česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 21. listopad 2024

AFG převlečený za osciloskop

DPS 1/2019 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

Jakmile někdo začne skrývat svou pravou tvář, musíme být na pozoru. Nevíme totiž, s jakými úmysly přichází a co od něj vlastně čekat. Dokonce i nové generátory, které koncem října spatřily světlo světa ve společnosti Tektronix [1], se na první pohled tváří jako úplně jiné přístroje. Pustíme si je blíže k tělu, nebo zůstanou zahaleny tajemstvím stejně jako žena, která se jich na fotografii dotýká?

AFG převlečený za osciloskop

Mohli to tušit?

Generátorů AFG (Arbitrary Function Generator) není nikdy dost. Dobrých ani těch ještě lepších. Pomyslný „pytel“ se s nimi nedávno roztrhl třeba u Rigolu [2]. Celkem šest nových modelů řady DG800 zde kromě intuitivního dotykového panelu dále nabízí jeden nebo dva kanály, kmitočtový rozsah do 35 MHz, vzorkování rychlostí 125 MS/s, volitelnou paměť navyšující výchozí dva až na výsledných osm milionů bodů a především pak slibné 16bitové rozlišení. A aby toho nebylo málo, další tři generátory přináší ještě série DG900, tentokrát sice jen se dvěma výstupy, ale zato s rozsahem až do 100 MHz, vzorkováním 250 MS/s, 16 miliony bodů paměti a navíc i stejným rozlišením. Obr. 2 řekne více, představení novinky spolu s odkazy na webu DPS taky [3].

AFG převlečený za osciloskop

Barevný TFT panel s úhlopříčkou 4,3 palce zvedá vlnu důvěry i na straně výrobce. Ten se tak jedním dechem začíná srovnávat s konkurencí a za všechny „soky“ volí právě Tektronix spolu s jeho řadou AFG3000 [4]. Proč ne. Budou-li mezi sebou dva soupeřit, třetí, tedy zákazník, na tom jen vydělá. Na straně gigantu s modročerným logem však stále mlčí a napětí roste. A zasvěcení již dobře vědí, že nebude samo.

Devět palců je více než čtyři

Zhruba po měsíci je jasno. Tektronix nezklamal a znovu dostál své pověsti výrobce měřicí a testovací techniky, který nemá strach vydat se znovu vlastní cestou. A protože na cestě musí být v prvé řadě dobře vidět, hodily by se ještě větší displeje – první věc, která upoutá pozornost. Vždyť všichni, kdo budou chtít zbrusu novou řadu generátorů AFG31000 nějak trumfnout, musí nyní sáhnout po úhlopříčce minimálně devět palců [5]. V případě kapacitní technologie snad i doslova. Pouze na okrasu však panely nebudou.

Na téma displejů a jejich rozměrů se ve světě chytrých technologií vedou bouřlivé diskuze již léta. A jak se zdá, debata se nevyhýbá ani generátorům AFG, což je na druhou stranu také dobře. Tektronix velké úhlopříčky rozhodně umí a dokazuje to třeba svými multidotykovými osciloskopy MSO, které nyní vyústily až do skvěle vybavené šestkové řady [6]. Hostit panel s úhlopříčkou takřka 16 palců, třeba jako na obr. 3, dnes již nemusí pouze notebooky. Ale ruku na srdce, opravdu byste chtěli něco takového vidět i u svého generátoru? Leda tak, bude-li součástí stejného přístroje.

AFG převlečený za osciloskop 2

Mnohem horší situace však nastává na opačné straně. Navzdory svému obrovskému rozšíření a také významu pro celou oblast elektroniky generátory AFG v otázce použitelnosti za ostatní laboratorní technikou léta zaostávaly. A nejednalo se jen o malé displeje. Vždyť bychom zde napočítali i další slabiny, díky kterým se člověk s přístroji obtížně seznamoval a hůře se mu pak s nimi též pracovalo. Kdyby tak jen dostaly větší paměť a šly třeba lépe naprogramovat. Společnost Tektronix tím podle všeho míří i do vlastních řad, a aby jen nežehrala na složitosti provázející např. časování, chopila se příležitosti sama vyvinout generátory nové generace. Ty předchozí již nabízí v řadách 1000, 2000 či 3000 [4], takže, byť jen kosmeticky, změnila i název. A pokud jde o vyzyvatele z Rigolu, s modely DG se potkává spíše jen v čase, zvláště když hodlá další směřování vývoje definovat raději podle svého.

O oranžovém tlačítku a 50 Ω

Jak dalece se devítipalcové displeje u generátorů uchytí, ukáže čas. Zatím jsou karty spíše na jejich straně. A další body pro řadu AFG31000 rychle přibývají. Klasické generátory AFG totiž předpokládají impedanci 50 Ω, což ale u většiny testovaných zařízení DUT pochopitelně neplatí. V praxi to pak vede k nesrovnalostem mezi průběhy nastavenými na AFG a reálným signálem, který nakonec obdržíme. Nové modely proto přichází s chráněnou technologií InstaView™ určenou k monitorování a následnému zobrazení průběhů na DUT bez potřeby další kabeláže či přístrojového vybavení. Výsledek zachycený na displeji tak dle obr. 3 bezprostředně reaguje na změny kmitočtu, amplitudy, tvaru signálu a pochopitelně též impedance testovaného systému.

Další výhoda velkého kapacitního dotykového panelu se pojí s novým nástrojem ArbBuilder umožňujícím uživateli vytvářet a dále editovat libovolné a často se měnící průběhy rovnou na zařízení, bez účasti počítače. Vývojářům, kteří by přesto rádi znovu zopakovali signály zachycené osciloskopem, zde výrobce ponechává prostor pro soubory .csv a ještě jednou ArbBuilder, takže je bude možné nahrát přímo do generátoru.

AFG převlečený za osciloskop 3

10 modelů, 14 bitů

Jak vyplývá z přiložené tabulky, nová řada generátorů dává na výběr mezi jedním a dvěma kanály, podporuje rychlost vzorkování až do 2 GS/s, šířku pásma od 25 MHz až do 0,25 GHz a pro zátěž 50 Ω lze dále počítat s výstupní amplitudou od 1 mV až do 10 V špička-špička. V režimu klasického AFG si kromě toho uživatelé volí frekvenci a již se nestarají o délku průběhu nebo vzorkování. V rozhodování může pomoci též paměť, která se z výchozích 16 milionů bodů na kanál dostává volitelně až na osminásobek. Že jsou dva kanály málo? Žádná věda. O nějaké synchronizaci již v Tektronixu slyšeli dávno předtím. A když na to přijde, 16 bitů umí taky dobře [7].

AFG převlečený za osciloskop 4