česky english Vítejte, dnes je neděle 24. září 2023

Osciloskopy Keysight DSOX3000T: grafický trigger pro každého inženýra

Společnost Keysight Technologies představila na počátku ledna 2015 evoluční verzi oblíbených osciloskopů řady Keysight InfiniiVision DSOX3000 (které jsou mimochodem nejprodávanějšími osciloskopy v historii firmy Keysight/Agilent Technologies) s označením DSOX3000T. Písmeno T v názvu nových osciloskopů znamená Touch neboli dotyk. Většina čtenářů tedy již nyní uhodne, že tyto nové osciloskopy jsou ve standardu vybaveny 8,5" kapacitní dotykovou obrazovkou. Hlavní novinkou, která usnadní život každému inženýrovi, který se snaží zachytit nestandardní chování měřeného obvodu, je ale implementace grafického triggeru. Kouzlo hardwarově akcelerovaného grafického triggeru spočívá v tom, že jednoduše prstem nakreslíte na obrazovce oblasti, ve kterých se má, nebo naopak nemá signál během zatrigrování nacházet, a osciloskop se už sám o vše postará. Díky tomu můžete snadno a rychle zatrigrovat na anomálie, jako jsou třeba náhodné zákmity či nemonotónní hrany, u nichž byste klasické spouštěcí podmínky nastavovali jen velmi komplikovaně. K jistotě, že uživatel zachytí i ty nejskrytější anomálie v testovaném signálu, přispívá i vysoká rychlost zachycení signálu – 1.000.000 stop za sekundu.

Obr1

Obr. 1 Osciloskop Keysight InfiniiVision DSO-X 3012T

Nové osciloskopy jsou k dispozici celkem v pěti frekvenčních variantách: 100, 200, 350, 500 MHz a 1 GHz. Frekvenční rozsah osciloskopu lze kdykoliv po jeho pořízení rozšířit podle toho, jak rostou potřeby uživatele. Maximální vzorkovací rychlost je vždy 5 GSa/s a paměť 4 miliony bodů. Již tak velkou kapacitu paměti lze ještě efektivněji využít pomocí standardně dostupného režimu segmentované paměti. U každé varianty je možno zvolit verzi s dvěma či čtyřmi vstupními kanály a verzi MSO (Mixed Signal Oscilloscope) s interním 16kanálovým logickým analyzátorem.

Pro analýzu změřeného signálu má uživatel ve standardu k dispozici výrazně rozšířené matematické funkce (oproti předchozí verzi DSOX3000A), hardwarově akcelerované dekódování sériových sběrnic (volitelné rozšíření) I2C, SPI, UART, CAN, CAN-FD (novinka), CAN symbolic, SENT (novinka), LIN, FlexRay, I2S, MIL-STD1533 a ARINC429. Zásadním vylepšením je pak vzájemně korelovaná (mixed domain) analýza signálu v časové i frekvenční doméně. Tato funkce umožňuje sledovat změny frekvenčního spektra signálu korelovaně s časovým průběhem signálu. Příkladem aplikace, kde tato funkce může poskytnout uživateli další informace o jeho zařízení, je třeba měření napěťově řízených oscilátorů (VCO).

Obr2

Obr. 2 Osciloskopy firmy Keysight: InfiniiVision MSO-X 3104T (vlevo) a InfiniiVision MSO-X 3052T (vpravo)

Stejně jako ostatní osciloskopy rodiny Keysight Infinii- Vision mají i osciloskopy DSOX3000T integrovaný 20MHz arbitrary generátor a 8místný čítač. Standardně je na přístroji několik portů USB 2.0 (s podporou připojení myši i klávesnice), dle potřeb uživatele lze přidat výstup na externí monitor, LAN a GPIB rozhraní. Součástí dodávky jsou i čtyři pasivní sondy 1:10 s šířkou pásma 500 MHz a komunikační software Keysight BenchVue, offline analýzu měření lze provádět v softwaru Keysight Infiniium Offline.

Další informace o nových osciloskopech Keysight DSOX3000T získáte u společnosti H TEST a. s. – Keysight Premium distributora pro ČR nebo na www.keysight.com.

Partneři

https://eipc.org/
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik