česky english Vítejte, dnes je neděle 26. leden 2025

Spektrální analyzátory Rigol se uplatní na více frontách. Klíčový je režim VNA

DPS 6/2020 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

Neustále rostoucí počet funkcí nabízených pěkně pohromadě u jediného přístroje nemusí být pouze výsadou moderních osciloskopů. Své k tomu mají co říci též spektrální analyzátory. Existuje třeba nějaký důvod, aby takové zařízení nevládlo režimem vektorového obvodového analyzátoru VNA? Možná. Nová měřicí technika s logem Rigol Technologies však význam parametrů, jako jsou S11, S21 či DTF, zlehčovat určitě nebude.

Spektrální analyzátory Rigol se uplatní na více frontách. Klíčový je režim VNA

Platforma Ultra-Real ještě neřekla poslední slovo

Novinky, kterých se takové rozšíření bude týkat, ponesou označení RSA3000N, příp. též RSA5000N a výrobce je světu představil v průběhu letních prázdnin [1]. Aktuálně máme modelů odlišených v obou řadách právě koncovkou „N“ k dispozici celkem pět. Výchozí rodiny real-time spektrálních analyzátorů řady 3000 a 5000 však nejsou ničím novým. Nižší série nabízí kmitočtový záběr od 1,5 GHz přes 3 GHz až do 4,5 GHz společně s real-time BW 10 MHz a volitelně i 40 MHz, zatímco vyšší modely řady pět tisíc již dávají na výběr mezi 3,2 GHz a 6,5 GHz, dohromady se šířkou pásma 25 MHz, resp. ještě jednou 40 MHz. Na webových stránkách DPS Elektronika od A do Z jsme oba přístroje s technologií Ultra-Real, vybavené kapacitním multidotykovým panelem s úhlopříčkou přes deset palců, postupně představovali v roce 2018 [2].

Spektrální analyzátory Rigol se uplatní na více frontách. Klíčový je režim VNA 1

Přístroje RSA3000N [3] a také RSA5000N [4] nyní nabídnou stejné funkce a také vlastnosti jako v případě stávajících modelů RSA. Kromě toho však bude možné těžit ze standardního režimu vektorového obvodového analyzátoru, včetně možností spojovaných např. se Smithovým diagramem, grafy vynášenými v polární soustavě souřadnic, koeficienty odrazu, impedancemi, vložným útlumem, útlumem odrazu, kmitočtovou odezvou, činitelem stojatého vlnění, skupinovým a také fázovým zpožděním, vzdáleností k poruše DTF apod. Prostor se tak otevírá všem, kdo hodlají pracovat s anténami, vyhledávat problematická místa na kabelovém vedení nebo např. popisovat chování aktivních i pasivních vysokofrekvenčních součástek. Zájemci z řad menších firem nebo škol, ale i všech, pro které je elektronika spíše jen „koníčkem“, mohou sáhnout po modelech řady RSA3000N, jejichž cena v případě 1,5GHz varianty začíná již na 2299 dolarech. Při uvážení nejvyšší nabídky, zasahující u spektrálních analyzátorů RSA5000N z obr. 1 až do 6,5 GHz, bude ale zase možné řešit požadavky většiny mainstreamových návrhů ze současného světa internetu věcí. Zde se již ovšem u „enkových“ přístrojů pohybujeme v hladinách od devíti tisíc dolarů směrem výše.