česky english Vítejte, dnes je středa 07. červen 2023

Voltcraft VC271 SE: více než jen základ

DPS 6/2021 | Měření - články
Autor: Conrad Electronic Česká republika

Digitální multimetry jen tak něčím nepřekvapí. Při jejich výběru bude proto mnohem zajímavější sledovat, jaký mix vlastností, funkcí a třeba i „vychytávek“ pro daný model výrobce nachystal a kolik si za kompletní výbavu nakonec nechá zaplatit.

Obr. (jpg)

Když „jinak“ znamená lépe

Voltcraft VC271 SE je příkladem zařízení, které za rozumné peníze nabízí mnohem víc, než od běžného multimetru očekáváte. S řadou funkcí se navíc v této nižší cenové kategorii zase tak často nesetkáte. Značkový přístroj má sice namířeno zejména do škol, nicméně svou výbavou oslovuje rovněž profesionály z oboru. Vždyť i oni mohou při své práci chybovat.

Chcete robustní zařízení určené k měření stejnosměrného i střídavého napětí a proudu do 600 V (CAT III) či 10,00 A, odporu do 40,00 MΩ, kapacit o velikosti až 40,00 mF a také kmitočtu od 10,00 Hz do 9,999 MHz s automatickým přepínáním rozsahů a zdaleka největším displejem široko daleko? Máte ho mít.

Relativně silnější tělo multimetru s podporou True RMS (až do 400 Hz) boduje protiskluzovou úpravou, ale i několika drobnostmi, se kterými je rychle odlišíte od ostatních. Jedná se např. o pomocné gumové tlačítko, které výrobce chytře integroval přímo do držadla otočného voliče nebo ochranu znemožňující výměnu baterie při současně zapojených přívodech. V takovém případě ještě potřebujete povolit šroub a jednoduše stáhnout dolů celou spodní část multimetru. Díky úspoře energie spojené s automatickým vypnutím přístroje nebo chybějícím podsvícením displeje a třeba i vratné pojistce (PTC) pro nižší proudové rozsahy se však do vnitřního prostoru měřidla zase tak často nepodíváte. A pokud ano, kabely zde před opětovným složením krytu znovu nenasadíte.

Velký a přehledný

Multimetr Voltcraft VC271 SE si rovněž hlídá správné zapojení měřicích přívodů. Zřetelná nápověda se pokaždé zobrazuje přímo na velkém displeji a obsluha bude na případný omyl dále upozorněna jasnou signalizací. Polaritu, ale ani obsazení napěťové svorky u proudových pozic však systém neřeší, před záměnou jednoho proudového vstupu za druhý nicméně varovat umí. Leccos o svém aktuálním stavu prozradí též samotné kabely. Byly totiž navržené tak, aby na základě další izolační vrstvy v odlišné barvě indikovaly možné opotřebení.

Číslice, které svou velikostí nedosahují ani poloviční výšky LCD, bývají často malé a zhoršují čitelnost, nikoli však u modelu VC271 SE. Hlouběji zasazený displej má totiž místa na rozdávání a dokáže proto veškeré informace přehledně i zprostředkovat. Některé zobrazované předpony, zvláště pak u nanofaradů, by však nemusely od základní jednotky zase tolik „utíkat“.

Z pohledu klíčových funkcí multimetr nabízí vše potřebné. Výrobce dále pamatoval i na relativní měření, přidržení aktuální hodnoty nebo tlačítko snižující vnitřní odpor voltmetru. Horší to však bude s omezenou ruční volbou rozsahů a rovněž zde nečekejte možnost měření teploty, ale ani bezkontaktní detekci napětí – tedy věci, které by cenu přístroje dále zvyšovaly. Multimetr také nezná prohlubně pro odkládání měřicích hrotů. Na jeho odvrácené straně se však našlo místo pro zapuštěný kovový závit.

Balení bez plastů

Zařízení pracuje v teplotním rozsahu od nuly až do +40 °C a s výjimkou měření kmitočtu nebo několika rozsahů pro stejnosměrná napětí se jeho základní přesnost nedostane pod ±1,0 %. Kvůli 20 V vstupního rozsahu navíc nebude možné prozkoumat frekvenci u síťových rozvodů. Kontrola vodivosti reaguje prakticky okamžitě a také je dostatečně hlasitá. Akustickou výstrahu rovněž uslyšíte s každou změnou polohy voliče, při stisku tlačítek a přerušovaně pak za předpokladu špatného zapojení přívodů. Výdrž baterie dále prodlužuje funkce automatického vypínání, kterou však lze rychle vyřadit z činnosti. Robustní tělo s promyšlenými ochrannými prvky si každopádně vybírá svou daň a multimetr Voltcraft VC271 SE proto nebude nejmenší. Ve své cenové kategorii přesto sbírá body, a to nejen od ekologů. Jen tak jej totiž nepřehlédnete – ať již kvůli obrovskému displeji, nebo bohaté sbírce nadstandardních funkcí.

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik