česky english Vítejte, dnes je neděle 26. leden 2025

VirtualBench jako vše v jednom. A s novým modelem ještě lépe

DPS 3/2017 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

Ať již potřebujeme vyřešit levný automatizovaný systém pro testování, nebo si jen zvětšit volnou plochu na svém pracovním stole, současnému trendu slučování nejrůznějších měřicích přístrojů a zařízení do jednoho společného celku se pravděpodobně nevyhneme. A mnohdy není ani důvod. Jak ale takto vzniklý přístroj nazvat a podle které jeho části? Bude to prostě osciloskop, digitální multimetr, generátor průběhů, rozhraní číslicových vstupů a výstupů nebo právě napájecí zdroj? V případě výbavy od firmy National Instruments za nás tuto otázku řeší přímo výrobce. Když pak řekneme VirtualBench, bude všem jasné, o co se jedná. Případně jen doplníme „pět v jednom“ a místo šestého třeba notebook. Modely VirtualBench totiž ovládací „knoflíky“ ani displej nemají a svůj plný potenciál odhalí právě až na připojeném počítači nebo iPadu. S letos představenou verzí VB-8054 navíc můžeme volit hned ze tří variant, přičemž být nejmladší v této rodině znamená též nabídnout nejvíce.

VirtualBench jako vše v jednom. A s novým modelem ještě lépe

Nejen osciloskop

Nejvýkonnější model přístroje Virtual- Bench VB-8054 v NI představili v únoru 2017 [1]. Od předchozích verzí 8012 a 8034 jej snad nejpřehledněji odlišíme právě šířkou pásma osciloskopu pracujícího se smíšenými signály (MSO) a podporujícího rovněž analýzu protokolů. Ta činí v porovnání s dřívějšími 100 nebo 350 MHz celých 500 MHz. Přidejme čtyři analogové a 34 digitálních kanálů a také vzorkovací rychlost, která z výchozích 1 nebo 1,5 vzrostla až na 2 GS/s na kanál. Číslicový multimetr (5 ½) nabídne vstupní rozsah 300 V, max. 10 A a změříme s ním stejnosměrná i střídavá napětí či proudy, odpor, prověříme diody a zkontrolujeme též vodivost.

V případě generátoru řady průběhů (14 bitů, 200 MS/s) můžeme u funkce sinus počítat s dvojnásobným kmitočtem který nyní dosahuje 40 MHz, na pozici číslicových vstupů a výstupů pak s osmi univerzálními kanály (TTL / LVTTL), a pokud jde o napájecí zdroje, zde konečně dostáváme tři výkonově posílené větve s napětím 0 až 6 V / 3 A, resp. 0 až ±25 V / 1 A. Ve spojení s rozhraním pro programování aplikací API se ještě sluší zmínit LabVIEW, ANSI C a Python, k zajištění vzájemné propojitelnosti pak slouží rozhraní USB, Wi-Fi nebo Ethernet.

Méně nepořádku, více místa

Uživatelská rozhraní všech přístrojů, tzn. osciloskopu, multimetru, funkčního generátoru, digitálních vstupů a výstupů nebo stejnosměrného napájecího zdroje, na jednom přehledném místě dávají smysl ve všech svých variantách. Podle slov výrobce je totiž VirtualBench dostatečně malý na to, abychom na svém stole mohli vytvořit kompletní elektronickou laboratoř, a dostatečně přenosný na to, abychom dokázali své měřicí zařízení odnést až ke svému projektu, místo přenášení projektu do laboratoře.

S novinkou i nižšími modely se podrobněji seznámíte přímo na stránkách National Instruments, např. v [2]. Z pohledu uživatele pak ještě odkazujeme na dřívější článek dostupný na stránkách DPS Elektronika od A do Z [3].

ODKAZY

[1] NI Upgrades Oscilloscope and Function Generator Performance for VirtualBench All-in-One Instrument, tisková zpráva NI, http://www.ni.com/newsroom/release/ni-upgrades-oscilloscope-and-functiongenerator-performance-for-virtualbench-all-in-one-instrument/en/

[2] VirtualBench All-in-One Instrument, produktový leták NI, http://www.ni.com/white-paper/53568/en/

[3] Udělejte si místo na stole s novým přístrojem od National Instruments, Ing. Jan Weinbrenner, DPS 6/2014, http://www.dps-az.cz/mereni/id:8182/udelejte-si-misto-na-stoles-novym-pristrojem-od-nationalinstruments