Ve společnosti Tektronix se rozhodli změnit pohled na osciloskopy střední třídy pracující se smíšenými signály. Požadavky vývojářů se mění, rostou a měřicí technika nesmí zůstat pozadu, zvláště můžeme – li si vybírat hned z několika značek.
„Pětková řada“ osciloskopů MSO5x na to půjde přes technologii FlexChannel™ pracující se čtyřmi, šesti, ale rovněž i osmi analogovými kanály, až 64 kanály digitálními, umožní analyzovat protokoly, generovat signály, na výstupech svých A/D převodníků bude rozlišovat s 12 bity (v případě režimu High Res to znamená vertikální rozlišení až 16 bitů), uživateli zase nabídne 15,6 palců velký HD displej s kapacitním dotykovým ovládáním a vše ještě podtrhne intuitivním uživatelským rozhraním Direct Access.
Čtyři analogové kanály určitě nejsou málo. V případě osciloskopů střední třídy se s tímto počtem sice běžně setkáváme, což ale neznamená, že si s nimi pokaždé i vystačíme. Problém někdy vyřeší vzájemná spolupráce dvou přístrojů, ale úplně „čisté řešení“ to být nemusí. Stejně jako nutit uživatele již při nákupu k nějakým pevným konfiguracím, byť by je šlo za určitých podmínek a omezení pozměnit a dále rozšiřovat.
Osciloskopy řady MSO5x proto uvažují kanály flexibilní a tudíž i s rekonfigurovatelnými vstupy. V praxi to pak znamená výchozí volbu mezi čtyřmi, šesti nebo též celými osmi analogovými vstupy, konektory TekVPI pracující se všemi analogovými sondami tohoto typu, nicméně s využitím nové logické sondy TLP058 též změnu hned na osm kanálů číslicových. Sond přitom zapojíme dle libosti a dostaneme tak prostor pro výchozích osm, resp. 4x8, až po maximálních 64 digitálních vstupů. Číslicové signály přitom vzorkujeme, spouštíme a rovněž je i ukládáme stejně jako v případě analogové části a výrazně si tak zjednodušujeme jejich srovnávání (celá zpráva).
Doplníme už jen šířku pásma do 2 GHz, vzorkovací rychlost 6,25 GS/s nebo záznamy v délce až 125 Mpoints. Podrobněji na stránkách výrobce zde.
(robenek) @dps-az.cz