česky english Vítejte, dnes je sobota 23. listopad 2024

Generátory DG2000. To dobré v ještě lepším kabátě

DPS 2/2020 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

Stále pro své pracoviště vybíráte vhodný generátor průběhů? Čekání se nepochybně vyplatilo, už jen proto, že technologie SiFi od společnosti Rigol mezitím dostala pořadové číslo římská dvě a první dvě řady stolních přístrojů DG800 a DG900, které ji směly využívat, dalšího čestného pokračovatele. Smyslem je nabídnout stejné předpoklady, ovšem v rámci mnohem odolnějšího průmyslového řešení. Všichni, kteří se nespokojí jen tak s ledajakou výrobou signálu v pásmu do 100 MHz, pokračují dále ve čtení.

Vydrží víc

Listopadové novinky [1] v řadách DG2000 vychází z generátorů Rigol série DG900, které jsme na stránkách DPS představili v [2]. Výrobce tím dále rozšiřuje svou nabídku 16bitové techniky, se kterou hodlá uspokojit požadavky náročnějších uživatelů. Původní modely, které svým podmanivým členitým designem umocněným podporou dotykového ovládání zaujmou hned po vybalení, vidíme na prvním obrázku. Nové provedení „vyšší“ řady pak vykresluje obr. 2.

Generátory DG2000. To dobré v ještě lepším kabátě

Technické parametry a také vlastnosti mají zůstat v zásadě stejné, což ovšem neplatí o vnějším vzezření. To již na první pohled působí mnohem robustněji a rovněž zde došlo k drobným úpravám v nabídce čelního panelu, který nyní ozdobilo též rozhraní USB. Funkce tlačítek, jako jsou např. Preset, Lock či Trig ustupují do pozadí, jen aby daly rychle vyniknout šesti různým druhům signálu. Dotyková obrazovka s úhlopříčkou 4,3 palce však zůstala zachována, stejně jako krytí IP2x nebo provozní teplotní rozsah od nuly až do +45 °C. A pokud nemají být vaše zařízení při práci slyšet, pak vězte, že ventilátor zde nenajdete ani v jednom případě.

Bod za bodem

Série nových generátorů Rigol, které lze pohodlně osadit i do stojanu, dává na výběr celkem ze tří modelů se dvěma výstupními kanály (ekvivalent ke dvěma nezávislým zdrojům signálu se stejnými vlastnostmi a také možností vzájemného sledování), rychlostí 250 milionů vzorků za vteřinu nebo též pamětí v délce 16 Mpts/kanál [4]. Základní varianta DG2052 zvládá funkci sinus až do 50 MHz a výrobce si ji opět cení na necelých šest stovek dolarů. Zlatá střední cesta poté vede až k 70 MHz, zatímco nejvyšší verze s cenovkou 999 dolarů a označením DG2102 se „podívá“ až do 0,1 GHz, přičemž obdélník vyrábí ještě při 25 MHz. Jitter (rms) je pro veškeré výstupní průběhy definován již na úrovni 200 ps. Potěší i funkce čítače pracujícího se šířkou pásma 240 MHz.

V nabídce systému pracujícího třeba s modulacemi AM, FM, PM, ASK, FSK, PSK či PWM nebo harmonickými kmitočty až do osmého řádu je k dispozici 160 vlastních průběhů pokrývajících veškeré běžné potřeby. Mezi standardně podporovanými rozhraními najdeme USB Host & Device a také LAN. Přednosti technologie SiFi II (Signal Fidelity) se snadným nastavením a také možností dynamického přizpůsobení charakteristik v časové i frekvenční oblasti, která dále odkazuje na maximální preciznost vyráběného signálu, přibližuje dokument [4].