česky english Vítejte, dnes je úterý 03. prosinec 2024

CM400x: co uteče, nevyhraje

DPS 2/2021 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

Potíže spojené se svodovými proudy lze řešit různými způsoby. Pokud přitom sáhnete po nové technice od společnosti Hioki, budete tak činit efektivně, rychle, ale i s náležitou přesností. V rámci prevence selhání stroje nebo snad i úrazu elektrickým proudem stačí jen rozevřít kleště. Žádné přerušení dodávky energie se nekoná.

Výsledky nejsou jen o číslech

Od konce listopadu minulého roku mají „AC Leakage Clamp Metery“ série CM4000 další dva zástupce [1]. Relativně drobné 600A přístroje s čestnou jedničkou ve svém názvu, představené na stránkách DPS Elektronika od A do Z v [2], tak mohou nyní následovat modely CM4002 a CM4003. S novinkami fungujícími v rozmezí od malých úniků střídavého proudu až po velká provozní zatížení hodlá výrobce navázat na své Clamp on Leak HiTestery 3283, které spatřily světlo světa již v roce 1997 a po dlouhou dobu zde rovněž figurovaly na pozici jakési vlajkové lodi. Provozní měření totiž nepatří k jednoduchým úkonům, zvláště když potřebujete zpracovávat spoustu výsledků poznačených někde na papíře nebo blíže prozkoumat průtoky jen občasného charakteru.

CM400x - co uteče, nevyhraje

Řešení, které u vybrané měřicí techniky, včetně obou novinek, Hioki nabízí, spočívá ve volitelném adaptéru Z3210 pro bezdrátové připojení a také volně dostupné aplikaci GENNECT Cross od stejného výrobce. V prvním případě se prostřednictvím rozhraní Bluetooth® spojíte s chytrým telefonem či tabletem, zatímco příslušný software již umožní jednoznačně provázat výsledky měření s fotografiemi z konkrétního místa, s technickými výkresy apod. Tímto způsobem rovněž podchytíte a zaznamenáte události, jejichž výskyt v čase není dopředu vůbec znám. Po jednoduchém zapojení a nastavení parametrů se budou příslušné údaje zapisovat přímo do vnitřní paměti přístroje – až po dobu 30 dnů a do počtu 999 událostí, kde také čekají na pozdější zpracování, včetně možnosti hlášení ve formě PDF.

Průměr 40 mm, krytí IP40

Aby mohlo zařízení přesně popsat i malé signály, musí spolehlivě odolávat vlivu vnějších magnetických polí. S nově navrženými senzory bude možné v této věci dosáhnout až o polovinu lepších výsledků než u předchozího modelu. Jedná se přitom o typickou hodnotu při měření proudu o velikosti 20 mA za přítomnosti vnějšího pole popsaného 400 A/m. K tomu si ještě připočtěme požadavky definované novým standardem IEC 61557-13, kdy mimořádně malé průtoky vyhodnocujeme se stále menší chybou – a to i v případě měřidel CM4002 a CM4003. Přístroje si rovněž polepšily z hlediska rozsahu hodnot pro zaručovanou přesnost – od 0,060 mA až do 200,0 A. Dříve vše přitom začínalo až na úrovni 1,00 mA (0,6 mA pro CM4001). Za zmínku stojí též podporované průměry vodiče do 40 mm, příp. možnosti, které nabídne vyšší verze 4003. Ve spojení s rekordérem totiž dokážete zaznamenávat i průběhy, včetně možných výkyvů, zatímco vše dále napájíte volitelným AC adaptérem Z1013 umožňujícím nepřetržitou činnost zařízení.

odkazy