česky english Vítejte, dnes je středa 22. leden 2025

Analýza výkonu nyní ještě lépe aneb když přesnost 0,04 % nestačí

DPS 1/2019 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

Založena byla již během první světové války a v roce 1970 se jako průkopník pustila do vývoje a následného prodeje elektronicky řešených analyzátorů výkonu. Jak si na poli takové precizní měřicí techniky společnost Yokogawa vede bezmála po padesáti letech? Má stále co nabídnout a budou se „výkony“ odrážet i v samotné její činnosti?

A

Hra o setiny pokračuje

Nemusíte zrovna vyvíjet elektrovozidla s vysokou provozní účinností a ještě k tomu při napájení spoléhat na obnovitelné zdroje energie. Žádné zařízení si dnes nemůže dovolit mrhat energií, ať již z titulu přísných nařízení shora, nebo jen kvůli cti autora návrhu. Aby naše aplikace nepřipomínala spíše spirálu, která „protopí“ vše, co dostane, potřebujeme při návrhu nejen přemýšlet, ale také správně měřit. A to stále přesněji, zvláště když o dalším postupu mnohdy rozhodují byť jen nepatrná zlepšení v otázce výkonové spotřeby.

V Yokogawa Test & Measurement si to dobře uvědomují a vyráží proto do boje o další setiny [1]. A aby bylo s čím srovnávat, postavili proti novým precizním analyzátorům výkonu WT5000 [2] svou vlajkovou loď WT3000E vypuštěnou v roce 2015.

To se již ale nepohybujeme ve střední ani jiné „ekonomické“ třídě, vždyť přesnost AC měření zde na síťovém kmitočtu 50 resp. 60 Hz poskočila z původních ±0,04 % na ±0,03 % (setina procenta pro čtenou hodnotu a dvě pak u rozsahu), pro stejnosměrná měření výkonu dokonce z ±0,15 % až na ±0,07 % (0,02 % + 0,05 %) a drobného posunu směrem vpřed jsme se dočkali rovněž v případě účiníku – opět o jednu setinu až na ±0,02 %. Změna sice nemusí být nijak závratná, nicméně výrobce tím vysílá jasný signál: vlastní spotřebu, výkonové ztráty nebo účinnost konverze teď zhodnotíme ještě přesněji.

Měření však nebude pouze o precizním vyjádření hodnoty. A tak zatímco analyzátory výkonu WT3000E využívaly pouze čtyři moduly, novinka jich na vstupu a bez potřeby přístroj někam odesílat umožňuje osadit rovnou sedm, přesně jak to vidíme i na obr. 2. Rozměry obou řešení přitom stále zůstanou srovnatelné. K modelům WT5000 ještě doplníme údaje o 18bitovém A/D převodníku (10 MS/s), dotykovém panelu WXGA s úhlopříčkou 10,1 palce a zmíníme též pokročilé možnosti filtrování nebo podporu harmonické analýzy až do pětistého řádu, kdy v tomto duchu dále porovnáváme i dva různé vstupní zdroje.

MSO řady 3000

Na vlně dalšího zdokonalování [3] se ještě svezly osciloskopy DLM3000 pracující se smíšenými signály. Jen se tentokrát „podívaly“ hlouběji do historie, konkrétně až do roku 2008, ve kterém Yokogawa představila sérii 2000. Z ní také vychází hardwarově přepracované novinky s dalšími funkcemi, USB 3.0, dotykovým panelem, dvěma resp. čtyřmi kanály, šířkou pásma 200, 350 nebo též 500 MHz a vzorkovací rychlostí do 2,5 GS/s. DLM3000 pojme až 500 milionů bodů, a pokud by nestačilo ani to, bude ještě možné doinstalovat 60GB SSD [4].