česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 21. listopad 2024

DL3021: zátěž, kterou budete vyhledávat

DPS 3/2020 | Články
Autor: Conrad Electronic Česká republika

Zatímco vrcholový sportovec se zbavuje každé zátěže, vývojář ji při dosahování maximálního výkonu musí dokonce vyhledávat. Zvláště tehdy, je-li elektronická a programovatelná zároveň. Podobně jako některý z modelů řady DL3000 od Rigol Technologies.

Desítky ampér, stovky wattů

Pokud jde o DC zátěže, výrobce v době psaní textu nabízí čtyři verze. DL3021 si poradí s celkovými výkony až do 200 W, zatímco DL3031 ještě přidává k dobru dalších 150 wattů. Tomu také odpovídají maximální průtoky o velikosti 40 A, resp. 60 A. Pokud jde navíc o nejvyšší dosahovanou strmost proudu, frekvenci přepínání v dynamickém režimu a třeba i rozlišení při čtení údajů, lepšími parametry se pokaždé již z výroby pyšní „áčkové“ modely (DL3021A).

Programovatelné zdroje Genesys+ 1U poloviční šíře − nyní 1 500 W

Rozhodně to ale neznamená, že by základní varianty zůstávaly nějak pozadu. Až tedy jednou vznikne potřeba, stačí si jen k výchozímu provedení dokoupit příslušnou softwarovou licenci, která kromě toho umí „oživit“ i číslicový vstup a výstup, nebo rozhraní LAN. Co ale rozhodně nelze změnit, je uživatelské rozhraní, které u příplatkových zátěží vypadá o něco lépe. Celý čelní panel, včetně displeje, zde totiž používá více barev. Při procházení společné dokumentace je na to potřeba myslet, protože v Rigolu na fotografiích pochopitelně upřednostňují vyšší verze.

Solidní základ

Programovatelná zátěž se v elektrotechnické praxi určitě neztratí. Podobně jako výchozí DC model DL3021, který je sice nejnižším z celé jednokanálové řady, ale již v základu nabízí spoustu užitečných funkcí. A s výhledem do budoucna má navíc dále kam růst.

Ve společnosti Rigol se shodli na tom, že laboratornímu přístroji s bezmála osmi kilogramy budou místo dotykového rozhraní slušet spíše klasická tlačítka. Na čelním panelu jich napočítáte přes čtyřicet a chybět zde nesmí ani otočný volič, který však z nepochopitelného důvodu neumožňuje potvrzovat stiskem. Mezi jednotlivými ovládacími prvky s gumovým hmatníkem se ale rychle zorientujete a ti, kdo s takovým přístrojem ještě nikdy nepracovali, mají v případě pochybností k dispozici i jednoduchou nápovědu. Práce může začít.

Staticky, ale i v pohybu

S aktuální nabídkou, zobrazovanou vždy ve spodní části displeje, se pojí prvních šest tlačítek, která umožňují opakovaně procházet i dílčí volby. Vpravo od LCD pak definujete jeden ze čtyř statických režimů zátěže s konstantním proudem, napětím, odporem či výkonem, příp. též některý ze tří dynamických módů. Ty nyní umožňují nepřetržitě přepínat mezi dvěma zvolenými proudovými úrovněmi (Con) a v případě potřeby, hned vedle řady dalších parametrů, řídit i načasování náběžné hrany (Pul) či obou přechodů signálu (Tog). Pro účely synchronizace lze přitom spouštět příkazem (BUS), pomocí vnějšího signálu (DIGIO) a také na základě stisku tlačítka (TRAN). Pokud vám ale bude zařízení v prostředí s grafickou nápovědou a režimu CC Continuous akceptovat kmitočty převyšující povolenou mez a tvářit se u toho, že se vlastně nic neděje, nesmíte se nechat zmást.

Elektronická zátěž DL3021 umožňuje vytvářet vlastní, mnohdy i složité posloupnosti (List), zatímco pomocí tlačítka APP zase volíte mezi testy baterie, OCP či OPP. Zvláštní ovládací prvek je rovněž vyhrazen okamžitému zobrazování průběhů. Veškerá aktivita se přitom odvíjí od robustních vstupních svorek doplněných dvěma zdířkami pro vzdálené snímání. Při vyšších proudových odběrech lze proto u přívodů kompenzovat úbytek napětí. Banánky na silových svorkách sice nezapojíte, nicméně s napájecími zdroji od stejného výrobce se bude zátěž skvěle doplňovat, a to nejen z hlediska shodných rozměrů (viz také náš test Lineární programovatelný zdroj DP832 staví na dobrém základu [1]).

Pozor na síťovou hrozbu

Efektivnímu proudění vzduchu okolo masivního žebrovaného chladiče, který je celý osazen uvnitř těla DC zátěže DL3021, napomáhají velké výřezy na zadním panelu. V jeho zbývající části se pak našel prostor pro dvojici výstupních konektorů sloužících k pozorování napětí či proudu na vstupu zátěže, digitální vstup a výstup, rozhraní LAN, USB Device, RS-232 a konečně též i síťový konektor s pojistkovým pouzdrem. Na levém boku přístroje, který se navíc může na gumových lemech lehce pohupovat, již ale bude napájecí kabel s koncovkou zakončenou pod úhlem 90° poněkud vyčnívat.

Výrobce by se však měl vážně zamyslet nad svým přepínačem síťového napětí umožňujícím vybírat mezi 115V a domácími 230V rozvody. Vícejazyčná nálepka vybízející ke kontrole je v pořádku a přimhouřit oko by se snad ještě dalo i nad protichůdným označením jednotlivých stavů červeného „AC selectoru“. Co však bude neomluvitelné, je návod k použití, který navzdory aktualizovanému vydání z dubna 2019 stále tvrdí pravý opak. O tom, jak je to doopravdy, nakonec musel rozhodnout až ohmmetr. Zhruba trojnásobně vyšší odpor při odpojeném síťovém přívodu a zapnutém hlavním vypínači přístroje zde mezi L a N naměřil v poloze voliče vpravo. A tomu také skutečně odpovídalo nastavení pro našich 230 V. Uživatelská příručka nemá pravdu.

Zátěž i pro uši?

Skromnější TFT LCD s úhlopříčkou 4,3 palce dokáže najednou zobrazit jak provozní stavy, tak i celou řadu parametrů. Zátěž DL3021 sice pro stěžejní napětí a proud používá docela velké číslice, ale při procházení údajů ve spodní části panelu již bude nutné vše sledovat z výrazně kratší vzdálenosti. Zvláště má-li obdélníkové lemování zvolené nabídky snahu maskovat jednotku „Ω“ tak, aby připomínala spíše nulu. Užitečná bude rovněž grafická nápověda, jen zde počítejte s ještě menšími popisky. Čitelnost může dále zhoršovat i kombinace jasně zelené barvy na světlém podkladu.

Použité hmatníky jsou příjemné na dotyk, nicméně v otvorech vykazují až příliš velkou vůli. Spolehlivé zadávání povelů to ale neohrožuje. Výrobce by se však mohl vyvarovat popisů nakloněných doleva a promyslet i lepší rozvržení jednotlivých skupin tlačítek. U silových vstupů místo numerické klávesnice logicky očekáváte trojici stěžejních funkcí ON/OFF, TRAN a SHORT. Zmíněná tlačítka jsou sice při aktivaci hezky podsvícená, jen je musíte pokaždé hledat někde mezi ostatními prvky a neustále přitom narážet na chybějící prostor v rámci celého předního panelu. Pozor si také dávejte při zadávání desetinných čísel. Stiskem „tečka devět“ bez předchozí nuly přístroj žádáte rovnou o 9 A!

Elektronická zátěž je každopádně dominantou, kterou nelze snadno přehlédnout. Už jen kvůli celkové délce přístroje, která zde při započítání gumových ochran a také vyčnívajících vstupních svorek dosahuje více než 44 cm. A díky hutnému projevu ventilátoru, který rozhodně nezahálí ani v klidovém režimu bez odebíraného proudu, ji rovněž jen tak nepřeslechnete.

Přitíží obvodům, vám ale ne

A co vy? Pohybujete se v oboru výkonové elektroniky, příp. k tomu všemu své žáky teprve vedete? Vyvíjíte a testujete nejrůznější napájecí zdroje, moduly či adaptéry nebo zase řešíte otázky spojené s akumulátory či nabíjením? Vsaďte místo zapojení simulujících Zenerovu diodu a třeba i dosluhujících žárovek, objemných rezistorů či dalšího „balastu“ konečně na pořádné zařízení. Třeba na dvěstěwattový model DL3021 od Rigolu s řadou vlastních ochran a ještě větším počtem funkcí. Vždyť programovatelná zde má být přece zátěž, nikoli přítěž.