česky english Vítejte, dnes je neděle 26. leden 2025

TBS2000B myslí na vývojáře i učitele

DPS 4/2020 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

Na malý výběr osciloskopů pracujících v pásmu do 200 MHz si určitě nemůžeme stěžovat. Výrobcům je sice jasné, že s takto omezeným záběrem nelze ani zdaleka vyhovět veškerým požadavkům, nicméně význam základní měřicí techniky rozhodně nepodceňují. Dokladem nechť je i nová šestice modelů řady TBS2000B. Pro některé bude pádným argumentem již samotná značka přístroje, zatímco jiným při rozhodování leccos napoví i prodloužená záruka v délce 60 měsíců.

Jde to i bez drátů

Které vlastnosti se sluší při výběru výchozího provedení osciloskopu zohlednit? Ve společnosti Tektronix na to mají jednoduchou příručku [1], která shrnuje známé předpoklady, zejména pokud jde o šířku pásma, vzorkovací rychlost, dostatečný počet vstupních kanálů, kompatibilní sondy, otázky spojované se spouštěním, délku záznamu, možnosti automatického měření či analýzy, snadné ovládání, vzájemnou propojitelnost nebo např. nástroje sloužící k dekódování sériových sběrnic. Za zmínku však stojí i tzv. „jedenáctý faktor“ definující podporu, kterou lze očekávat i poté, co si zařízení jednou zakoupíte. A jak by měl podle stejného výrobce vypadat moderní osciloskop s předpoklady k základním činnostem v roce 2020?

TBS2000B myslí na vývojáře i učitele

Zařízení rodiny TBS2000 jsou již minulostí, nyní táhne jejich „béčková“ řada, která má původní řešení nejen nahradit, ale zároveň přitom vykázat i stoprocentní kompatibilitu se stávajícími návrhy [2]. Měřicí systém s vertikálním rozlišením osm bitů a novým front–endem vykazujícím ještě menší šum zde využije buď dvou, nebo také čtyř analogových vstupů a nabídne přitom rozšířitelný kmitočtový záběr 70–100–200 MHz, vzorkovací rychlost až 2 GS/s a dále i paměť v délce pěti milionů bodů. Oproti přístrojům vybaveným zobrazovací jednotkou s úhlopříčkou sedm palců bude dominantu v případě osciloskopů řady TBS2000B tvořit 9palcový panel s maticí 800 × 480 pixelů (WVGA). Na vodorovné ose lze proto díky rozdělení s využitím 15 dílků spatřit mnohem více. V průběhu měření je ale rovněž nutné komunikovat s okolím. V Tektronixu sází nejen na tradiční rozhraní USB či ethernet (100-BaseT), ale také podporu Wi-Fi prostřednictvím kompatibilního adaptéru připojeného k portu USB host s možností nastavení přímo z čelního panelu.

Měří, ale i vzdělává

Při návrhu měřicího zařízení výrobce nemyslel pouze na techniky či vývojáře, ale také všechny, kteří se na svou profesní dráhu teprve připravují. Ke slovu se tak dostává i zobrazování užitečných informací vysvětlujících na základě textu či doprovodné grafiky důležitá nastavení osciloskopu. Tektronix u svých modelů dále umožňuje prohlížet nejen celé příručky, ale třeba učitelům nabízí i možnost zakázat jinak užitečné funkce měření, příp. do každého přístroje nahrát laboratorní cvičení. Ke stažení jich budou mít více než sto. S nastavením a sledováním spousty zařízení z jediného počítače pomůže systém TekSmart Lab™.