česky english Vítejte, dnes je středa 08. únor 2023

Sledujeme tlak v pneumatikách. Cestou BLE a SoC Dialog

DPS 1/2018 | Součástky - články
Autor: Ing. Jan Robenek

Navrhnout systém pro sledování tlaku v pneumatikách, tzv. TPMS (Tire Pressure Monitoring System), nemusí být zase tak složité. Zvláště když přitom uvážíme nabídku obvodů SoC (Systemon- Chip) DA14585 rodiny SmartBond™ od společnosti Dialog Semiconductor. To pak stačí přidat jen čidla pro měření tlaku, teploty nebo zrychlení, vhodnou baterii a můžeme začít těžit ze všech možností, které takto vznikající systém s rozhraním Bluetooth Low Energy (BLE) nabízí.

16 MHz a 32 bitů ARM Cortex-M0

O veškeré nezbytné zpracování se v případě monitorovacích systémů TPMS postarají právě struktury DA14585 [1] a my se tak obejdeme bez dalšího mikrokontroléru. Těžíme ze zabezpečení, možnosti upgrade FW a také propojitelnosti s řídicími jednotkami automobilu přes jediný uzel pro veškeré funkce BLE, chytré telefony nevyjímaje.

Dialog se první expedicí svých prvků pro dva významné dodavatele z automobilového průmyslu pracující na systémech sledování tlaku pochlubil v září [2]. A neopomíná přitom zmínit ani více než sto milionů dalších kusů SoC SmartBond™ dodaných v minulosti do jiných aplikací. Elektronické subsystémy TPMS v reálném čase upozorní řidiče na špatné nahuštění nebo i jiné potíže s koly. Senzory tlaku mohou komunikovat v chráněných a dalších pásmech do 1 GHz, příp. ještě lépe v rámci výše zmiňovaného BLE.

Sledujeme tlak v pneumatikách. Cestou BLE a SoC Dialog

Do majáku i ovladače

Obvody DA14585 na obr. 2 s podporou specifikací pro Bluetooth 5.0 a také Bluetooth Mesh výrobce dodává v provedení typu QFN se 40 vývody nebo též jako WLCSP se 34 piny, kde naměříme jen 2,4 × 2,66 × 0,39 mm. S 96kB pamětí RAM nabízí ve srovnání se svým předchůdcem dvojnásobný prostor pro uživatelské aplikace, s ohledem na hlasové příkazy zapracovává audio jednotku vybavenou rozhraním PDM (Pulse- Density Modulation) umožňující např. připojení mikrofonů MEMS a pamatuje též na vlastní snižující nebo i zvyšující DC/DC měniče. S nimi pak pokrývá širší rozsah napájecího napětí již od 0,9 V až do 3,6 V, zatímco další optimalizaci vlastní spotřeby řeší pomocí softwaru SmartSnippets™.

Na pozici čestného zástupce širší a zároveň kompatibilní rodiny Smart- Bond™ [3] s prvky DA14585 vyřešíme dálková ovládání, majáky, vybavení chytré domácnosti, naše propojená čidla a třeba i podporu bezdrátovému nabíjení. Pozice jakési vlajkové lodi zde však náleží až SoC DA14586 s 2Mbitovou pamětí Flash.

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik