česky english Vítejte, dnes je neděle 26. leden 2025

Napájíme bez větráku, ale zato s web serverem

DPS 3/2018 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

Při práci nechce být nikdo rušen, a tvrdíme- li, že opravdu ničím, máme tím při našich experimentech nebo testech na mysli třeba i napájecí zdroj. Nebo spíše zdroje, zvláště když stejnosměrných 100wattových novinek od společnosti GW Instek dohromady jednoduše zapojíme a také ovládneme až 31.

250 V i 2 A, ale ne najednou

Dvojicí menších modelů laboratorních napájecích zdrojů se společnost pochlubila v lednu [1], kdy neopomněla zdůraznit ani další výhodu pramenící z bezvětrákového provedení. Vše, co se někde hýbe, bude totiž náchylnější k poruše, a to i v kontextu prachu či případných cizích předmětů. Přirozené proudění vzduchu je sice fajn, ale nemělo by zastínit důležitější vlastnosti regulovatelných zdrojů řady PFR-100 [2], předně tedy maximální výstupní napětí 50 V při zatížení proudem 2 A nebo maximální výstupní proud 10 A při 10 V v případě verze PFR-100L, respektive nejvyšší napětí na výstupu 250 V definované při zatěžovacím proudu 0,4 A společně s maximálním proudem výstupu 2 A při 50 V pro variantu s koncovkou „M“, kterou z obou stran vidíme na obr. 1 a 2. Celou pracovní oblast nám zase vykresluje obr. 3.

Obr. 1, 2, 3

Výstupní svorky tedy nenabízí pouze čelní panel, což oceníme zejména pří osazení většího počtu zdrojů přímo do stojanu, kdy s podporou obou standardů EIA i JIS a příslušné montážní sady pracujeme vždy s pěti jednotkami. V tom případě musíme ještě zmínit výšku 3U, rozměry každého ze zdrojů 70 × 124 × 300 mm a přibližnou hmotnost 2,5 kg. Společné řízení až 31 provedení PFR-100 se odehrává přes RS485 a nevyžaduje k tomu žádný switch ani hub (režim Multi-Drop).

O zdroji a prohlížeči

Napájecí zdroje již dávno nejsou pouze analogovou záležitostí a nemyslíme tím jen tlačítkové ovládání, displeje nebo podpůrná rozhraní USB, RS-232/485 a volitelně snad i LAN či GPIB. Součástí novinek se totiž dále stává i web server umožňující při napájení zapojit běžné prohlížeče včetně Internet Exploreru, Firefoxu a klidně i chytrých telefonů s OS Android a na dálku vše nejen pozorovat, ale také řídit. Z nastavení se to může týkat výstupního napětí či proudu, jejich strmosti, řízeného vybíjení výstupní kapacity, nadproudové ochrany OCP, zpoždění výstupu nebo např. akustické výstrahy.

Spínaný „bleeder“ rezistor bude nesmírně užitečný při odpojení zátěže nebo po vypnutí zdroje, kdy z filtračního kondenzátoru odčerpá přebytečnou energii, která může představovat riziko. V případě systémů pro automatizované testování zase pomůže s rychlou přípravou zdroje na další operaci.

Ze speciálních funkcí modelů řady PFR-100 odrážejících potřeby různých charakteristik a poměrů na zátěži ještě vzpomeňme režimy upřednostňující konstantní proud CC či napětí CV. V případě LED se např. po zapnutí dokážeme vyhnout proudovým překmitům včetně rostoucího napětí v propustném směru. Pozvolný náběh napájení se zase bude hodit při ochraně kapacitní zátěže nebo testech na motorech. Rychlost přeběhu máme stavitelnou od 0,1 až do 100,0, resp. 500,0 V/s, u proudu pak v rozmezí 0,01 až 20,00 A/s nebo 0,001 až 4,000 A/s. Analogové řídicí rozhraní na zadním panelu konečně ovládneme vnějším napětím, změnou velikosti odporu nebo jen prostým spínačem.