česky english Vítejte, dnes je sobota 23. listopad 2024

DC a AC zdroje a elektronické zátěže

DPS 2/2023 | Články
Autor: BluEmi
uvod.png

Rozvoj elektroniky a její aplikace v mnoha odvětvích průmyslu kladou vyšší nároky na její testování při výrobě.

Jedním z čím dál více využívaných zařízení jsou vícekvadrantové napájecí zdroje a elektronické zátěže. Například dvoukvadrantové zdroje jsou schopny plynule přecházet z režimu napájení (1. kvadrant) do režimu zátěže (2. kvadrant) bez zásahu obsluhy, čímž poskytují uživateli automatickou ochranu zdroje v případě nečekaně vráceného napětí z testovaného obvodu/zařízení, nebo může druhý kvadrant vybíjet baterie při testování vybíjecího cyklu po nabíjení.

Mezi přední výrobce těchto zařízení patří americká společnost MAGNA POWER a tchajwanský výrobce ITECH.

Jedním z takových dvoukvadrantových zdrojů je například model společnosti ITECH (obr. 1) IT6000C nabízející pracovní režim od 5 kW (80 V / 150 A) až po 144 kW v jednom zařízení. Při paralelním spojení přístrojů lze dosáhnout výkonu i více jak 1 MW. Při využití druhého kvadrantu, tedy při spotřebovávání energie, zdroj tuto energii rekuperuje zpět do napájecí sítě.

Obr. 1  Dvoukvadrantový zdroj ITECH

le požadovaného výkonu lze nabídnout zdroje i ve velmi malém provedení, a to od velikosti 1HU, případně i 1/2HU (obr. 2)

Obr. 2  Zdroje 1HU Magna Power a 1/2 HU ITECH

Pro některé často využívané aplikace výrobci vestavují procesy generující tvar výstupního napětí dle norem určených pro konkrétní testování. Například mohou obsahovat již předprogramované průběhy dle automobilových norem, jako jsou LV123, LV124, ISO16750-2, SAEJ1113, DIN.

Mezi další často využívaná použití patří simulace chování fotovoltaických panelů dle různých povětrnostních podmínek nebo testování nabíjecích a vybíjecích charakteristik různých typů baterií. Tyto testy jsou však řízeny softwarem, který ovládá zdroj vzdáleně po požadovaném rozhraní. Pokud by uživatel potřeboval vytvořit vlastní křivku, lze její průběh snadno naprogramovat přímo do vestavěného ARB generátoru, uložit do volné paměťové pozice a kdykoliv průběh spustit.

Vedle dvoukvadrantových zdrojů existují dnes i čtyřkvadrantové zdroje/zesilovače, které jsou nabízeny i v AC provedení s 1f i 3f výstupem. Umožňují nejen generovat 3f výstupní AC napětí v různém nastavení napětí fází a fázových posuvů, ale jsou také schopny simulovat napájecí síť včetně možných zkreslení a výpadků.

Více informací Vám poskytne společnost BluEmi s. r. o. nebo je naleznete www.bluemi.cz