocí tohoto klešťového multimetru lze jednoduše sledovat teploty v proudově zatíženějších místech a také se při měření teploty vyvarujete styku s potencionálně nebezpečnými místy, které přináší dotykové měření teploty na rozváděčových lištách či svorkách, kde jsou živé části. Někde je dotykové měření komplikované, jako například ve výškách nebo u točivých částí strojů. Samozřejmě lze tímto přístrojem, podobně jako u dražších samotných infrakamer, sledovat teploty, které jsou nezávislé na velikosti proudu. Použít jej lze, podobně jako výše zmíněný multimetr, k měřením úniku tepla v budovách, kotlích či klimatizacích, na rozvodech tepelné distribuce, výměnících apod.

Obr. 4 Termokamera Flir C2

Díky laserovému zaměřovači lze přesně určit měřené místo, a tudíž i snadno najít kritické místo, kde bude pak následně nutné udělat příslušnou kontrolu a opatření. Celkově je funkčně CM174 velmi promyšlený. Má úzké čelisti a přisvětlení usnadňuje přístup i na obtížně dostupná, tmavá místa.

Všechna měřená data se přehledně zobrazují na displeji i při zapnutém termálním snímání. Mezi základní měřicí vlastnosti patří například True RMS, LoZ, VFD mód a rozběhový proud. V neposlední řadě je zajímavou možností rozšíření připojení příslušenství v podobě až 3000A pružné měřicí smyčky Flir Flex.

Oba přístroje ale neumožňují ukládat zobrazené snímky. Není podporován ani přenos dat, např. pomocí Bluetooth.

Pokud se někdy dostáváte do situace, že jste nepočítali s měřením, nemáte s sebou infrakameru, a přitom narazíte na místo, kde byste chtěli zjistit teplotní rozložení (to se stane občas určitě každému z nás), bude se vám hodit termální kamera jako rozšíření mobilního telefonu. Ten máte stále při ruce a právě díky trvalé přítomnosti mobilního telefonu je to ideální, a přitom levné a kvalitní řešení k získání potřebného teplotního snímku. Konkrétně se jedná o malý modul připojitelný pevně k mobilnímu telefonu s přídavnou infrakamerou. Má označení Flir ONE. Vyrábí se ve dvou provedeních, a to se systémem Android (verze alespoň 4.2) nebo pro mobily od firmy Apple se systémem iOS. Pouhým „přicvaknutím“ tohoto rozšíření pak proměníte svůj telefon v termokameru s velmi dobrým rozlišením. Zde je sice možnost ukládání obrázku, ten však ale není možné zpracovávat dále v PC s vyhodnocováním teplotního rozložení.

Pokud by vás zajímala malá termokamera (do kapsy s rozměry většího mobilního telefonu), ale přitom se všemi komunikačními možnostmi a zpracováním v PC, pak naleznete v nabídce firmy Flir plnohodnotnou termokameru s označením Flir C2.

Všechny zmíněné infrakamery lze využít v široké oblasti profesionálního i osobního života, v dílnách, kancelářích, při kontrole plošných spojů, motorů, kabelů, ale také u nemovitostí, kdy získáte okamžitý přehled o teplotních únicích, netěsnostech a mechanicky a elektricky přetížených místech.

Pokud vás tyto přístroje zaujaly, přijďte se podívat na veletrh AMPER, kde budou tyto funkční infrakamery a i další různé měřicí přístroje předváděny.

Eventuálně neváhejte kontaktovat firmu Micronix, která je autorizovaným dodavatelem těchto a mnohých dalších měřicích přístrojů a kde vám zodpoví případné další otázky či doporučí optimální řešení potřebné pro vaše konkrétní aplikace. Veškeré kontakty a odkazy naleznete v inzerátu níže.