česky english Vítejte, dnes je sobota 23. listopad 2024

Zdroje Rigol umí napájet. Tím ale výčet funkcí teprve začíná

DPS 1/2023 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek
uvod.jpg

Když se řekne stejnosměrný laboratorní zdroj napájení, vybaví se nám zřejmě spousta výkonu, různé kanály, přehledný displej, srozumitelné ovládání a samozřejmě i nějaké doplňkové funkce a vychytávky navíc. Novinky od společnosti Rigol Technologies to vidí podobně. Dobře totiž vědí, že dodávat nějakým způsobem energii samo o sobě nestačí.

Průběhy dle libosti, i s malými odběry

Zcela nová generace programovatelných lineárních DC zdrojů Rigol nese společný název DP2000 [1]. Stolní zařízení, nyní konkrétně jediný model s označením DP2031 a max. celkovým výkonem 222 wattů, zde staví celkem na třech plně izolovaných a nezávislých kanálech s možností dalšího automatického interního spojování do série či paralelně a také na intuitivním, barevném dotykovém LCD panelu s úhlopříčkou 4,3 palce. První a druhý výstup zdroje tak bude možné díky menu využívat společně a s napětím či proudem z obou kanálů pracovat, zatímco stále zůstáváme jednoduše připojeni ke svorkám kanálu č. 1. Zvlnění a rušení na výstupu by nemělo překročit 350 μVRMS / 2 mVP-P.

A pak zde máme otázku stále menších proudových odběrů a souvisejícího rozlišení. Moderní přenosná elektronika, včetně zařízení internetu věcí, si již vystačí s minimálními průtoky proudu, které však bývá s klasickými zdroji napájení obtížné napodobit či dále analyzovat.

V případě novinky však lze hodnoty napětí a proudu nastavit s krokem až 1 mV, resp. 0,1 mA, zatímco při čtení hodnot systém pracuje s rozlišením již 0,1 mV či 0,1 mA, přičemž na nízkém rozsahu proudu dále klesneme dokonce na jeden mikroampér (výrobce pro nízký proudový rozsah u kanálů č. 1 a 2 rovněž definuje roční přesnost měření při pokojové teplotě na úrovni 0,25 % + 28 μA). Proudové rozsahy umí systém navíc automaticky přepínat.

Stranou zájmu při zcela obecném napájení však nezůstává ani emulace dynamických signálů, např. pro účely testování spolehlivosti či robustnosti daného řešení. Vývojáři pak mohou díky vysokorychlostnímu režimu s libovolnými průběhy vytvářet signály či funkce v délce až 512 bodů, to vše s dobou setrvání již od jedné milisekundy. V úvahu zde připadá editace průběhů, jako jsou sinus, obdélník, lineárně rostoucí funkce, pulzy nebo též schodové funkce, ze kterých se pak na výstupu stávají napětí či proudy. Problém zde nepředstavuje ani jejich opakování či spouštění na základě číslicového I/O nebo sběrnicové komunikace.

64 V nebo i 6 A. Někdy dokonce až 10 A

S rozměry 239 × 157 × 419 mm se laboratorní zdroje řady DP2000 shodují s modely DP800 (1, 2 nebo i tři kanály s celkovým výkonem 140 až 200 wattů) a DP900 (tři kanály a 210 W). Srovnatelná pak bude i váha okolo deseti kilogramů.

Stejnosměrný výstup u naší novinky počítá pro první a také druhý výstup shodně s napěťovým rozsahem od nuly až do 32 V, resp. proudovým odběrem o velikosti až 3 A. Pro kanál č. 3 to pak bude 0–6 V, resp. 0–5 A. Ale nejen to. Výrobce na třetím výstupu dovoluje volitelně odběr až 10 A (0–6 V). V takovém případě se ale na prvních dvou kanálech zastavujeme již na dvou ampérech. Řešení dále počítá s výstupy jak na přední, tak i zadní straně zařízení a v případě vzdálenějšího snímání zvládne i čtyřvodičovou metodu. Z ochran zmiňujeme standardní přepětí, nadproudy a tepelnou pojistku, u rozhraní pak USB Host, LAN, Digital I/O a RS232, volitelně též GPIB [2].

Obr. 1  Nové lineární DC zdroje napájení chtějí oslovit nejen výkonem, ale i řadou funkcí, spojených třeba s nižšími zatěžovacími proudy v řádu mikroampér, automatickou sério-paralelní kombinací výstupů nebo rychlým režimem pro tvorbu vlastních průběhů napětí a proudů [1]

Odkazy:

[1] Tisková zpráva, www.rigolna.com/news/2022/8768/

[2] Napájecí zdroje řady DP2000, www.rigolna.com/products/dc-power-loads/dp2000/