česky english Vítejte, dnes je neděle 22. prosinec 2024

Prostá detekce nestačí. T6 měří bez vývodů napětí i proud

DPS 1/2018 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

V naší profesi se s potřebou rychlého měření proudu potkáváme na každém kroku. Elektrikáři, ale i technici se léta spoléhali např. na testery se stručným označením T5 od společnosti Fluke [1]. Okolo vodiče přitom stačilo zasunout otevřenou vidlici a mohli jsme bezpečně odečítat střídavé proudy až do velikosti 100 A. Bez nutnosti cokoli uzavírat, natož pak rozpojovat kabely.

S takovou technologií bylo možné „šetřit“ nejen elektrické rozvody nebo čas, ale z principu chránit i obsluhu. Dosud vše v pořádku, až na drobný nedostatek. Testery T5 k měření napětí stále potřebovaly vývody. To se však mělo změnit. Na jediném zařízení by tak bylo možné sledovat jak AC proudy, tak též střídavá napětí, navíc ve stejném a zároveň reálném čase a třeba ještě s bonusem navíc.

Prostá detekce nestačí. T6 měří bez vývodů napětí i proud

Napětí i kmitočet

S novými příručními testery T6 (1 000 V CAT III, 600 V CAT IV), které společnost Fluke vybavuje technologií FieldSense, dnes řešíme kontroly a případné potíže v elektroinstalaci rychleji a především bezpečněji [2]. Důvod je prostý – k tomu, aby přístroj představený koncem září na svém displeji souběžně zobrazil údaje o velikosti proudu a také napětí, již kovové kontakty nepotřebuje. Prakticky s minimálním rizikem vzniku výboje tak dostáváme možnost spolehlivého měření hodnot True RMS, a to i v případě přeplněných rozvodných krabic nebo např. vodičů s nedostupnými koncovými body.

Modely T6-1000 změří díky otevřené vidlici široké 17,8 mm bez potřeby elektrického kontaktu se silovou částí rozvodů střídavá napětí až do 1 000 V. Pracují přitom s vodiči až do AWG 4/0 (120 mm²), rozlišením 1 V a přesností ±(3 % + 3 counts) platnou pro oblast od 45 až do 66 Hz. Pro střídavé proudy zůstává přesnost zachována, mění se jen rozsah 200 A spolu s rozlišením 0,1 A. Technologie FieldSense rovněž dovoluje změřit frekvence v již zmiňovaném rozsahu do 66 Hz a s rozlišením 1 Hz. O vznik kapacitní vazby vůči zemi se ve většině případů postará svým tělem samotná obsluha.

S kabely ještě víc

Po připojení kabelů dokážou nové testery Fluke T6-1000 pracovat s ještě vyšší přesností pro střídavá napětí a měřit i DC napětí do 1 kV či odpor ve třech rozsazích až do 100,0 kΩ. Přístroj váží 0,35 kg, pracuje od –10 °C až do +50 °C a se dvěma bateriemi typu AA by mohl zvládnout 360 hodin nepřetržitého provozu, který se však pro bezkontaktní technologii bude muset zkrátit „pouze“ na 200 hodin. Standardní dvouletou záruku si pak registrací prodlužujeme o další dva roky.

Měření napětí míváme podvědomě spojeno s kovovými kontakty. Na tom není nic zvláštního, dokud nás ovšem tento základní princip nezačne v praxi omezovat. Pokud se tak pro změnu stane ve spojitosti s řídicími signály nebo např. senzory v automobilovém průmyslu a vystačíme si s průměry do 2,5 mm, mohla by se ještě hodit sonda SP3000 sloužící k bezkontaktnímu měření a zobrazování malých střídavých průběhů do 100 kHz a 14 VP-P od firmy Hioki. Psali jsme o ní na webových stránkách DPS Elektronika od A do Z [3]. DC napětí ani odizolované dráty však neřeší.