česky english Vítejte, dnes je pátek 29. březen 2024

Noční můra zvaná EMC? S předběžnými testy snad ani jako strašák

29.03. 2018 | Zprávy
Autor: Jan Robenek
01.jpg

Celý proces návrhu by se dal v našem oboru rozdělit do pěti fází – od vytvoření konceptu přes samotné řešení a výrobu prototypu až po předvýrobní sérii a pokud budeme mít štěstí, tak i finální výrobu. V tomto sledu nejprve zvažujeme možné dopady, návrh si z hlediska EMC ověřujeme, předběžně vše také testujeme a pak už jen absolvujeme finální schvalovací kolečko. Na požadavky spojené s otázkami elektromagnetické kompatibility EMC a také interferencí EMI se tak vyplatí myslet již od samotného započetí vývoje a výrazně si přitom zjednodušit jejich zavádění do praxe. Do detailu promyšlené zapojení, tomu odpovídající motiv desky plošného spoje, pečlivá volba konkrétních součástek a jako „bonus“ třeba ještě stínění zde tvoří základ. Nutná podmínka však ještě nemusí znamenat postačující, protože testování shody může potrápit i ty nejlepší v oboru, kdy projdou, nebo také ne.

Psali jsme o štěstí a podle všeho nebudeme ani daleko od pravdy. Vždyť podle průzkumů v současném prostředí návrhu přibližně polovina elektronických zařízení v testech kompatibility napoprvé stejně propadá! To je alarmující zjištění, protože tak jenom zvyšujeme výdaje a dáváme větší šance konkurenci, která na trh dorazí dřív.

RSA500

Aby mohli vývojáři případné potíže rozpoznat co nejdříve, v případě nutných změn k tomu ještě dostali okamžitou zpětnou vazbu a ve výsledku prošli na první dobrou, připravila společnost Tektronix ucelené řešení pro předběžné testy stavějící na USB spektrálních analyzátorech, modelech RSA306B, softwaru SignalVu-PC, plug-inu EMCVu a také sadě pečlivě voleného příslušenství. A otázkám EMI/EMC se přehledně věnuje i na svém webu.

(robenek) @dps-az.cz