česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 26. prosinec 2024

Zaslepit znamená ochránit. S multimetrem Hioki automaticky

DPS 6/2021 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

Digitální multimetr patří k základní výbavě, bez které se prostě nelze obejít. Ať již sedíme za stolem, nebo se denně pohybujeme v terénu. Pokud je pro vás důležité mít zařízení s nálepkou „Made in Japan“, mohla by se hodit novinka DT4261 z letošního srpna [1] od společnosti Hioki. V širší řadě DT4200 stojí na pomyslném rozhraní mezi standardními a špičkovými modely.

S dráty i bez nich

Multimetrů, které nás umí doprovodit na každém kroku, existuje opravdu mnoho. Vybírat lze samozřejmě podle různých kritérií, mezi které budou nepochybně patřit i doplňkové funkce pro zajištění ještě vyšší bezpečnosti a také komfortu při práci. Přesně to je i případ nového multifunkčního měřidla DT4261 s True RMS, které si dnes krátce představíme.

Obr. 1 (jpg)

Modré zařízení je v prvé řadě opět kompatibilní s adaptérem Z3210 pro bezdrátová rozhraní Bluetooth®. V praxi to pak dle obr. 2 znamená možnost přímého přenosu změřených údajů do Excelu. Ale nejen to. Pokud navíc využijeme volně dostupnou aplikaci GENNECT Cross pro mobilní zařízení, lze např. počítat i s jednoduchou harmonickou analýzou. Bezdrátový adaptér dokoupíte buď samostatně, nebo si jej opatříte již rovnou s přístrojem. Takový model pak nese označení DT4261-90.

Z pohledu dalších vychytávek nesmíme určitě opomenout krytky vstupních zdířek multimetru. Na tradičních záslepkách by snad nic výjimečného ani nebylo.

Obr. 2 (jpg)

V Hioki však jejich význam automaticky provázali s polohou otočného přepínače funkcí, takže při voliči nastaveném na měření napětí se k proudovému vstupu fyzicky zkrátka nedostanete. Platí to i obráceně. Roztržitá obsluha bude mít proto přístup k nevyužitým zdířkám rázem znemožněn a příslušná pojistka může nyní zůstat více v „klidu“.

Výrobce navíc při změně polohy přepínače z funkce pro měření s proudovými kleštěmi (Clamp, až do 1 kA AC) na tradiční proudový vstup dle obr. 3 činnost pojistky dále automaticky kontroluje a předchází tím případným omylům. Chytře na to ale půjdou i samotné sondy umožňující pohodlnou změnu kategorie měření (CAT II/III/IV) bez hrozby ztráty špiček.

Obr. 3 (jpg)

Od LoZ V až po kapacitu

Za nový digitální multimetr Hioki DT4261 s krytím IP54 se výrobce zaručuje po dobu tří let. Zařízení s volitelnou podporou rozhraní USB by mělo ustát pád na betonovou podlahu z výšky jednoho metru a být provozuschopné napříč teplotním rozsahem od –25 °C až do +65 °C. Něčeho takového každá měřicí technika jen tak nedosahuje.

Díky funkci AUTO V systém automaticky detekuje stejnosměrná i střídavá napětí a na nebezpečné vstupy pak varovně upozorní červeným podsvícením displeje. A pokud jde o tlačítko HOLD, to se zase rozsvěcuje oranžovou barvou.

Na samotném přístroji s „analogovou“ stupnicí, který i se třemi bateriemi typu AA váží bezmála půl kilogramu, pak naměříme 87 × 185 × 47 mm. Bez modulu Z3210 by měl vydržet nepřetržitě pracovat po dobu 130 hodin a s aktivní bezdrátovou komunikací pak zhruba tři dny.

Odkazy:

[1] Tisková zpráva, https://www.hioki.com/news/detail/id_206166.html

[2] Digitální multimetr DT4261, https://www.hioki.com/global/products/testers/dmm-3/id_108097