česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 21. listopad 2024

Ke zdroji patří termočlánek. A cit pro malé odběry

DPS 4/2021 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek
01.jpg

Laboratorní zdroje napájení již nejsou to, co bývaly. Ne, tímto nelamentujeme nad upadající kvalitou základního vybavení každého pracoviště, spíše jen zdůrazňujeme rostoucí možnosti, které zde současná technika nabízí.

Pestrobarevné displeje, komunikační rozhraní a nejrůznější digitální funkce pronikly i do této skupiny stolních zařízení, kde také dokážou výrazně zjednodušit celý vývoj, včetně testování. Přístroje na tradiční hodnoty, spojené především s lineárními návrhy, určitě nezanevřely a dokážou je nyní povýšit na zcela novou úroveň. Jak se ale zdá, něco tomu stále chybělo.

Rozlišuje 100 nA

Na stejné vlně se aktuálně svezly i nové stejnosměrné zdroje napájení od společnosti GW Instek. Lineárně řešená, přesná a navíc i programovatelná zařízení řady PPX výrobce představil koncem března [1]. Jejich popis ale začneme hezky „postaru“, tedy od zavedených parametrů, kterými nejsou nic jiného než výstupní napětí, proud a také výkon. Pro všech šest modelů je přehledně zachycuje přiložená tabulka. Tím ale teprve vše začíná. Moderní zdroje totiž potřebují reagovat na současné trendy, zejména pak obrovský internet věcí společně s nositelnou elektronikou. Zde všude musí vývojáři snižovat energetickou náročnost a laboratorní vybavení by jim určitě nemělo stát v cestě. Právě naopak.

mereni-tabulka

GW Instek proto na prvním místě zmiňuje přepracovaný návrh, který vyústil ve čtyři různé úrovně rozlišení při doprovodném zkoumání proudu, tedy 0,1 μA, 1 μA, 10 μA a 0,1 mA, resp. dvě za předpokladu měření napětí, zde 0,1 mV a 1 mV. Jakmile tedy přenosná elektronika vstoupí do pohotovostního režimu i spánkového módu, systém stále monitoruje nepatrné změny v jejím odběru. Zároveň se má podle všeho jednat o první DC zdroje, které pro potřeby uživatele dále změří i teplotu. K tomu slouží vstupní zdířky umístěné přímo pod barevným displejem, kde také zapojíte termočlánek typu K. Jedná se o volitelné příslušenství GTL-205A. Výrobce v této souvislosti slibuje rozsah od –200 °C až do +1 372 °C, rozlišení 0,25 °C a přesnost ±(0,5 % + 2 °C). Měření teploty testovaného a zároveň i napájeného zařízení DUT je sice hezké, ale samo o sobě nestačí. Přístroj proto umožňuje s výsledky i nakládat a po překročení definovaného limitu výstup zdroje logicky odpojí.

mereni-1
Obr. 1 Nová řada napájecích zdrojů PPX od společnosti GW Instek citlivě pracuje nejen s úrovněmi napětí, proudu
či výkonu, ale na pomoc si „přizvala“ i termočlánek typu K. Na fotografii 100wattový model PPX-10H01 [1]

Z pohledu obsluhy však musíme zmínit i další funkce zdrojů skupiny PPX [2]. Jedná se např. o čtyři režimy zobrazování, vzdálené snímání pro kompenzaci úbytku napětí na kabelech až do 1 V, resp. 3 V, zapisovač změřeného napětí, proudu a teploty s intervalem 0,1–999,9 s, práci se sekvencemi nebo též rychlostmi přeběhu proudu a napětí, funkci vnějšího analogového řízení výstupu nebo společný provoz až 31 zařízení. Samozřejmostí je i celá řada provozních ochran.

mereni-2
Obr. 2 Z pohledu vzájemné propojitelnosti výrobce uvažuje rozhraní USB, LAN, RS-232, RS-485,
analogové řízení a volitelně též i GPIB [1]

robenek@dps-az.cz