česky english Vítejte, dnes je středa 25. prosinec 2024

Technika tří té? Tak tedy Teledyne Test Tools

DPS 2/2019 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

Co mají společného digitální multimetry, napájecí zdroje, osciloskopy, spektrální analyzátory nebo např. generátory průběhů? Přesně tak, jedná se o základní nástroje, bez kterých si naši práci dokážeme jen stěží představit. Výrobci si to moc dobře uvědomují a podřizují tomu i své vlastní představy. Třeba o dalším směřování.

Společným jmenovatelem je trojka

Protiklady se nevyhýbají ani světu měřicí techniky. Jednou zde pozorujeme přístroje „vyhnané“ svými parametry až na samotné hranice možného a jindy zase vybavení, které si od všech vezme něco a za cenu nemála kompromisů umožní vznik nejrůznějších multifunkcí. Obojí pochopitelně dává smysl, ale zdaleka ne pro každého. Firmu Teledyne LeCroy jsme na stránkách DPS měli možnost opakovaně poznat jako tvůrce precizního laboratorního vybavení, o kterém je radost už jen psát. Třeba u osciloskopů s přehledem zvládá 12bitové rozlišení, nebojí se šířky pásma do 100 GHz, mnoha desítek vstupních kanálů, vzorkovacích rychlostí dosahujících 240 GS/s a příliš pro něj neznamená ani paměť schopná pojmout rovných pět miliard bodů [1]. Jakoby tomu ale stále něco chybělo. Až do loňského podzimu [2], kdy firma začala postupně odhalovat novou řadu značkových „Teledyne Test Tools“ na obr. 1, ve zkratce tedy T3. Úvahám nad vznikem další legendy se proto nešlo jen tak vyhnout [3]. Ať již tedy patříte k vývojářům, testovacím inženýrům, nebo je ve škole k budoucí profesi teprve vedete a hledáte přitom spolehlivé a snad i cenově dostupné pomocníky s jasně definovanou funkcí, máte je mít. Někdy stačí cestovat jen v „ekonomické třídě“. Hlavně když to bude rychle a správným směrem.

Technika tří té - Tak tedy Teledyne Test Tools

Přímo od zdroje

Co by to bylo za pracoviště bez pořádného napájení? Za výmluvnou zkratku T3 stačí v názvu doplnit „PS“ a dostáváme lineárně řešený systém vybavený barevným TFT LCD s úhlopříčkou takřka 11 cm a rozlišením 480 × 272 bodů. Přehledně tak ovládneme trojí nezávislé oddělené výstupy. První dva, řešené na způsob Master a Slave, nabízí vždy stejnosměrné větve 0–32 V zatížitelné až do 3,2 A, zatímco na posledních svorkách budeme při stejném proudovém odběru přepínat mezi 2,5, 3,3 nebo 5 V. Maximální výstupní výkon u T3PS3000 pak dosahuje 220 wattů, počítáme s rozlišením 1 mV, resp. 1 mA a díky možnostem sériového či paralelního spojení výsledek posouváme až na 64 V, příp. 6,4 A. Na změny vstupu či zátěže systém reaguje v rozmezí (0,01 % + 3 mV) nebo (0,2 % + 3 mA), zatímco se zvlněním a šumem se nedostaneme nad 1 mVRMS (5 Hz až 1 MHz), příp. 3 mARMS. Zdroj pamatuje také na rozhraní USB + LAN, vyvolání až pěti skupin parametrů a nepodceňuje ani otáčky ventilátoru řízené v závislosti na teplotě.

Grafický displej, který se zdaleka neomezuje pouze na číslice, ale přehledně zobrazí také histogram, trendy na časové ose či statistiky, si spolu se zmiňovaným rozhraním ještě chvíli ponecháme. Potřebujeme totiž i měřit a díky čtyřem digitálním multimetrům, tentokrát již jako T3DMM, to zvládáme až se 6½místným zobrazením, počtem deseti tisíc čtení za vteřinu, rozsahy pro DC/AC napětí od 200 mV až po 1 000, resp. 750 V a stejně tak i v případě proudu od 200 μA až do 10 A (True RMS). Chybět zde nesmí ani dvou- nebo čtyřdrátové zkoumání odporu, kapacita, kmitočet, perioda, teplota, test diod a samozřejmě též vodivost. Nejvyšší stolní verzi výrobce dále nabízí ve variantě T3DMM6-5-SC (Scanner) pyšnící se 16kanálovým multiplexerem podporujícím čtyři proudová měření a dalších 12 univerzálních vstupů, přesně jak to vidíme na obr. 2.

DSO, AFG/AWG i SA

Nejpočetnější skupinou přístrojů byly v době psaní článku, jak jinak, osciloskopy, těsně následované generátory průběhů. Řada T3DSO1000 přichází se třemi osmibitovými modely se dvěma a také čtyřmi analogovými kanály (volitelně pak i 16 digitálními), šířkou pásma 100 nebo také 200 MHz, vzorkovací rychlostí max. 1 GS/s a pamětí v délce až 14 milionů bodů. Takové parametry jsou v kontextu „standardní“ nabídky výrobce poněkud nezvyklé, nicméně zákazník si je žádá a bude potřeba mu vyhovět. Stejně jako s dalšími šesti osciloskopy série 2000, které počet kanálů i rozlišení zachovávají, ale pokud jde o paměť nebo rychlost vzorkování, vykáží již 140 milionů bodů či 2 GS/s. Šířku pásma tentokrát volíme vždy mezi 100, 200 nebo 300 MHz.

Generátory průběhů řady T3AFG dostáváme hned v pěti variantách odlišených šířkou pásma od 5 až do 120 MHz, jedním nebo také dvěma kanály, pamětí až 8 Mpts na kanál a stejně tak i rychlostí až do 1,2 GS/s. Modely do 10 MHz pracují s 14bitovým rozlišením, zatímco verze od 40 MHz výše přidají ještě další dva bity k dobru a vše zdůrazní na dotykovém panelu s úhlopříčkou 4,3 palce. To další dva nové přístroje řady T3AWG využijeme až do 250, resp. 350 MHz. Výrobce sází na 16bitové vertikální rozlišení, rychlosti znovu do 1,2 GS/s, paměť až pro jednu miliardu bodů na kanál a třeba též DPG (Digital Pattern Generator) rozšiřující výchozí dva analogové (24 VP-P) o dalších osm číslicových kanálů, včetně možnosti synchronizace. Tomu ale také odpovídá i jejich cena. Hned vedle doplňkových nástrojů spolu s příslušenstvím a třeba též dvou rozdílových TDR (Time-Domain Reflectometer) provozovaných až do 15 GHz budou mít v nabídce „tří té“ své čestné místo rovněž spektrální analyzátory z obr. 3. Přehledný rozcestník [4] řekne víc.