Během prvních měsíců roku 2019 společnost Yokogawa Test & Measurement představila několik novinek, jejichž společným jmenovatelem se stává komunikace pomocí optických vláken. Jednu skupinu produktů přitom využijeme již na výrobní lince, zatímco s dalšími přístroji vybavenými velkou baterií se směle vydáme i do terénu.
K měření a vyhodnocování vlastností nejednoho optického zařízení, ale také celých systémů slouží nástroje řady AQ2200, výrobcem souhrnně označované jako „Multi Application Test System“. Jedná se o modulární řešení zahrnující stabilní (laserové) zdroje, rychlé senzory, stejně tak i stavitelné útlumové články ATTN, měřiče výkonu, switche OSW pro změnu trasy optického signálu apod. Moduly lze v libovolné kombinaci osadit na společnou základnu řešenou pomocí dvou různých „frame kontrolerů“ odlišených třemi nebo také devíti volnými pozicemi. A přesně zde budou pasovat i první novinky v podobě zásuvných modulů zdroje s neobyčejně vysokou stabilitou svého výstupu [1].
Obr. 1 Nové moduly se pyšní vysokou stabilitou, kterou využijeme i při kalibracích [2]
Nejen ve vývoji, ale také přímo na výrobních linkách je oceníme při kontrole a testování optických vláken, konektorů, pasivních oddělovacích prvků, zesilovačů a také dalších součástí využívaných v optických komunikačních sítích. Při posuzování ztrát a souvisejících charakteristik se můžeme u modulů AQ2200-112 s lasery typu DFB-LD spolehnout na jeden či dva kanály, výstupní úrovně od +10 dBm a také stabilitu definovanou v rozmezí ±0,005 dB. Vděčit za to budeme řízení teploty zdrojové součástky, potlačení vlivu odrazu od testovaného zařízení a také kompenzaci výkyvů způsobených interferencemi. K dispozici máme čtyři různé verze pokrývající běžně používané vlnové délky 1 310 nm, 1 550 nm, 1 625 nm a 1 650 nm [2].
Obr. 2 Příklad nasazení modulů zdroje AQ2200-112 [2]
Reflektometry ve své nabídce společnost Yokogawa rozhodně nešetří, což ostatně dokládá i dalšími novými přístroji typu OTDR (Optical Time Domain Reflectometer), tentokrát již v řadě AQ1210 navazující na své předchůdce značené jako AQ1200.
Obr. 3 OTDR AQ1210 se vymezuje dotykovým ovládáním i výdrží baterie [4]
Lákadlem by se měla stát podpora kapacitního dotykového ovládání na panelu s úhlopříčkou 5,7 palce a ještě větší kapacita baterie [3]. Hovořit proto budeme o kompaktní příruční technice vhodné zejména do terénu a všude tam, kde potřebujeme instalovat optické kabely, příp. též provádět údržbu. Systém rovněž zastane funkce měřiče výkonu nebo samotného zdroje světla. Veškeré ovládání ale naštěstí nebude jen dotykové. Výrobce pamatuje i na klasická tlačítka nebo voliče a pro účely přenosu dat či řízení skloňuje ve spojitosti s portem USB také rozhraní Wi-Fi a ethernet. Celkem šest modelů pracuje s vlnovými délkami začínajícími na 1 310 nm a dynamickým rozsahem již od 37/35 dB [4].
Odkazy:
[1] Tisková zpráva, https://tmi.yokogawa.com/news/press-releases/2019/yokogawa-releases-light-source-module-for-aq2200/
[2] Moduly AQ2200-112, https://tmi.yokogawa.com/solutions/products/optical-measuring-instruments/multi-application-test-system/aq2200-112-ls-module-dfb-12-channels/
[3] Tisková zpráva, https://tmi.yokogawa.com/news/press-releases/2019/yokogawa-releases-aq1210-optical-time-domain-reflectometer/
[4] Reflektometry AQ1210, https://tmi.yokogawa.com/solutions/products/optical-measuring-instruments/optical-time-domain-reflectometer/aq1210-series-optical-time-domain-reflectometer/
robenek@dps-az.cz